Sekss, mode, slepkavas u.c. Šis tas par jauniem Netflix piedāvājumiem

— Dita Rietuma

Sekss, mode, slepkavas u.c. Šis tas par jauniem Netflix piedāvājumiem

— Dita Rietuma

Raksts

Publicēts: 07 jūnijs, 2021

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Iespējams, jūs arī arī saņemat vēstules no Netflix, ar šķietami nevainīgu jautājumu – Netflix tonight? (Vai šovakar Netflix?)kurās globālā izklaides platforma piedāvā jaunumus, kā arī algoritmu sastādītas filmu izlases, kas netfliksprāt būtu jums vispiemērotākās, proti, izrietošas no jūsu agrāk izdarītajām izvēlēm.

Cilvēks  ir tikai cilvēks, it īpaši, ja dominējošā patēriņa kultūra ir to pieradinājusi pie domas, ka viss ir domāts “cilvēka”, drīzāk gan patērētāja, ērtībām un komfortam. Tālab tas visdrīzāk arī ļausies algoritma piedāvātajam ceļvedim, izvēloties, ko skatīties no Netflix filmu piedāvājuma. Šādi gan var arī “smagi uzrauties”, piemēram, pēc  drosmīgā, faktoloģiskā ziņā satriecošā, tomēr nelabumu raisošā dokumentālās seriāla  Jeffrey Epstein: The Filthy Rich (Džefrijs Epstīns: derdzīgais bagātnieks, 2020) noskatīšanās algoritms man dāsni piedāvāja pilnīgi visus Netflix krājumus – filmas, kas veltītas noziegumiem pret nepilngadīgajiem...

Tālab – mans vēlējums, ir nekļūt par algoritma vergiem un mēģināt meklēt to, kas netiek sviests jums “sejā”. Ticiet, pat tik šķietami komerciāli orientētā un globalizētā platformā kā Netflix ir iespējams atrast dažnedažādus “brīnumus”, kuru iekļaušana šīs platformas piedāvājumā nepakļaujas vienkāršas (komerciālas) loģikas likumiem. Piemēram? Teiksim, pēdējo mēnešu laikā Netflix piedāvā unikālu skandināvu filmu izlasi. Tā pieejama arī Latvijā esošam skatītājiem. Teiksiet, nu gan jaunums, protams, ka skandināvu seriāli (crime series), kas jau kļuvuši atpazīstami kā zīmols scandinavian  noir pasaulē ir plaši pazīstami, un arī Netflix neiztiek bez tiem,  piedāvājot pēdējo piecu gadu robežās tapušus seriālus, kuri atbilst priekšstatam par skandināvisku nuāru – drūma, salta, mežonīga vide, komplicēti noziegumi un viedi, bet vizuāli tik ikdienišķi, dzīves nobružāti izmeklētāji un izmeklētājas utt. (Skat. piemēram Bordertown, Deadwind, The Valhalla Murders, Trapped, The Borderliner u.c.)

Tomēr līdzās šādai visai tipiskai skandināvu kino reprezentācijai Netflix patlaban piedāvā arī oriģinālu un arī kino speciālistam mazpazīstamu skandināvu filmu izlasi. Tā nebūs dēvējama par “A kategorijas” klasiku, proti, filmām, kuras jebkurš kritiķis nosauks, pamodināts naktī. Šajā kolekcijā izpaliek Ingmara Bergmama filmas – režisora, kurš kopš 20.gadsimta vidus ir kļuvis ne tikai par Zviedrijas, bet arī Skandināvijas kino smagsvaru un zīmolu. Eksistenciāli smagās, dramatiskās Bergamana drāmas visdrīzāk  neatbilst Netflix stratēģijai, ko tad piedāvāt, lai nodrošinātu savai auditorijai patīkamu vakaru. Taču, iespējams, kāds atklās sev ko jaunu un pat intriģējošu kādā senā skandināvu filmā, kuru līdz šim noskatīties nav bijusi teju nekāda iespēja. Piemēram,  Netflix piedāvājumā patlaban ir atrodama arī 1920.gada filma Erotikon (!), savam laikam skandaloza neuzticības drāma, ko veidojis zviedru kino režijas klasiķis Morics Stillers (Mauritz Stiller). Kā noprotiet pēc filmas tapšanas gada, tā ir mēmā filma. (Skaņa kino parādījās tikai ap 1927.gadu.) Ja šāds piedāvājums ir par radikālu, var izvēlēts 1968.gada filmu The Girls, (Meitenes, 1968), kas var iedvesmot feminisma ideju piekritējas.  Meitenes ir ļoti interesants, neparasts darbs – gan sava laika, gan arī mūsdienu aktualitāšu kontekstā. Filmas režisore ir sieviete, arī  pazīstama aktrise Maja Zeterlinga (Mai Zetterling), tajā galvenajās lomās ir populāras sava laika zviedru aktrises – Bibi Andersone un Henrieta Andersone, abas viņas ir spelējušas arī daudzās zviedru ģēnija Ingmara Bergmana filmās. Filma ir ironisks stāsts par teātra ansambli un aktrisēm, kuras iesaistītas  sengrieķu lugas Līsistarte iestudējumā. (Līsistrates varones vienojas atteikt saviem vīriešiem seksuālu kontaktu, līdz netiks pārtraukt ieilgušais karš.)  Senās lugas tēma par sievietes un vīrieša pasaules robežām un ieročiem paradoksāli rezonē pašu aktrišu dzīvē. Jāsaka, ka  filma Meitenes ir savdabīgs “briljants” Netflix skandināvu klasikas piedāvājumā. Ja gribat to izķert, daudz negaidiet, filmas konkrētās platformās neienāk uz mūžīgu palikšanu. (Laika periodu, kuras filmas ir pieejamas konkrētā platformā, vai tas būtu Netflix vai kāda pašmāju platforma,  regulē konkrētā līguma nosacījumi. Un visiem līgumiem ir termiņi, tādu nav vien Netflix orģinālprodukcijai.)

Un tomēr, ja šādi “izrakumi” Netflix slēptajās dzīlēs ir par specifisku, atgriezīsimies pie algoritma un mīlīgajām Netflix ziņām, kas informē arī par platformas piedāvātajiem jaunumiem.

(Šis ir tikai fragments. Visu rakstu lasi jaunajā numurā!)

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 07 jūnijs, 2021

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2021

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu