Muļķības, varas, slavas un naudas pārbaudījumi Viegli ironiski padomi politikā gājējiem.

— Ilmārs Latkovskis

Muļķības, varas, slavas un naudas pārbaudījumi Viegli ironiski padomi politikā gājējiem.

— Ilmārs Latkovskis

Raksts

Publicēts: 18 septembris, 2022

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Iet vai neiet politikā? Tāds jautājums sāk nodarbināt aizvien vairāk un vairāk Latvijas iedzīvotāju prātus. Šovasar Saeimas priekšvēlēšanu laikā pārsteigumi bira kā no pārpilnības raga, kad pamanījām, ka arī tas un tas, un pat tas “iet sarakstā”.

Es pats arī biju uz kārdinājuma takas atgriezties politikā, kur kādreiz sabiju septiņus gadus. Labs paziņa man izteica mudinājumu, ko pirmajā mirklī uztvēru kā pagodinošu: “Tur tak’ pilns ar visādiem idiotiem, kāpēc gan ne tu?!”

Padomāju, saprotama lieta, ka man jāiet politikā, lai glābtu tēviju no visādiem nejēgām, kuri raujas pie varas un siles. Līdzīgi jau domāja vai vismaz sociālajos tīklos ierakstīja, ka pēc ilgām un mokošām pārdomām tomēr ir pieņēmuši ne tik daudz sev, bet visai Latvijai izšķirošu lēmumu doties nepateicīgajā politikas druvā. Taču tad man kā ar āmuru pa pieri nāca apjausma, vai tik paziņa nav gribējis ieņirgt par mani pašu kā visādu tur idiņu bara cienīgu personāžu. Murmulis tāds. Bet tādi jau tie latvieši ir.

Smejies vai raudi, pēdējo gadu laikā tautā ar ģeometrisku progresiju pieaug pārliecība, ka Saeimā kā zilonis caur adatas aci var ielīst pat vislielākais nejēga. Dažs tāds pat līdz ministra portfelim aizsitas vai pat cierē uz prezidenta krēslu. Ir, kā ir. Bet skatīsim to lietu no pozitīvās perspektīvas. Patiešām, politikā var iet katrs. Prieks par demokrātijas plauksmi. 

Tā kā turpmāk mums jārēķinās ar jaunienācēju palielinātu vilkmi Latvijas politikā, atļaušos izteikt dažus padomus no veco buku pieredzes vērojumiem. Varbūt dažam labam tas līdzēs izvairīties no pamatīgāka aplauziena vai vismaz ļaus būt gatavam dažādiem pārbaudījumiem. Runa ir par trim klasiskajiem pārbaudījumiem politikā: varu, slavu un naudu. Neviens tos nav atcēlis. Tagad klāt vēl nācis priekšpārbaudījums ar muļķību. 

 

Priekšpārbaudījums ar muļķību

Gudrība un muļķība politikā ir tāda relatīva, mainīga un mānīga lieta. Ieejot Saeimā, nereti viss sagriežas ar kājām gaisā. Pārfrazējot Svētos rakstus, var teikt: kas bija gudrie, tie paliks muļķos, bet muļķi pārtaps gudrajos. 

Muļķības kārdinājums ir pirmais, ar ko cilvēks sastopas, kad pieņēmis lēmumu iet politikā. Tieši priekšvēlēšanu kampaņa ir tāds priekšpārbaudījums, pierakstīšanās, iesvētīšana, smalkāk to var nosaukt arī par iniciāciju. 

Kamēr smadzenes vēl nav pārslēgušās uz vēlētāju balsu nozvejošanas konjunktūru, tikmēr tu pagūsti novērtēt, ka tās priekšvēlēšanu izdarības ir stipri ākstīga padarīšana. Pat visādi citādi prātīgi un solīdas uzvedības cilvēki ir spiesti iztaisīties par pamuļķiem. Feisbukā, instagramā un rīlos sastūķē uzbāzīgi pamuļķas bildes un tekstus. Ielās saceļ teltis, no kurām kā tādi savas mantības izrādītāji biedē garamgājējus. Jau cik gadus paši nav pārvietojušies ar sabiedrisko transportu, bet te pēkšņi sapirkušies vietas savam vieplim uz autubusu pakaļām… 

Daudzi kandidātiņi visā šajā balagānā jūtas kā zivis ūdenī. Taču daudzi normālos dzīves apstākļos nekad neko tamlīdzīgu nedarītu. A, ko tu padarīsi, ja gribi Saeimā tikt, jāprotas arī pamuļķa un āksta tēlu pieņemt.

Pieņemt muļķa tēlu ir tikai tāds priekšpārbaudījums. Pirmais īstais pārbaudījums sāksies tad, ja gadījumā tevi ar to muļķa tēlu patiešām ievēlēs Saeimā. Tad būs dilemma, vai arī Saeimā turpināt uzturēt muļķa tēlu, pateicoties kuram tiki ievēlēts, vai arī atklāt savu īsto seju un tikt atmaskotam blēdībā? Tā patiešām nav viegla izvēle. Tālab, pirms kuģis vēl krastā, būtiski ir izvērtēt, vai tādu pārbaudījumu spēsi godam izturēt. 

No politiskās vides vērojumiem varu teikt, ka grūtākās ir tikai pirmās septiņas līdz 42 dienas – tas atkarībā no personiskajām īpatnībām un ādas biezuma. Sākumā patiešām var rasties tāda kā šizofrēnijas sajūta. Ja nenoraustīsies, ar laiku tajā muļķa tēlā iejutīsies aizvien dabiskāk. Vieglāka būšana ir tiem, kuriem tā muļķa un idiota būšana jau no sākta gala ir kā dabas dāvana nākusi. Tiem nevajag neko daudz nedz tēlot, nedz melot. 

(Šis ir tikai raksta sākums. Visu lasi Imperfekt rudens numurā.)


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 18 septembris, 2022

Kategorija: Žurnālā

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu