Viltvārža sindroms: kad nākas tēlot to, kas tu jau esi

— Ksenija Andrijanova

Viltvārža sindroms: kad nākas tēlot to, kas tu jau esi

— Ksenija Andrijanova

Raksts

Publicēts: 28 februāris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Viltvārža sindroms: kad nākas tēlot to, kas tu jau esi.

Cilvēka smadzenes ir interesants orgāns, kas joprojām nav devis zinātniekiem pilnu pielaidi saviem noslēpumiem. Tas ir pat mazliet smieklīgi – pētnieki izmanto savas smadzenes, lai pētītu smadzenes! Nu, lūk, dzīvojas šis rievu sakopojums savā nodabā un dara īstus brīnumus, mūs no alu cilvēkiem pataisot par augsti tehnoloģisku civilizāciju. Taču dažreiz tas netiek galā pats ar sevi un sāk nodarboties ar sabotāžu. Tai ir dažādas formas.

Iznāksim no skapjiem, draugi! Zinu, ka, šo lasot, drīz piekrītoši māsiet ar galvu. Daudzi no mums, cilvēki ar vairākām augstākajām izglītībām, karjeru, saviem uzņēmumiem, panākumiem zinātnē, izcili sava amata meistari, dzīvo ar mazu gļuku galvā, kas rada lielas ciešanas. Katru mīļu dienu, veicot savus amata pienākumus. Ik reizi, kad satiec klientu un skaidro viņam, pie kādiem projektiem tu strādāsi. Aizturot elpu auditorijas priekšā pie slaida “Laiks jautājumiem”, jo bail, ka kāds paprasīs ko tādu, ka visi trīssimt klausītāji uzzinās, cik tu patiesībā esi stulba. Jā, tavas smadzenes nodarbojas ar pašsabotāžu, un šo apnicīgo ikdienas pavadoni sauc par viltvārža sindromu.

Kas ir viltvārža sindroms?

Viltvārža sindroms (imposter syndrome – angļu valodā) ir stāvoklis, kurā uzskati, ka tavi sasniegumi ir tikai muļķīga sagadīšanās. Tu tos nejūti kā savu pūļu rezultātu, bet kā veiksmi, nejaušību vai likteņa dāvanu. Neizdodas arī priecāties par sasniegto, jo atzinība sagādā diskomfortu. Katra uzslava rada trauksmi, jo liekas, ka neesi to pelnījusi. Tu taču esi nekompetenta, nespējīga; nevar saprast, par ko tev tiek atzinība! Kāds cits to noteikti pelnījis vairāk. Piemēram, kolēģe, kura darbā sēž augām naktīm, nevis tu, kas nekautrējas reizi mēnesī darba laikā aiziet uz manikīru. Arī izglītība varēja būt labāka. Projektā divas drukas kļūdas pieļāvi. Neko tu neesi pelnījusi, izņemot rājienu! Tāds nebeidzams iekšējais dialogs ilgtermiņā sagādā milzu ciešanas. Kad liekas, ka jāuztur tēls, jāspēlē teātris, lai noslēptu savu nekompetento “es”, rodas liels risks saslimt ar izdegšanu.

Šis sindroms nežēlo ne ārstus, ne mārketinga speciālistus, ne akadēmisko vidi, ne programmētājus. Pat ASV eksprezidents Baraks Obama publiski atzinis, ka cieš no viltvārža sindroma.

(Šis ir tikai raksta sākums. Visu lasi Imperfekt Pavasaris 2023.)

Foto no Unsplash


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 28 februāris, 2023

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2023

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu