Uzmanību! Mīlas krāpnieki

— Inese Ejugbo

Uzmanību! Mīlas krāpnieki

— Inese Ejugbo

Raksts

Publicēts: 03 janvāris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Arvien biežāk var dzirdēt par krāpniekiem sociālajos tīklos un iepazīšanās portālos. Ziņās ik pa laikam pavīd šokējoši virsraksti, ka sievietes tikušas apkrāptas, jo sūtījušas nepazīstamiem preciniekiem summas desmitu un pat simtu tūkstošu eiro apmērā. Daudzi nespēj aptvert, kā tas ir iespējams? Mīlas krāpnieki ir strauji augošs kibernoziedzības veids, kura peļņa ir mērāma miljonos un pat miljardos.

 

Lielbritānijas policijai ir zināms, ka pēdējā gada laikā mīlas krāpnieki izkrāpuši vismaz 27 miljonus sterliņu mārciņu (gandrīz 30 miljonu eiro). Tiek lēsts, ka vismaz tikpat daudz, ja ne vēl vairāk, ir gadījumu, kad upuri policijā nav vērsušies un par krāpšanu nav ziņojuši. Visā pasaulē summas mērāmas vairākos miljardos. Kibernoziedzība peļņas ziņā kopumā pārspēj līdz šim nelegālā tirgus līderi – narkotiku biznesu. Mīlas krāpnieki ir liela daļa no šā noziedzīgā rūpala.

Kas ir mīlas krāpnieku veiksmes atslēga? Sociālā inženierija. Manipulācija ar cilvēku prātiem, ilgām un cerībām. Tiek izmantotas cilvēku bailes no vientulības, alkas pēc mīlestības un empātija.

Cilvēki, kuri reiz iekrituši šādu krāpnieku nagos, ir ne tikai finansiāli, bet arī emocionāli iznīcināti, un viņiem ir nepieciešams ilgs laiks, lai atgūtos. Upuriem ir bail par to runāt, jo visbiežāk viņi saņem nosodījumu gan no tuviniekiem, gan apkārtējiem. Reti kurš spēj saprast, kas patiesībā notika. Vēl retāk kāds spēj aptvert, ka īstenībā šim krāpniecības veidam ir industriāli apmēri un tajā darbojas organizētas krāpnieku grupas, kas burtiski strādā maiņās un vienlaikus apstrādā vairākus upurus vienlaikus.

Riski, kas saistīti ar iepazīšanos internetā, nav limitēti tikai ar iespējamiem naudas izspiedējiem, jo iepazīšanās portālos savus upurus meklē arī cilvēktirdzniecības noziedznieki, kuri savus upurus vēlas aizvest uz citu valsti, atņemt dokumentus un nodot seksuālā verdzībā. Iepazīšanās portālos ir arī daudz seksuālo maniaku, izvarotāju, sociopātu un narcisu, kuri meklē savus kārtējos upurus. Pedofili cenšas iekarot vientuļo māmiņu sirdis, lai iegūtu neierobežotu piekļuvi viņu bērniem. Netrūkst arī trešo valstu pilsoņu, kuri kāro aprecēt eiropietes, lai tikai iegūtu uzturēšanās atļaujas Eiropas Savienībā. Kaut arī aplidošanas metodes visiem šiem gadījumiem var būt līdzīgas, tomēr katrs no šiem riskiem ir atsevišķa raksta vērts, tāpēc šajā rakstā koncentrēsimies vienīgi uz to, kā darbojas naudas izspiedēji.

Lai saprastu, kā tas notiek, soli pa solim iziesim cauri procesam. Par mīlas upuriem var kļūt jebkura vecuma un jebkura dzimuma cilvēki, bet statistika rāda, ka visbiežāk upuri ir vientuļas sievietes 45–60 gadu vecumā, kuras meklē nopietnas ilgtermiņa attiecības. Situācijas un gadījumi var atšķirties niansēs, bet visbiežāk upuru stāstos ir daudz paralēļu un līdzību, tāpēc šis būs vispārināts stāsts.

(......)

Pazīmes, kas liecina, ka sarunājies ar krāpnieku

 • * Facebook konts ir izveidots nesen, visas bildes ir ievietotas pirms pāris stundām vai dienām. Draugu ir ļoti maz, un visas ir sievietes. Facebook laikjoslā nav neviena jēdzīga ieraksta (romantiski aforismi neskaitās).
 • * Sarakste ļoti ātri kļūst intensīva, uzdod daudz jautājumu par tevi un nemitīgi apber tevi ar komplimentiem.
 • * Viņa stāsti parasti ir drāmas pilni, traģiski un bieži saistīti ar ceļošanu.
 • * Notiek tikai sarakste un apmaiņa ar bildēm, bet nekad videozvani Skype vai Facetime. Par tikšanos klātienē vienmēr tiek runāts, bet allaž ir šķēršļi, kāpēc tas nevar notikt.
 • * Sarakste ļoti ātri tiek aizvirzīta prom no iepazīšanās platformas, kur tā ir uzsākta, visbiežāk pārcelta uz e-pastu, WhatsApp, mesindžeriem. Ja izmanto WhatsApp, profila bilde ir abstrakta, nevar redzēt, kad persona pēdējo reizi bijusi online, kā arī nevar redzēt, kad ziņas ir izlasītas. Visa sarakste notiek pēc viņa noteikumiem un tad, kad viņš to vēlas.

Ko darīt, ja ir aizdomas par krāpniecību?

 • * Pārbaudi attēlus ar Google Image Search palīdzību. Šādi uzzināsi attēlā redzamās personas īsto vārdu, bieži tas parādīsies kopā ar brīdinājumiem par iespējamo krāpšanu. Vairāki ASV armijas ģenerāļi ir izplatījuši oficiālus paziņojumus, ka viņi neizmanto Facebook un iepazīšanās saitus, ka ir laimīgi precējušies, sievas nav mirušas un bērniem nav nepieciešama medicīniskā palīdzība.
 • * Pārbaudi faktus. Ja precinieks tev stāsta, ka atrodas kādā konkrētā vietā vai slimnīcā, pameklē internetā, vai tāda slimnīca vispār eksistē. Ja tev apgalvo, ka tu runā ar kādu advokātu, pārbaudi vai attiecīgajā valstī advokāts ar šādu vārdu vispār ir reģistrēts, un sazinies ar šo advokātu pa oficiālo norādīto tālruni, nevis pa mobilo, ko tev ir iedevuši krāpnieki.
 • * Nekad nepārskaiti naudu personai, ar kuru neesi tikusies. Nekad neizmanto nebanku pakalpojumus. Ja tomēr vēlies kādam savu naudu pārskaitīt, izmanto tikai bankas pārskaitījumus, šādi krāpnieki vieglāk var tikt notverti.
 • * Ja tev ir bažas un nav patīkami, ka tev prasa naudu, izrunā šo situāciju ar sev tuviem cilvēkiem. Dalies ar viņiem par savām bažām un tici, ja viņi tev saka, ka tā ir krāpniecība. Šādi tu vari sevi pasargāt no finansiālas un emocionālas iznīcināšanas.

Ja tev ir aizdomas, ka kāda draudzene vai radiniece iekļuvusi krāpnieku nagos

 • * Pats galvenais – nenosodi, bet uzklausi. Upuri paši sevi nosoda vairāk, nekā tu spēj iedomāties.
 • * Atturies no frāzes “Cik stulbai vai izmisušai ir jābūt, lai ko tādu darītu?”. Tas nevienam nepalīdzēs un naudu neatdos, tikai sāpinās upuri vēl vairāk un liks noslēgties sevī vai ieslīgt depresijā.
 • * Izglīto par to, kas ir sociālā inženierija un kā darbojas mīlas krāpnieki.
 • * Ierosini pārbaudīt faktus un palīdzi to izdarīt.
 • * Neaizdod naudu, lai varētu to sūtīt krāpniekiem.
 • * Ja nauda jau aizsūtīta, palīdzi savākt pierādījumus un ziņot policijai.
 • * Palīdzi atrast terapiju, kas palīdzētu atgūties pāc psiholoģiskās traumas, kas nodarīta.

* Atceries – dažkārt cilvēki ir jāpasargā paši no sevis. Ja viņiem iedomāta mīlestība ir aizmiglojusi acis un veselo saprātu, tieši tu vari būt viņu sargeņģelis


......

Visu rakstu lasi IMPERFEKT ZIEMA


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 03 janvāris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Ziema 2017

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu