Pašbildes, mirkļbirkas, influenceri... jeb INSTAWORLD

— Agate Anna Grebže

Pašbildes, mirkļbirkas, influenceri... jeb INSTAWORLD

— Agate Anna Grebže

Raksts

Publicēts: 21 mai, 2019

Kategorija: Meitene

Dalies

Šķiet, es augu reizē ar sociālajiem tīkliem un tehnoloģijām. Savu pirmo telefonu saņēmu 1. klasē, un lielāko prieku sagādāja melnbalto bildīšu un polifonisko melodiju pasūtīšana no žurnāla aizmugures. Ja kā zvana signālu gribēju kādu iemīļotā dziedātāja dziesmu, tā tika ieslēgta datorā, telefons nolikts pie skandām, un apklusināti visi telpā esošie, lai ar skaņas ierakstīšanas funkciju tiktu pie sava čarkstošā hita. Telefonos nebija pat krāsu, nemaz nerunājot par internetu vai kādiem sociālajiem tīkliem. Tomēr, man sasniedzot pusaudzes gadus, visi iespējamie sociālie tīkli un vēlāk arī aplikācijas bira kā no pārpilnības raga. Līdz ar to esmu izdzīvojusi visas stadijas, aktīvi izmēģinot visu, ko interneta laikmets piedāvā.

Ieskats vēsturē

Kaut gan pasaulē internets pieejams jau vairāk nekā 40 gadu, kas līdzīgs tam, kādu mēs to zinām tagad, sāka parādīties tikai pēc 2000. gada. Tikai 1991. gadā tika izveidots WWW jeb visas pasaules tīmeklis (World Wide Web), kas ļāva internetam attīstīties neticamā ātrumā. Cita pēc citas parādījās dažādas nozīmīgas mājaslapas, pirmo blogu priekšteči, Classmates, kur varēja atrast savus klasesbiedrus, bet ne tuvu tā, kā darītu to patlaban. Nekā līdzīga feisbukam vēl nebija. 1996. gadā parādījās Google, bez kuras šodien internetu grūti iedomāties. Un ticiet vai ne, bet agrāk nācās mācīties bez Vikipēdijas – tā tika radīta vien 2000. gadā.

Par vienu no iespaidīgākajiem un pilnīgi noteikti nozīmīgākajiem notikumiem var uzskatīt Marka Zakerberga 2004. gadā Hārvarda Universitātē radīto thefacebook.com, kam seko vēl šodien pazīstamais fotogrāfiju sociālais tīkls Flickr. Pasaules piemēram ātri vien seko arī latvieši un izveido tādu kā savu Latvijas feisbuku draugiem.lv, ko lietoja gandrīz pilnīgi visi. Tas vēl joprojām pastāv, arī savu profilu esmu saglabājusi, tomēr vienā brīdī visi draugi strauji sāka pāriet uz feisbuku, tāpēc vairs neizjutu vajadzību uzturēt un atjaunot draugiem.lv profilu. Sākot biežāk ceļot un parādoties draugiem un paziņām arī ārpus Latvijas, vispasaules tīkls Facebook kļuva daudz vairāk vajadzīgs.

Uzreiz pēc feisbuka sāka parādīties arī vairāki citi vēl šodien aktuāli portāli. 2005. gadā, attīstoties un kļūstot populāriem video, tiek izveidots YouTube, nākamajā gadā kā kaut kas pilnīgi atšķirīgs tiek radīts Twitter. Un pēc tam jau pavisam stauji parādījās arvien jauni dažāda veida sociālie tīkli, piemēram, Spotify vai Tumblr. Tas bija laiks, kad telefonos internets jau bija norma un kļuva populāri sociālie tīkli, kas paredzēti tieši telefoniem, nevis datoriem.

Vēl salīdzinoši nesen mobilie telefoni bija derīgi, tikai lai zvanītu un sūtītu īsziņas. Savus profilus varēju apskatīt, tikai vakarā pārnākot no skolas un visiem pulciņiem un apsēžoties pie stacionārā datora. Tolaik pa dienu mēdzu pierakstīt savas domas un notikumus uz lapiņas, lai neko neaizmirstu un vakarā visu varētu pārrakstīt tviterī. Biju aktīva Tumblr lietotāja – joprojām uzskatu, ka tas man palīdzēja izkopt gaumi, turpat, tikai citā tumblrā, kam varēja piekļūt ar paroli, rakstīju savu dienasgrāmatu. Joprojām mēdzu paretam savā interneta dienasgrāmatā ierakstīt kādas savas pārdomas. Lai smeltos visdažādākās idejas, tagad lieliski noder Pinterest, kas parādījās gandrīz reizē ar visu tik iemīļoto Instagram.

2010. gadā piedzima Instagram, sākumā gan to varēja lietot tikai Apple iOS, pusotru gadu vēlāk izstrādāja versiju arī Android ierīcēm. Kopš tā laika instagrams ir mainījies un papildinājis savas funkcijas. Sākotnēji tikai un vienīgi atļauto 1:1 kvadrātformas bilžu vietā var likt dažādus formātus; 2013. gadā tika pievienota sarakstes iespēja; divus gadus vēlāk – 2015. gadā – parādījās iespēja pievienot vairākus attēlus reizē. 2016. gadā radās Instagram sastāvdaļa Stories, kas nu jau ir ierasta, taču tolaik bija tikai konkurentiem Snapchat. 2018. gadā instagramu papildināja IGTV, kurā lietotājiem tika ļauts pievienot arī garākus video.

Interesanti fakti

* Pirmais YouTube video Me at the zoo ir 19 sekundes garš, un tajā redzams viens no YouTube dibinātājiem Sandjego zooloģiskajā dārzā.

* Cilvēks sociālajos tīklos pavada aptuveni piecus gadus un trīs mēnešus no savas dzīves.

* Instagramā ir vairāk nekā 16 biljonu attēlu.

* Vairāk nekā 70% Pinterest lietotāju ir sievietes.

* Instagramā visvairāk sekotāju ir pašam @instagram profilam – 290,64 miljoni.

* Katru reizi, izmantojot YouTube, lietotājs vidēji pavada tur vismaz 40 minūtes.

* Tikai ceturtā daļa no visiem Twitter profiliem tiek izmantoti regulāri – vismaz reizi mēnesī.

* 98% modes zīmolu izmanto Instagram.

* Sievietes YouTube visbiežāk skatās skaistumkopšanas video, vīrieši – dažādus ar sportu saistītus video.

* 90% Instagram lietotāju ir jaunāki par 35 gadiem.

* Parastam interneta lietotājam ir profili vairāk nekā septiņos dažādos sociālajos tīklos.

* 62% lietotāju ir vīrieši.

* Losandželosā ikvienam, kam ir vismaz 10 tūkstoši subscribe YouTube, tiek nodrošināta bezmaksas dzīvesvieta.

* Pica ir visbiežāk publicētais ēdiens Instagram, pēc tā seko suši un steiks.

Kā veidot savu Instagram vidi 

Ir grūti ieteikt kādus konkrētus profilus, kam sekot un kam ne, jo intereses un gaumes ir dažādas. Ieraksti meklētājā mīļākā seriāla, hobija vai dziedātāja vārdu, un aši vien atradīsi sev visinteresantākos profilus, kam sekot. Instagrams ir tik gudri izveidots, ka ātri sapratīsi, kas tev patīk, un piedāvās arvien vairāk tāda veida saturu. Ja atrodi profilu, kas ir kā radīts tev, pie Following ir tāda opcija Similar, uzklikšķini uz tā, un tiks piemeklēti līdzīgi, kas, visticamāk, arī patiks.

Līdzīgi sabalansētam uzturam, iesaku veidot sabalansētu un pārdomātu sarakstu ar tiem, kam izvēlies sekot savos sociālajos tīklos. Liela daļa seko tikai draugiem un paziņām, jo tie ir cilvēki, kurus pazīstam un kuru dzīvei tāpēc labprāt sekojam līdzi. Tomēr man pašai šie cilvēki veido tikai pusi, pārējie ir dažādi modes, mākslas, vecu filmu un dzejnieku citātu un bilžu profili, kas man ikdienā sniedz iedvesmu, arī dažādas slavenības, no kurām var pašpikot ne tikai stilu, skaistumkopšanas un aktīva dzīvesveida ieteikumus, bet arī, piemēram, ēdienu receptes.

Seko slavenībām, kas tev patīk un šķiet skaistas, talantīgas un iedvesmojošas. Man allaž šķiet interesanti sekot savu iemīļoto seriālu aktieriem, jo tikai tā var redzēt viņus reālajā dzīvē, vai arī pašu seriālu profiliem, kas atgādina par iemīļotākajiem fragmentiem, ik dienas publicējot īsus video, piemēram, @friends. Tāpat aizraujoši ir sekot mūziķiem – vienmēr redzēsi dziesmu fragmentus, tērpus, fanus no koncertiem dažādās pasaules malās. Arī mums Latvijā ir daudz interesantu un iedvesmojošu cilvēku, kuru ikdienas gaitām sekot instagramā, turklāt nereti tieši no viņiem uzzināsi par dažādiem notikumiem un pasākumiem tepat Latvijā, tātad arī tu tajos vari iesaistīties.

Vairāk lasi žurnālā I'mperfekt Meitene!


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 21 mai, 2019

Kategorija: Meitene

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu