Ziemassvētku to do saraksts

— Sintija Leimane

Ziemassvētku to do saraksts

— Sintija Leimane

Raksts

Publicēts: 29 novembris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Mēdz teikt, ka šis ir gada gaidītākais laiks. Tajā lūdzam piedošanu, kafiju nomaina karsta šokolāde, un ierastā podkāsta vietā ieslēgta kāda no tik paredzamajām Ziemassvētku filmām. Vienam tas varbūt asociējas ar absolūtu kņadu, nemieru un stresu, citam – ar mieru un pateicību. To visu var apvienot, ja vien tev ir ceļvedis un plāns, kā šo mēnesi un svētku laiku nepadarīt par briesmīgāko visā gadā.

 Esmu sagatavojusi tev svētku gaidīšanas ceļvedi, ja negribi neko palaist garām, un arī tad, ja spēka krājumi ir izsīkuši. Šīs idejas tevi var iedvesmot radīt svētkus ar vismazāko piepūli. Šis nebūs saraksts, kurā jāpievelk ķeksītis pie paveiktā, jo svētki mums katram tomēr asociējas ar ko citu, bet, ja patlaban veido pati savas tradīcijas, noteikti kaut kas no šī visa noderēs, lai padarītu svētkus neaizmirstamus.

Pirmām kārtām jāparūpējas par noskaņu, un to var nodrošināt laba mūzika. Izveido savu svētku mūzikas pleilisti! Dziesmas var nebūt par sniegu, eglītēm vai dāvanām, tās var būt tavās mīļākās svētku dziesmas. Tā var būt arī mūzika, kas asociējas ar svētkiem. Labs garastāvoklis garantēts! Ja paļaujies uz citu muzikālo gaumi, noteikti meklē jau sarūpētās mūzikas pleilistes vai palūdz draugiem un ģimenei, lai iesūta savas svētku dziesmas, un radiet svētku pleilisti kopā.

Nākamais solis varbūt nav tas pats patīkamākais, bet tajā pašā laikā vieglākais ceļā uz svētku baudīšanu – mājas sakārtošana. Jā, jau laikus saposta māja atvieglos svētku dienas un glābs no lieka stresa. Iztīrīt un atbrīvoties no liekā. Tu vari sagatavot mantas arī ziedošanai. Šādā veidā sakārtosi savas domas un, pats galvenais, atbrīvosi vietu kam jaunam. 

Pēc sakārtošanas māju, protams, vajag izdekorēt. Un runa nebūt nav par gaismiņu daudzumu, virtenēm, dažādiem spožumiem, rūķiem, namiņiem un tā tālāk. Vari sākt ar adventes vainagu. Svētku rotājumi var būt arī pašgatavoti – smelies iedvesmu Pinterest

Labi, ķersimies pie satraucošākās sadaļas – dāvanu iegādes. Tu vari izgatavot svētku kartītes pati, turklāt tās, tāpat kā adventes vainagu veidošanu, var iekļaut draudzeņu vakarēšanā. Garantēju smieklus un svētku noskaņu, kas atnāks pati no sevis, ja tā tevi vēl nav atradusi. Viena no idejām svētku kartītēm var būt arī fotosesija. Labāko bildi izvēlies kartītei! 

Šis ir īstais laiks parūpēties par kādu sev mīļu cilvēku. Vai nu tā ir otrā pusīte, bērni, labākā draudzene, mamma vai tu pati. Internetveikali, kā arī lielveikali šajā laikā ir pilni ar adventes kalendāriem, tādējādi katru dienu vari pārsteigt sevi vai kādu citu ar mazu dāvaniņu. Pats labākais – lai kāds gadskaitlis būtu tavā pasē, šokolādes kalendārs ir atļauts visiem. Vairo prieku pati sev, radi svētkus pati, nevis gaidi no kāda cita. Un kāpēc gan neizgatavot adventes kalendāru pašai? Lai dāvināšanas prieks ierodas jau laikus un turpinās 24 dienas! 

Jāteic, arī internetā ir daudz ideju, kā aizpildīt šīs dienas. Šajā laikā vari ieviest dažādas aktivitātes, piemēram, noskatīties Viens pats mājās, pagatavot karsto dzērienu, iemācīties griezt sniegpārsliņas vai doties slidot. 

Kādā no aukstajiem vakariem paņem papīru un pildspalvu. Ziemassvētki ir laiks, kas ļauj mums noticēt neredzamajam, atkal sajusties kā bērniem, kuri tik ļoti gaida šo brīnumpilno laiku. Reizēm man šķiet, ka pieaugot mēs zaudējam talantu noticēt neredzamajam. Šis ir arī laiks, kurā lūdzam un saņemam piedošanu, palaižam vaļā to, kas jau sen bija jāpalaiž, lai mūsos iestātos miers. Uzraksti uz lapas visu, par ko esi pateicīga. Tu redzēsi, cik daudz tev patiesībā jau ir, un sapratīsi, ka svētki pavisam noteikti negriežas tikai ap dāvanām vai ēšanu. Tie ir par mīlestību un pateicību starp savējiem.

Viena no svētku neatņemamām sastāvdaļām noteikti ir tirdziņš. To var atrast jebkur Latvijā. Pēdējos gados ne tikai latvieši, bet, šķiet, visa Eiropa dodas tieši uz Doma laukumu Vecrīgā. Tur atradīsi ne tikai labākos gardumus, dāvanas mīļajiem, bet arī svētku sajūtu un smaržu. Ir vērts kādā no decembra svētdienām piepildīt savu sirdi un vēderu ar karsto šokolādi, mandeļu riekstiem un vecajiem, labajiem žagariņiem pūdercukurā. Iegādājoties dāvanas tirdziņā, tu noteikti iepriecināsi tirgotājus. Novērtē viņu darbu! 

Svētku laikā es allaž cenšos palīdzēt kādam, kuram šie svētki bez citu palīdzības nebūtu tik gaiši. Jā, mums ir jāpalīdz visa gada garumā, bet, šķiet, svētku laikā mēs par to piedomājam dubultā. Palīdzēt nenozīmē tikai ziedot līdzekļus. Tu vari doties ciemos pie kāda, kurš svētkos nevienu negaida. Sarūpē dāvaniņu kādam, kura ticība brīnumam nekad nebeidzas. Un mudini arī citus palīdzēt. Tāpat šeit noderēs mantu ziedošana. To lieko mantu, kuras saliki maisā mājas ģenerāltīrīšanas laikā. Es taču teicu, ka mājās tīrīšana ir daļa no svētku to do saraksta.

Lai sagatavotos svētku kulminācijai, vari sagatavot filmu izlasi, dzejolīšu krājumus un dziesmas, ko kopīgi dziedāt pie eglītes. Svētki ilgst vairāk nekā vienu dienu, tāpēc esi gatava izklaidēt sevi vai viesus. Šo visu var papildināt arī spēles, ja gatavojies uzņemt ciemiņus pie sevis, piemēram, mēmais šovs vai Uzmini dziesmu. Tāpat var noderēt balvas spēļu uzvarētājiem. Ja nu tomēr draugu pulks nav tik aktīvs, sagatavo kādu erudīcijas spēli, kurai katrs varēs pieslēgties caur savu viedierīci. 

Ja kompānija ir improvizācijas teātra trupa, vērts sarīkot labākā Ziemassvētku dzejolīša konkursu. Smiekli būs garantēti tāpat kā jauni pantiņi. Šo visu vari papildināt arī ar piparkūku mājiņu dekorēšanas sacensībām. Tiesa, tam gan būs nepieciešami stipri nervi. 

Protams, nedrīkst aizmirst par svētku simbolu Ziemassvētku eglīti. Variācijas ir dažādas. Vari ar draugiem vai ģimeni doties izrotāt eglīti mežā ar gardumiem meža zvēriem, pēc tam atbilstoši likumam Latvijas valsts mežos nocirst vienu eglīti, ko pārnest mājās. Tas jau būs liels piedzīvojums.

Citi iegādāsies eglīti podiņā vai jau laikus būs pasūtījuši tās piegādi uz mājām. Iespējams, kādam eglīte būs no plastmasas. Katram sava būs visskaistākā. Pats jaukākais šajā piedzīvojumā ir eglītes rotāšana. Darbs nav viegls, bet atbildīgs. 

Šīs visas ir nelielas svētku sajūtas radīšanas aktivitātes, kas palīdzēs noķert svētku noskaņu, ja tādu grūti atrast. Šajā kņadā var rasties arī nogurums, tāpēc neaizmirsti noorganizēt sev spa vakaru, kurā pāri visam valdīs miers. 

Mans mīļākais brīdis allaž ir 23. decembra vakars, kad lielākā daļa darbu ir apdarīti un visi jau guļ, bet es pie sveču liesmiņas rotāju piparkūkas, lai no rīta dzirdētu priecīgus izsaucienus, cik skaisti tās izskatās un cik ļoti žēl tās apēst. 

Izbaudi svētkus, pat ja negribas nest mājās eglīti vai karināt lampiņas. Neviens tos neradīs labāk par tevi pašu. Tu vari izdomāt sev jaunas tradīcijas, un varbūt tie kļūs par taviem mīļākajiem svētkiem. Lai gaiši, smiekliem un gardumiem pilni svētki! Mīliet cits citu un neaizmirstiet par ģimenes, draugu vai savu svētku foto!


Foto: Annija Sprat, Unsplash

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 29 novembris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Ziema 2023

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu