Sirsnīgais vīns

— Dana Sinkeviča

Sirsnīgais vīns

— Dana Sinkeviča

Raksts

Publicēts: 08 marts, 2018

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Vīns un veselība. Temats slidens, tomēr aizvien aktuālāks, īpaši par to runā sirds un asinsvadu dakteri. Tāpēc šoreiz ne tikai par vīna baudīšanu. 

Reiz mācījos angļu valodu pie brīnišķīgas privātskolotājas, elegantas kundzītes, kura katru vakaru veselības spodrināšanas nolūkos izdzēra glāzi sarkanvīna. Ne vairāk. Viņa savos 60 plus izskatījās lieliski, jutās labi un staroja dzīvotpriekā. Es neapgalvoju, ka tas viss no vīna. Skaidrs, ka ne, tas būtu pārāk skaisti un vienkārši. Tomēr aizvien vairāk pētījumu, it īpaši par Vidusjūras diētu, kur vīns tiek uzskatīts par vienu no svarīgākajām komponentēm, nenoliedz vīna pozitīvo iespaidu uz sirds un asinsvadu slimībām, un ne tikai. Šā iemesla dēļ aizvien biežāk aizdomājos, ka mana skolotāja gan bija gudriniece (tolaik par vīnu neinteresējos un klusībā padomāju, ka tas ir tikai perfekts aizbildinājums ikvakara iedropēšanai).

Lai beidzot līdz galam saprastu, kas vīnā labs ne tikai no baudīšanas viedokļa, uzaicināju uz sarunu Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostikas nodaļas vadītāju, kardioloģi Ivetu Mintāli, kas vīna un veselības kopsakarībās iedziļinājusies profesionāli, nevis lasot interneta gudrības. Turklāt ir kaislīga vīna pazinēja un baudītāja.

Vai no medicīniskā viedokļa vīns vismaz teorētiski var nākt par labu veselībai?

Te ir jārunā par ārstu kopējo attieksmi pret vīnu. Ja jūs jautāsiet kardiologiem, mēs lielos vilcienos esam par. Onkologi galvenokārt ir pret. Un, protams, arī narkologi būs pret.

Atslēgas vārds šajā jautājumā ir daudzums. Cik daudz drīkst un kā kurš cilvēks šo rekomendējamo, atļauto vīna devu uztver un interpretē. Tas ir galvenais. Diemžēl nav noslēpums, ka Latvijā ar izdzertā alkohola, arī vīna, daudzumu spēlējas nepamatoti vieglprātīgi. Tāpēc neviens saprātīgs ārsts nedrīkst ieteikt lietot vīnu veselības uzlabošanai.

No otras puses, kā reiz teica arī mūsu Kardioloģijas centra vadītājs profesors Andrejs Ērglis, mēs vairs nevaram pasaulei neatklāt tos zinātniski daudzos pētījumos pierādītos labumus un efektus, ko vīns dod sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Tāpēc šis ir ļoti jutīgs jautājums, uz kuru godīgi jāatbild: cik daudz es drīkstu atļauties iedzert vīnu, lai tas nāktu par labu, nevis draudētu ar pārmērīga alkohola patērēšanas risku un visām no tā izrietošajām sekām?

Un cik daudz tad īsti drīkst?

(....)


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 08 marts, 2018

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu