Vīna fashionistas ceļvedis

— Jānis Volkinšteins

Vīna fashionistas ceļvedis

— Jānis Volkinšteins

Raksts

Publicēts: 09 augusts, 2019

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Foto: no personiskā arhīva, publicitātes materiāli

Tendenču līkloči vīna pasaulē vijas līdzīgi modes šovu aizkulisēm – vienīgi krietni smagnējāk un lēnāk. Kā salīdzinot cilvēka gadus pret suņa gadu ritējumu... un reizinot ar 10. Vīna pasaule joprojām ir brangi konservatīva, katrs modernisma un eksperimenta solis izpelnās viktoriānisku vērtību piekritēju protesta cunami. Vai vīnam būtu jāpaliek tradicionālam kā vecajos labajos 1800tajos, kad zāle bija zaļāka? Vai tradīciju un modernisma krustošana nedraud ar modes frankenšteinu, kur stilīgi ģērbtam stāvam ir pielāgota Vella kalpu parūka? Kas šosezon ir modē vīnā?

Ilgtspējība, ekoloģija un estētika

Vīna pasaule vairs nepieder 200 vīna snobiem, kuri sanākot šaurā lokā, cikliski dzerot vienus un tos pašus čempionvīnus aklajās degustācijās mērķē atpazīt līdz perfekcijai – jo kas gan cits tas būs, ja ne BBC? Ar šo abreviatūru domājot Bordeaux, Bourgogne, Champagne. Šādās sarunās dominē ķiķināšana par restorānu someljēriem, kas kosmiski kļūdījušies, par to kā kāds“plebejs” atkal sajaucis Pouilly-Fumé ar Pouilly-Fuissé... Laiki, kad šāda kaluma snobi diktēja modi, par laimi, ir garām, atverot durvis jaunajai paaudzei, kurai šāda zīmēšanās izraisa alerģisku reakciju. Pēc zināšanām un nereti ekstrēma vīna izslāpuši mileniāļi pieprasa uz vērtībām balstītus dzērienus. Vērtību pamatā pārsvarā dominē ilgtspējība, ekoloģija un estētika. Ja pēdējo var novērtēt, redzot vīna etiķeti un citus iepakojuma risinājumus, par ilgtspējības un dabas draudzīgumu nepieciešams parakties dziļāk – kas aizved līdz vīndariem kā fermeriem un personībām. Attīstot personības kultu un stāsta nozīmi, paralēli vīna smaržu un garšu buķetei.

Zemo sulfītu vilnis

Kopēja tendence smalk-vīna pasaulē ir baudīt vīnu ar ne pārlieku augstu alkoholu. Pieaug vēlme atrast vieglākus, mazāk ekstraktētus sarkanvīnus – un pretēji, izteiksmes bagātākus, ilgāk uz raugiem čučējušus baltvīnus ar svaigu skābumu. Tendences skar arī iepakojumu – nereti pievēršoties vieglāka stikla iepakojumam, alternatīvām aizdarēm naturālajam korķim – kā arī konceptuāla vizuāla izteiksme uz etiķetēm. Zemo sulfītu vīndarīšanas vilnis ir radījis virkni ekstrēmu stilu, kur baltvīni tiek fermentēti un ilgāku laiku noturēti uz miziņām, iegūstot dzintara krāsu un augstāku imunitāti pret atmosfēras mestajiem izaicinājumiem, kamēr dzirkstoši vīni nereti tiek neatdalīti no nogulsnēm – tāpat aizsargājot vīnu no dažādām dzīves nebūšanām... un ļaujot vīnu baudīt kā nostādināti dzidru, tā arī rūgteni raugaināku, kas bieži tiek lieliski uzņemts alus kultūru pārzinošās tautās.

Autentiskuma meklējumi

Jāpiemin arī konceptuāli protesti – kad vīndari-zvaigznes Eiropā izvēlas atteikties no izcelsmes vietas norādes, ja uzskata, ka tās stingrie noteikumi ierobežo viņu kreatīvu. Kā rezultātā rodas izcili galda vīni  vai dzērieni, kas “ražoti Eiropas savienībā”. Kā protests pret globalizācijas viensejainību ir autentiskuma meklējumi, atrodot komercialitātes kārdinājumu neskartus reģionus – kā Heresa Spānijā vai Jura Francijā. Klasiski reģioni, kā Šampaņa, turpina izkopt burgundisku manieri, tēmējot uz kvalitāti pār kvantitāti un butikas režīmā rada fantastiskus “roku darba” meistarstiķus, joprojām saglabājot tendenci baudīt šampīti mazāk saldi kā pagājušajā gadsimtā.

Daži vīni no mana vīna štābiņa, kas atspoguļo spilgtākās tendences:

Robert Moncuit Brut – vīns ar 3 g/l cukura piedāvā kā svaigu spirgtumu, tā arī ozolkoka garšpilnību. Katrs ģimenes saimniecības vīns tiek fermentēts un izturēts Chassagne-Montrachet mucās.

Weninger Rozsa Petsovits – biodinamiski audzēts vīns, kas darināts Eiropas savienībā! Syrah no Ungārijas un Pinot Noir & Sankt Laurent no Austrijas. Pavadījis 8 mēnešus uz nogulsnēm, vīna svaigumu balansējot ar krēmīgumu.

Gut Oggau Atanasius 2017 – viegls, svaigs, sprigans sarkanvīns, kura etiķete atspoguļo nama vēlmi izrauties ārpus konservatīvajām, informācijas pārbagātajām etiķetēm, uzzīmējot katram savam vīnam personību, kuras vaibsti raksturo vīnu.

Strekov 1075 Don Zsolt 2017 Pet-nat. No nogulsnēm neatdalīts dzikstulis, kuru darina Slovākijā slavenākais konceptvīndaris, kura vīnus novērtē pasaules un jo sevišķi Skandināvijas top restorāni.

El Maestro Sierra Fino – šerijs ir viena no piemirstām klasikas pērlēm. Fino sāļums, svaigums un gastronomiskā saderība ar mums tik pazīstamajām piejūras veltēm un kūpinājumiem ir jābauda, kamēr reģions nav kļuvis dārgāks, piedzīvojot tā jaunatklāšanu.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 09 augusts, 2019

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2019

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu