Tsundoku. Kad grāmatas krājas, bet “nelasās”

— Kristīne Spure

Tsundoku. Kad grāmatas krājas, bet “nelasās”

— Kristīne Spure

Raksts

Publicēts: 01 mai, 2022

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Šis raksts veltīts visiem grāmatu draugiem, kuru plaukti pildās ar aizvien jaunu lasāmvielu, kurai šķietami nekad nepienāks īstais lasīšanas brīdis. Jūs neesat vieni. Ļoti iespējams, tas vienkārši ir tsundoku.

 Pošos ceļā uz Rīgas centru. Darīšanās, bet, ja būšu tuvumā, jau tagad zinu, ka noteikti ieiešu arī grāmatnīcā. Pa ceļam būs Barona ielas Jānis Roze, un es plānoju šo tuvību izmantot. Neko nepirkšu, tikai paskatīšos. Šādu mierinājumu – tikai ar acīm! – es pati sev atkārtoju tieši grāmatu veikalos, lai glābtu naudas maciņu no tukšošanās, savukārt grāmatu plauktus mājās – no papildu svara. 

Pēdējā laikā kontrolēt vēlmi iegādāties aizvien jaunas grāmatas izdodas vieglāk, taču agrāk katra vizīte grāmatnīcās rezultējās ar jaunu lasāmvielu vienas, divu, dažreiz vairāku grāmatu veidolā. Tas nekas, ka mājās krājās kaudze nelasīto un dažas jau gadiem pacietīgi gaidīja savu kārtu. Šajā rindā atradās Brendons Sandersons ar, kā vēstīja atsauksmes, lielisko Karaļu ceļu. Mani gaidīja Ingas Gailes Rakstītāja un Zanes Daudziņas Dienasgrāmata, kur nu vēl klasika Mazās sievietes, Džeina Eira un daudz citu. 

Tā vietā, lai skumtu, ka netieku pie jau iegādātu grāmatu lasīšanas, apziņa, ka mājās ir tik daudz stāstu un pasauļu, kurās patverties, mani iedvesmo un nomierina. Man patīk sajūta, ka grāmatu kaudze kļūst prāvāka, un, jāteic atklāti, tā tīri labi izskatās manā plauktā un uz naktsgaldiņa (noslaucīt putekļus gan kļūst proporcionāli sarežģītāk). Man gribas visas šīs grāmatas izlasīt gan brīdī, kad tās iegādājos, gan brīdī, kad tām pārbraucu ar pirkstu plauktā. Un izrādās, ka visam ir savs vārds, un arī šādai grāmatu krāšanai, vākšanai, kaudzē likšanai un kolekcionēšanai ar cerību kaut kad izlasīt – to sauc par tsundoku

 Viss, kas jāzina par tsundoku

Tsundoku (no japāņu valodas) ir koncepts, kas raksturo vēlmi pirkt grāmatas, ļaujot tām krāties un cerot pieķerties lasīšanai kaut kad nākotnē. Par tsundoku mēdz dēvēt arī pašu grāmatu kaudzīti, kas tiek papildināta ar aizvien jauniem eksemplāriem. Paši japāņi tsundoku patiesībā uztver kā vienu no trim lasīšanas metodēm. Pārējās ir rou-doku jeb lasīšana skaļi un moku-doku jeb lasīšana klusām, pie sevis. Tātad tas nekas, ka pērkat aizvien jaunas grāmatas un tās lēnām krājas. Pēc japāņu domām, tas jau skaitās, ka jūs lasāt... 

Austrumu tekstos tsundoku pirmo reizi pieminēts 16. gadsimtā. Tostarp 1879. gadā japāņi pirmo reizi ironizējuši arī par tā saukto tsundoku senseju jeb pasniedzēju, kurš nemaz nav izlasījis visas grāmatas, kas viņam apput plauktā. Šeit neviļus prātā nāk visi tsundoku senseji, ar kuriem pandēmijas laikā nācies iepazīties Zoom sazvanos. Bez sirdsapziņas pārmetumiem varu godīgi atzīt, ka reizēm šāda senseja lomā esmu iejutusies arī es pati. Kādam jau tie grāmatu plaukti man aiz muguras ir jāparāda. 

Rietumos par tsundoku konceptu sākts runāt salīdzinoši nesen – vien pēdējos gados. Taču par koncepta pieaugošo popularitāti liecina kaut vai tēmturis populārajā vizuālā satura platformā Instagram. Meklējot bildes un video ar tēmturi #tsundoku, atklājas vairāk nekā 47 tūkstoši satura vienību, kur grāmatas gozējas dažādos rakursos, krājas plauktos un gaiteņos un vienkārši izskatās lieliski. Aptuveni trīs reizes vairāk satura iespējams atrast ar tēmturi #bibliomania, un es sapratīšu, ja kādam šķitīs, ka tsundoku un bibliomānija taču ir viens un tas pats. Koncepti patiešām ir ļoti līdzīgi, taču ir kāda būtiska atšķirība. Par bibliomāniju dēvē vēlmi kolekcionēt grāmatas, turklāt arī tādā gadījumā, ja tas jau izvēršas traucējumā, izpaužoties kā kompulsīva grāmatu uzkrāšana. Savukārt tsundoku gadījumā uzsvars tiek likts tieši uz nodomu grāmatas izlasīt un kolekcijas veidošanās ir sekundāra. Tātad, ja runājam par tsundoku, galvenā pazīme, ka šis stāvoklis mūs tur savā varā, ir patiesa zinātkāre par grāmatas saturu un cerība, ka reiz jauniegūtajai lasāmvielai pieķersimies un to izlasīsim.

 Grāmatu draugs, tu neesi viens

Manā draugu un paziņu lokā ir daudz grāmatu un lasīšanas entuziastu, un, redzot viņu grāmatu plauktus sociālajos medijos, rodas aizdomas, ka daļa, līdzīgi kā es, atrodas tsundoku varā. Platformā Instagram es uzdevu jautājumu, vai viņiem ir pazīstams stāvoklis “pērku un krāju literatūru, bet nevaru tai pieķerties”. Īsā laikā saņēmu teju pussimt atbilžu un pieredzes stāstu no dažādiem lasītājiem. Daļa atzina, ka šādas sajūtas viņiem nav pazīstamas, tiek lasīta viena grāmata pēc otras, un jaunu iegādāšanās, pirms tiek izlasītas iepriekšējās, pat rada trauksmi. Ļoti uzrunāja arī viedoklis, ka grāmatu vākšana, tās nelasot, ir attaisnojums, ar ko aizbildinās cilvēki, kam patīk tikai doma par lasīšanu, jo “lasīt taču ir labi”, bet patiesībā nemaz nepatīk pats lasīšanas process. Man šķiet, ka motivācija lasīt ir interesanta tēma, par ko varētu runāt atsevišķā rakstā. 

Taču daudzos pieredzes stāstos manīju vadlīniju, kas raksturo arī mani un tsundoku. Grāmatu apskatnieces un bloga Pielasīt sirdi autores Sandras atbilde ļoti precīzi raksturo situāciju: “Plaukti pilni ar grāmatām, ko neesmu izlasījusi. Tik pērku, pērku.” Lūk, vēl daži spilgti grāmatu fanu citāti par tsundoku tēmu.

* Pirkt un lasīt tak ir divas dažādas lietas. (Alise)

* Jā, sevišķi, ja ir smuki vāki un papīrs, gribas izpirkt visu grāmatnīcu! (Terēze)

* Nekad nevaru paiet garām grāmatnīcai bez kādas jaunas lasāmvielas. Tas nekas, ka mājās jau dučiem jaunu grāmatu, kas vēl nav sāktas lasīt. (Ieva)

* Pērku visu ko labu, kas jaunizdots, jo fomo [fear of missing out – bailes kaut ko palaist garām, – aut. piez.], jo gribas visu izlasīt, bet izlasās labi ja 1%. (Alīse) 

* Man ir pilns plaukts ar grāmatām, kurām nevaru pieķerties. Bet tās vairāk ir klasika. Klausīju prof. Briedi [Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, – aut. piez.] un veidoju savu bibliotēku. Lasīšu to, kad būšu pensijā. (Elīna) 

* Gadā izlasu apmēram 12 grāmatas. Nopērku krietni vairāk. Es zinu, ka nevajadzētu pirkt tik daudz, ka vajadzētu izlasīt esošās, jo to ir tik daudz, ka vēl gadiem pietiks. Tieši prieks, iegūstot jaunu grāmatu, ir tas, kāpēc to daru. (Gerda) 

* Ik mēnesi jaunas grāmatas plauktos un Kindle, bet līdz lasīšanai netieku. #tsundoku (Aiga) 

Interesanti, ka tsundoku var izpausties pat digitālajā grāmatu plauktā, proti, e-grāmatu lasītājā. Draudzene norādīja, ka tādu iegādājusies, lai būtu ērtāk lasīt, taču tagad arī Kindle plaukts esot pavisam pilns ar neizlasītām grāmatām. Skaidrs ir viens – ja esam tsundoku varā, vēlme vairot grāmatu maģiju mūsu plauktos izpaudīsies jebkādā formātā. 

Man pašai tsundoku it nemaz netraucē. Atklāti varu teikt, ka jaunu grāmatu iegāde, cerot, ka tās izlasīšu, un apzinoties, ka jauns stāsts ir pāris lapu šķīrienu attālumā, rada manī prieku. Kad apmeklēju grāmatnīcas, man ir sajūta, ka dodos piedzīvojumā. Ko ieraudzīšu plauktā, un kas, iespējams, dosies man līdzi uz mājām? Ieejot veikalā, man nav ne mazākās nojausmas. Pagaidām. Tomēr, ja šķiet, ka tsundoku jau iet ārpus rāmjiem un gribas kādu grāmatu arī izlasīt līdz galam, ne tikai izmantot kā dekoratīvu elementu interjerā, iesaku pamēģināt dažus praktiskus paņēmienus.

  • * Nosaki sev ierobežojumu, cik grāmatu mēnesī drīksti iegādāties. Priecīgs būs arī maciņš.

* Uztver grāmatu lasīšanu nevis kā pašmērķi, piemēram, izlasīt X skaitu grāmatu noteiktā laikā, bet kā procesu. Tātad, ja ir patīkams satraukums par tikko iegādātu grāmatu, lasi to uzreiz, nevis gaidi, kad pabeigsi iesākto. Neļauj uguntiņai apdzist. 

* Ja grāmata plauktā vai “kaut kad izlasīšu” kaudzītē stāv ļoti ilgu laiku (pusgadu vai pat gadiem), iespējams, ir laiks tai meklēt jaunas mājas. 

* Dalies ar savām grāmatām, ja grāmatu plaukts pildās un jaunām vietu vairs nav. Ziedo tās, dāvini draugiem, atstāj grāmatu apmaiņas punktos. 

* Iegādājies grāmatas, kas tevi patiešām interesē. 

Visādi citādi – jāļaujas grāmatu burvībai un skaistajam muguriņu rakstam plauktā. 

Lai labi lasās! 

Foto: Alfons Morales

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 01 mai, 2022

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2022

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu