Mobings- stilīgs vārds, ja nebūtu tik sāpīgs…

— Dore Balode

Mobings- stilīgs vārds, ja nebūtu tik sāpīgs…

— Dore Balode

Raksts

Publicēts: 03 jūnijs, 2019

Kategorija: Meitene

Dalies

Anna, 15 gadu: “Esmu garākā meitene klasē, mani visu laiku apsmej, sauc par žirafi. Vienīgais, ko vēlos, atnākusi mājās, ir ieslēgties savā istabā un raudāt. Es jūtos tik neglīta. Es negribu iet uz skolu…”

Kaspars, 14 gadu: “Man ir tikai divi draugi, es esmu kautrīgs, un man ir grūti uzsākt sarunu ar citiem. Ir situācijas, kad es ieeju klasē, bet mana soma ir paslēpta. Visbiežāk es to atrodu tualetē nospārdītu un apspļaudītu. Es neesmu nevienam teicis, ka man skolā dara pāri. Es domāju, ka man skolā nekad nebūs draugu…”

Tikai divi stāsti no daudziem. Iespējams, arī tev ir nācies piedzīvot atkārtotu, necienīgu un sāpīgu rīcību no saviem vienaudžiem. Iespējams, arī tu esi redzējusi, kā tiek sāpināts tavs draugs vai klasesbiedrs. Iespējams, tu pati kādreiz esi piedalījusies mobingā.

Sekas

Šī pusaudžu problēma ir aktīvā psiholoģijas redzeslokā. Mobings atstāj traumatisku pieredzi, pazemina pašvērtējumu, veicina nomāktību un noslēgšanos sevī, bailes, vainas sajūtu, pazemina enerģijas līmeni, rada trauksmi, depresiju, ietekmē miegu un apetīti un var pat izraisīt vēlmi nodarīt sev pāri. Tas viss ietekmē saskarsmes spējas ar vienaudžiem, sekmes skolā un pusaudža turpmāko attīstību. Pētījumi liecina, ka mobings tiek vērsts pret divdesmit procentiem skolēnu. Ja tu vai tavs draugs esat šajos 20%, atceries, ka jebkura mobinga forma, kas ir vērsta pret tevi vai citiem, nav pieņemama. Pusaudži bieži vien nevēlas nevienam neko stāstīt par pāridarījumiem, taču tas nav labākais risinājums.

Ko darīt, ja mobings ir vērsts pret tevi vai kādu citu? 

 • * Kad pāridarītājs tev tuvojas, ej prom un iedomājies, ka tu aizej no svešinieka. Radi pārliecinošu tēlu – iztaisno muguru un pacel galvu.
 • * Ja neizdodas aiziet, vari pāridarītājam teikt: “Tu beidzot atradi kaut ko smieklīgu, ko pateikt?” vai “Atkal tu ar to pašu. Tas jau kļūst apnicīgi.” Un tad dodies prom. Tava aiziešana atņems pāridarītājam spēka un varas sajūtu.
 • * Vēl viens veids, kā apstādināt savu pāridarītāju, ir teikt vai kliegt: “Pietiek!” un tad doties prom, neskatoties atpakaļ, lai arī ko pāridarītājs tev teiktu.
 • * Nekādā gadījumā neatbildi uz pāridarījumu ar tādu pašu rīcību. Tā vietā mēģini savas dusmas izpaust citā veidā, piemēram, uzraksti uz papīra, kā tu jūties un kas tevi sadusmo.
 • * Pāridarītājs, tevi aizvainojot, gaida atbildes reakciju: tavas bailes, skumjas, dusmas vai raudāšanu. Pamēģini parādīt, ka tu neesi skumja vai nobijusies, un, iespējams, pāridarītājs zaudēs interesi.
 • * Pāridarītāji jūtas spēcīgāki, kad tu esi vienatnē, tāpēc mēģini pavadīt laiku kopā ar saviem draugiem.
 • * Un visbūtiskākais – atceries, ka ir daudz cilvēku, kuriem tu esi svarīga un kuri par tevi domā visu to labāko. Mēģini domāt par savām labajām īpašībām un tām lietām, ko tu dari ļoti labi. Pāridarītājam spēku un varu atņem tas, ka tu jūties par sevi pārliecināta un priecīga.

Risinājums

Tomēr bieži vien pašas spēkiem ir sarežģīti un dažreiz pat neiespējami tikt galā ar mobingu. Zini, ka tev vienmēr var palīdzēt pieaugušie.

 • * Pastāsti par notikušo saviem ģimenes locekļiem, kādam skolotājam vai skolas psihologam. Pasaki, kas tieši ir noticis, kurš tev ir nodarījis pāri, kur tas notika, cik ilgi tas ir noticis un kā tas liek tev justies.
 • * Zini, ka palīdzību vienmēr vari saņemt, zvanot uz 24/7 bezmaksas bērnu un pusaudžu uzticības tālruni: 11611.
 • * Atceries, ka tā nav tava vaina. Neviens nav pelnījis, ka viņam dara pāri. Nepaturi pāridarījumu pie sevis un nedomā, ka tas vienkārši izgaisīs. Nekas nav tik bezcerīgs, ka to nevarētu atrisināt.
 • * Iespējams, stāstīšana citiem par tev nodarīto, var likt vēlreiz izjust bailes vai kaunu, taču tas ir veids, kā atrisināt situāciju un radīt drošu vidi. Pieaugušie centīsies tev palīdzēt. Ja tas neizdodas uzreiz, stāsti tik ilgi, kamēr kāds tev palīdzēs.

Kāpēc?

Paskatīsimies uz mobingu no otras puses. Kāpēc pusaudži tīšām dara pāri citiem? Zini, ka pāridarītāji paši ir tikuši pazemoti, izjutuši uzmanības trūkumu, bijuši aizskarti ģimenē vai citā sociālajā vidē. Šie pusaudži jūtas nedroši, iespējams, viņiem ir grūti izprast citu sajūtas. Mobings uz brīdi ļauj viņiem sajusties nozīmīgiem, varošiem, pārākiem. Šie pusaudži pārprasti domā, ka, iesaistoties mobingā, viņi kļūs populāri. Pašiem pāridarītājiem ir nepieciešama palīdzība. Ja tu vai tavs draugs, izjūtat vēlmi tīši darīt pāri citiem, arī jūs varat saņemt atbalstu, zvanot uz 24/7 bezmaksas bērnu un pusaudžu uzticības tālruni: 11611.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 03 jūnijs, 2019

Kategorija: Meitene

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu