Špicka ar lielu spēku

— Jolanta Sēnele

Špicka ar lielu spēku

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 23 marts, 2018

Kategorija: Garšas & Baudas

Dalies

Šoreiz par skaistu un visādu veselīgu labumu pilnu baudu – mikrozaļumu ēšanu. Tos mīl gastronomiskās aprindas, jo īpaši tās, kas spieto Instagram. Protams, tāds pāris centimetrus pastiepies bazilika asns izskatās bezgala daiļi, uzbirdināts uz leknas mocarellas šķēles, bet šajās špickās ir ne tikai estētisks jaukums, tajās slēpjas arī tīri fizioloģisks spēks, un dažreiz pat lielāks nekā pieaugušajos ekvivalentos. 

Kas ir mikrozaļumi? 

Tie nav diedzētie dīgsti un tie nav arī jau izstādāma dēsta lielumā. Mikrozaļumi ir tāda kā starpstadija, aptuveni 2-8 cm lieli zaļumi, kas audzēti 7-21 dienas (diedzētās sēklas maksimāli prasa 7 dienas). Tik plaša laika un garuma amplitūda, jo šādi izmantot var ļoti daudzus dārzeņus un garšaugus. Tiem, kuri saprot šo to no dārzkopības, par orientieri lai kalpo pirmās īstās lapas.

 Ko audzēt kā mikrozaļumus?

Visus lapu dārzeņus un salātveidīgos, un pat tos dārzeņus, kuriem pieaugušā versijā lapas un kātus mēs neēstu, piemēram, cukurzirņus vai gurķus. Lai vai kā, populārākie un vieglāk audzējamie ir rukola, dažādi salāti, lapu kāposts, baziliks, koriandrs, biete, daikons, avotu krese. 

Kāpēc mikrozaļumus ēst?

Vispirms, tie ir garšīgi, jo īpaši pavasarī, kad tā vien svaiguma prasās; otrkārt, pie tiem var ātri tikt pat lielpilsētas dzīvoklī, bet treškārt - tie ir piebāzti ar visādiem labumiem. Ar labumiem domājām tādas lietas kā dzelzs, cinks, magnijs, kālijs, kalcijs, C vitamīns, beta karotīns (A vitamīna priekštecis), E vitamīni un kaudze mazāk zināmu antioksidantu un polifenolu. Pēc kāda pētījuma, C vitamīns pat visnabadzīgākājos mikrozaļumos ir vairāk nekā tādā pašā daudzumā tomātu (ar šo vitamīnu visbagātākie ir sarkano kāpostu zaļumi), bet E vitamīna daudzums daikona zaļumos ir tik liels (100 g 10 reizes vairāk nekā dienā ieteicamā deva), ka pietiek ar nelielu pirkšķīti, lai nodrošinātos ar šī “pretgrumbu” vitamīna minimumu. 

Pēckāda pētījuma, dažādu labo lietu daudzums mikrozaļumos ir pat 40 reizes lielāks nekā pieaugušajos ekvivalentos. Citi pētījumi gan norāda, ka nav dižas starpības.

Kā tos ēst?

Liec salātos, ber uz sviestmaizēm un blendē iekšā smūtijos. Lai labāk uzsūktos vairāki vitamīni, lieto mikrozaļumus kopā ar eļļu vai taukiem, piemēram, aukstā spieduma olīveļļu. 

Kā pie tādiem tikt?

Tev vajadzēs trauku, kurā ieklāt to, ko gudri sauc par audzēšanas mediju: vati, kokosa vai kaņepju šķiedru, kūdru, labu puķpodu zemi. Tam, medijam, ir jābūt labi samitrinātam, pirms tajā  bagātīgi izkaisi mikrozaļumu sēklas. Pēc tam pārklāj trauku ar virtuves plēvi un noliec gaišā vietā, piemēram, uz palodzes. Kad sēklas sadīgušas, ņem nost plēvi un rūpējies, lai mikrozaļumi neiekalst. Pēc 7-10 dienām jau būs vācama pirmā raža.

Foto - Shutterstock


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 23 marts, 2018

Kategorija: Garšas & Baudas

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu