Vecpuiša grēksūdze

— Kristiāns Ērglis

Vecpuiša grēksūdze

— Kristiāns Ērglis

Raksts

Publicēts: 08 marts, 2018

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Pirms pāris gadiem izšķīros no ilggadējās draudzenes un pēkšņi biju brīvs kā putns debesīs. Man bija 35 gadi, un pēc visiem parametriem mani varēja ierindot iekārojamo vecpuišu sarakstā. Ja sievietes “tirgus vērtība” ap šo vecumu krītas, tad vīrietim tā ir tuvu zenītam – var veidot attiecības gan ar vienaudzēm, gan ar daudz jaunākām daiļavām, bet tikpat labi var piemiegt ar aci seksīgām četrdesmitgadniecēm.

Nav noslēpums, ka sabiedrības acīs vecpuiša un vecmeitas tēls krietni atšķiras. Neesmu manījis, ka dzeltenā prese veidotu iekārojamāko vecmeitu sarakstus; atklāti sakot, vispār neesmu dzirdējis, ka kāds lietotu apzīmējumu “iekārojama vecmeita”. Neprecēta sieviete pēc noteikta vecuma sasniegšanas joprojām diezgan bieži tiek uztverta kā žēlojama nabadzīte, kuras dzīvē vienīgais vīriešu dzimuma pārstāvis ir kaķis (parasti gan kastrēts). Vecmeitai jābūt izmisušai, jo viņu neviens neprec, savukārt vecpuisis noteikti ir iekārojams mačo, kurš vienkārši ir pārāk izvēlīgs, gluži kā lielveikala saldumu nodaļā iestrēdzis bērns, kam grūti izvēlēties kaut ko vienu no plašā piedāvājuma. Spilgts piemērs ir TV šovs Vecpuisis, kur bariņš dāmu cīnās par vienīgā iekāres objekta roku un sirdi. Būt vecpuisim tātad nozīmē nebeidzamas ballītes un daudz seksa, un šis izpriecu okeāna jūrnieks laulības ostā iestūrē vien tad, ja ir pārāk noguris no vētrainās uzdzīves vai arī viņam ceļā gadījusies kāda īpaši viltīga nāra, kas likusi lietā visus savaldzināšanas ieročus.

Vīriešu pārprodukcija

Taču vecpuiša dzīves realitāte nereti ir ļoti atšķirīga no stereotipa par izvēlīgo pleiboju. Vecpuiša eksistence var būt stipri nožēlojama, jo visiem vecmeitas atribūtiem (arī vecpuišiem ir kaķi!) bieži vien nāk klāt neveselīgs uzturs, pārmērīga alkohola lietošana un atkarība no azartspēlēm. Un šāds “lūzeris” diez vai būs vajadzīgs normālai, sevi cienošai sievietei.

Sāksim ar to, ka mīts par milzīgo sieviešu skaita pārsvaru Latvijā ir pilnīga fikcija. Jā, pensijas vecuma dāmu mums ir daudz vairāk nekā kungu, jo vīriešu mūža vidējais ilgums ir krietni īsāks, taču reproduktīvajā vecumā – līdz pat 40 gadiem – ir vērojams vīriešu skaitliskais pārsvars. Piemēram, vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem patlaban Latvijā ir ap 133 000 vīriešu un 130 000 sieviešu. Tāpēc nereti dzirdamā daiļā dzimuma žēlošanās, ka uz katru normālu vīrieti esot vismaz trīs sievietes, liecina par diezgan subjektīvu realitātes uztveri. Protams, vienmēr var strīdēties par to, kas ir “normāls vīrietis”, un nav šaubu, ka abiem dzimumiem ir tiesības izvirzīt noteiktus kvalitātes standartus. Jo nav jau grūti atrast kaut kādu partneri – ja vecmeitas vienīgā problēma būtu vīrieša trūkums, viņa varētu savākt kaut vai stacijas bomzi, kurš būtu pārlaimīgs par pajumti un pabarošanu. Taču diez vai viņa būtu laimīga ar šādu partneri, tad jau labāk mīlēt un lutināt kaķi.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 08 marts, 2018

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu