Ziemassvētku bucket liste

— Laura Lauziniece

Ziemassvētku bucket liste

— Laura Lauziniece

Raksts

Publicēts: 22 decembris, 2021

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Ja pieļaujam, ka tu neesi no tām, kuras jau septembrī sāk skaitīt dienas, piedodiet, mēnešus, līdz kļūst sociāli pieņemami veikt visas Ziemassvētku aktivitātes, tad, iespējams, tu šogad dziļi sirdī jūties kā Grinčs, jo visu vakcinēšanās, pulcēšanās un citu ierobežojumu dēļ ir nodzisušas pēdējās brīnumsvecīšu dzirksteles un iedvesmas spēki sirsnīgām svinībām. Iespējams, tu, izšķīrusies no mūža mīlestības, vēl nesagaidījusi pirmo sniegu, dušā smeldzīgi un skaļi vilki līdzi Meraijas Kerijas spalgajam: “All I want for Christmas is You”, tāpēc šo dziesmu vairs fiziski nevari klausīties.

Iespējams, tavi bērni jau sen ir izauguši un pārcēlušies uz dzīvi pāri okeānam, līdz ar ko nekāda ģimenes idille ar ceptām piparkūkām tev nesanāks. Bet, iespējams, tieši šogad tev vajag sev sirdī ekranizēt to smuko svētku kinolenti, piesmaržināt māju un vēl visu kāpņutelpu ar kakao un piparkūkām, izvēlēties vispiemērotāko dāvaniņu vislaipnākajai pārdevējai piemājas veikaliņā un vienkārši izbaudīt gatavošanās procesu. 

 Domā ārpus koka

Protams, protams, nav nekā svinīgāka par izrotātu svētku eglīti viesistabas stūrī. To noteikti neviens nav atcēlis, bet, lūgums izvēlēties eglīti podiņā, lai kokam dzīve turpinās un mēs joprojām varam gozēties skābekļa bagātāko valstu listes augšgalā. Bet bērnistabā vai virtuvē var izveidot eglīti uz sienas, piemēram, no vecajām Ziemassvētku kartītēm. Kāpēc lai tās skumtu noputējušā kurpju kastē bēniņos? Ja tev saglabājušās vēl kartītes no skolas laikiem, tās novērtēs visu vecumu bērni – gan tie, kuri vēl tic Ziemassvētku vecītim, gan tie, kuri jau savos pusaudža gados fano par vintāžu. Savukārt tu varēsi iegrimt saldās atmiņās par paralēlklases Kārli, kurš vārdu “Ziemasvētki” uzrakstīja ar vienu s un tev to kartīti atsūtīja ar skolas Ziemassvētku pasta starpniecību.

 Apsveikumu kartīte

Par kartītēm runājot. Katru gadu tu plāno un plāno, kā pati varētu uzmeistarot Ziemassvētku kartītes un nosūtīt pa pastu radiem, draugiem un veciem kursabiedriem, kuri dzīvo Amerikā. Pirmkārt, ja tu vēlies, lai tā sasniedz Ameriku pirms Jāņu dienas, kartīšu darbnīca jāver vaļā jau decembra sākumā. Otrkārt, izmanto beidzot to visu daudzināto sociālo tīklu fenomenu savā labā. YouTube, Pinterest, Instagram vietnēs idejas un pamācības birst kā no pārpilnības raga, lai katrs, kuram reiz mājturībā bija divnieks spētu atrast sev atbilstošu radošās izpausmes stilu. Ielej glāzi vīna, uzliec Spotify pleilisti (tikai izņem no tās Meraijas Kerijas dziesmu, ja tu biji viena no tām dušā dziedātājām) un izbaudi meditatīvo griešanas, līmēšanas un rakstīšanas procesu.

 Izdekorē durvis

Durvis nav domātas tikai vainadziņiem! Izmēģini kādu šedevru, kas ne vien kaimiņiem liks pavilkt lūpu kaktiņus uz augšu, bet arī pašai pasmaidīt, kad pēc garas darba dienas atnāksi mājās. Piemēram, uzkarini dekoratīvas mirdzošas slidas ar eikalipta zariem vai svaigiem zaļumiem. Bonuss – slidas variatstāt līdz pat februārim, un kaimiņi nedomās, ka esi ieradusies no Sūnu ciema. Ja tev ir bērni, pieliec pie durvīm dekoratīvu zeķi. Tici vai ne, bet jau trešajā dienā kaimiņiene Irēna no piektā stāva, nākot no veikala, iemetīs tur kādu bonbongu. Un, tici vai ne, līdzīga zeķe nākamgad parādīsies arī pie citām durvīm.

 Cepumu maiņa

Par kaimiņiem runājot. Latvieši – viensētnieku dvēseles, nonākuši daudzdzīvokļu mājā, spītīgi paliek pie sava un trepjtelpā kaimiņam acīs cenšas neskatīties. Tas nu gan vienreiz ir jāizbeidz! Mīļi sīkumi dara lielus brīnumus. Ziemassvētki ir vispateicīgākais laiks, kad parādīt apkārtējiem cilvēkiem, cik viņi ir īpaši. Izmēģini jaunu cepumu recepti vai atsauc atmiņā bērnu dienu vafeles ar iebiezināto pienu un pacienā kaimiņus. Tas tev prasīs desmit minūšu komunikācijas, bet kādam tas varbūt būs nedēļas notikums!

 Piparkūku māja

Jā, jā, šis viss ir par cepšanu un 70% sava laika pavadīšanu virtuvē. Lielākā daļa sieviešu sasit plaukstas un steidz pirkt jaunu priekšautu ar sniegpārsliņām. Iespējams, tu neesi viena no tām, bet, ja uz situācijām cenšas paraudzīties no vairākiem skatpunktiem, tad tu nonāksi pie secinājuma, ka pa virtuvi vari grozīties arī tad, ja tev pat olas baltumu nesanāk perfekti sakult. Gatavu piparkūku mīklu Rimčikā var nopirkt katrs, protams, ja vien tu neesi tā raksta sākumā minētā, kas pati to pagatavoja jau septembra otrajā nedēļā un ielika ledusskapī nostāvēties. Bet vai katrs no tās mīklas spēj izveidot piparkūku mājiņu? Varbūt tu šogad vari attīstīt savas arhitektes dotības vai matemātisko domāšanu un svētkos iepriecināt pati sevi un citus ar piparkūku debesskrāpi?

 Mazo pilsētu apskate

Nav nozīmes, vai tu dzīvo Rīgā, Liepājā vai Daugavpilī, kāp zābakos, sildi mašīnu un pāris nedēļu pirms Ziemassvētkiem ar ģimeni izbrauc pa Latviju ekskursijās. Comon! Latvija nav liela, un dienas laikā no jebkura punkta tu vari nokļūt gan Kuldīgā, gan Ogrē, gan Cēsīs. Mana pērnā favorīte – Kuldīga. Mīļa, maza un ļoti, ļoti sirsnīga, turklāt patiešām gaumīgi izdekorēta. Kas vēl? Ar bērniem pa ceļam var uzspēlēt Eye spy spēli jeb kurš pirmais logā, pagalmā vai ielas malā ieraudzīs eglīti.

 Aizved Ziemassvētku paciņu kādam, kurš to vismazāk gaida

Perfekta dāvana nav pati dārgākā, pati ekskluzīvākā vai pati trendīgākā lieta pasaulē. Perfekta dāvana liek nedaudz samulst, pasmaidīt vai sajust, kā vaigos nemanāmi iezogas sārtums. Protams, šajā laikā tu aktīvi vari iesaistīties labdarības akcijās, aizsūtīt paciņu kādam uz veco ļaužu pansionātu vai bērnunamu. Man gan šķiet, ka šādas mirkļa akcijas ļoti, ļoti vientuļu sirdi nesasildīs, un tādā gadījumā vairāk esmu par konstantu piedalīšanos. Bet sevi un kādu iepriecināt ar izceptajiem speķpīrāgiem, paštaisītu kartīti vai vēl kādu mīļu sīkumu tu vari spontāni. Apdomā, kur tev apkārtnē ir kāds, kuram tāds silts sveicieniņš varētu uzlabot omu. Varbūt tā ir biroja administratore, kura vienmēr uzlabo omu citiem, autobusa šoferis virzienā Rīga–Liepāja vai kaimiņu bērns, kurš netīru muti jau trešo gadu pēc kārtas staigā vecākā brāļa nonēsātajā mētelītī.

 Dzīve kā kino

Grozies, kā gribi, bet Ziemassvētku sezona bez Ziemassvētku filmām un attiecīgas Spotify pleilistes nav iedomājama. Jau padsmito reizi tu skaties un skaidri zini, ka Hjū Grānts salauzīs sirdi Bridžitai Džounsai un tev pāri vaigam ritēs asara, kad pāri zaļajam vaigam tā ritēs arī Grinčam, bet tur neko nevar darīt. Svarīgākais ir piefiksēt, ka pārsvarā šīs filmas ir par svētku kalambūru un radu konfliktu risināšanu, līdz filmas beigās varoņi, pie lielā galda sēžot, nonāk pie secinājuma, cik visi cits citam ir mīļi un svarīgi. Un tas arī ir galvenais, ko es te visa raksta garumā gribēju izsecināt. Šis laiks nav par perfektas formas piparkūkām vai perfekti nodeklamētu dzejoli pie perfekti izdekorētas egles. Šo laiku perfektu padara tieši piedegušais cepums, vecmammas neprofesionāli iesaiņotās vilnas zeķes un krusttēva ikgadējais Sidrabiņa lietiņš lija… pantiņš, kuru no galvas nocitēt spēj visi pārējie iesaistītie. Varbūt šogad vajag šādi – ne kripatiņu mazāk gaiši un maģiski, bet kaut kā tā patiesāk un cilvēcīgāk jau no paša decembra sākuma.

 

 

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 22 decembris, 2021

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Ziema 2021

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu