Un ko tad tu darīsi pa Jāņiem?

— Marta Metuzāle

Un ko tad tu darīsi pa Jāņiem?

— Marta Metuzāle

Raksts

Publicēts: 11 jūnijs, 2024

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Tas ir klasiskais jautājums, no kā man uzmetas zosāda, kas automātiski liek drusku uzraut lūpu un velk uz kašķi. Nu, vismaz agrāk tā bija. Vasaras un dzīves svinēšanā jau nav nekā slikta, tomēr taisīt pārāko ažiotāžu par Jāņu svinēšanu un attapties pie kārtējās bezpersoniskās vasaras ballītes man vienmēr ir šķitis kaut kā mazliet depresīvi. 

Kāpēc mēs esam tā apsēsti ar tādu īsti nekādu Jāņu svinēšanu? Un kur palikuši Jāņi ar tradīcijām? Dziesmām, dejām, rotaļām, vainagu mešanu ozolā un citām aktivitātēm, kuras nevienā citā ikdienišķā vasaras pasēdēšanā neiederētos? Kopš tādus esmu atradusi, neviens vairs nespēs mani aizsūtīt atpakaļ uz pasauli, kurā Jāņi aprobežojas ar salšanu lapenē un alus dzeršanas sacensībām, kur kvantitāte pārāka par kvalitāti.

Šķiet, Jāņu svinēšana ir teju vai ierakstīta katra latvieša ģenētiskajā kodā. Siera un šašlika ēšana, alus dzeršana un Latvijas Radio 2 repertuāra klausīšanās ietilpst obligāto 24. jūnija naktī veicamo darbu sarakstā. Man gan ar kaunu jāatzīst, ka lielāko mūža daļu no Jāņiem spītīgi centos izvairīties, jo ilgu laiku man šie svētki šausmīgi riebās. Alkohola lietošanas glorificēšana man nepatīk, lēkšana pār ugunskuru ir traki bīstama, turklāt laikapstākļi pārāk bieži arī ir tik nejēdzīgi, ka kaut ko skaistu tajā pasākumā man bija pagrūti ieraudzīt. Taču tas nebūt nenozīmē, ka nav bijuši dažādi Jāņu pigori un notikumi, kas atceroties liek pasmaidīt.

Jāņi ar Brexit balsu skaitīšanu

Man Jāņos ierasti ir grūti palikt nomodā līdz rītausmai (labprātāk ap to laiku mostos, nevis ietu gulēt), tāpēc biju sajūsmā, kad konstatēju, ka 2015. gada Jāņu nakts sakrīt ar Lielbritānijas Brexit referenduma balsu skaitīšanu. Vismaz kaut kas, kam sekot līdzi, turklāt tobrīd jau neviens arī neticēja un nesaprata, kā viss šis Eiropas pamešanas pasākums beigsies.

Jāņu svinībās aizmaldījos līdzi draudzenei uz kādu paziņu pasākumu laukos. Organizators solīja, ka tautas un draugu būs daudz, taču beigu galā tās izrādījās ģimenes svinības, ja neskaita manu un draudzenes iesaisti. Padsmit gadu vecumā Jāņu svinēšana ar vecākiem un vecvecākiem bieži vien nešķiet pasaulē jautrākais laika pavadīšanas veids, taču neko darīt – iegrābiens paliels. Autovadītāja apliecības nevienai no mums nebija, un svinību vieta atradās tālu no citām vietām, kur zinājām, ka kaut kas notiek. Bruņojušās ar dažiem veikalā nopērkamiem kokteiļiem, domājām, kā šo vakaru godam pārlaist nepazīstamu radinieku kompānijā.

Draudzene izpelnījās kāda aicinātāja radinieka viegli uzbāzīgus uzmanības apliecinājumus. Argumenti no sērijas “man ir draugs ārzemēs” un “tu mani vienkārši īsti neinteresē” nedarbojās, tāpēc tiku pie burvīgas trešā liekā lomas un nodarbes visam vakaram, cenšoties draudzeni turēt pa gabalu no jaunā kavaliera. Nu, vismaz kāda aizraujošāka aktivitāte par vienkāršu nīkšanu pie galda līdz brīdim, kad sāksies Brexit referenduma balsu skaitīšana.

...

Visu rakstu lasi I'mperfekt Vasara.

Foto: unsplash


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 11 jūnijs, 2024

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2024

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu