Mans labākais draugs – gejs

— Agnese Strazdiņa

Mans labākais draugs – gejs

— Agnese Strazdiņa

Raksts

Publicēts: 06 mai, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

“Jūs taču esat tik skaists pāris!” – šādiem vārdiem mūs ar Jāni ik reizi savās lauku mājās sagaida Benita, kopējo draugu mamma, pie kuras mūsu kompānija viesojas katru vasaru. Jānis ir izskatīgs, pieklājīgs, strādā prestižu darbu Rīgā un bieži redzams dzeltenajā presē. Nav brīnums, ka viņš ir visas pasaules sievasmāšu sapnis. Tāpēc neviena vien mani ir mudinājusi beidzot rīkoties un panākt, lai Jānis būtu kas vairāk nekā tikai mans labākais draugs. “Vienkārši ievelc viņu gultā,” padomu deva krustmāte, kurai diplomātiski teicu, ka ar Jāni nekas nesanāks. Tām, kuras ir mazāk konservatīvas, esmu atklājusi, kāpēc – Jānis ir gejs.

Attiecībā uz Lielisko un misteru Dārsiju dzīve mani nav īpaši lutinājusi, taču ir viens aspekts, kurā pilnībā varu līdzināties Kerijai Bredšovai un Bridžitai Džounsai. Arī man ir ļoti sirsnīgi un uzticami draugi geji, kuri bijuši kopā ar mani gan smagos brīžos, gan palīdzējuši piešķirt dzīvei vieglas un krāšņas krāsas. Tā kā strādāju kultūras nozarē, kas vienmēr pulcējusi salīdzinoši vairāk homoseksuāli orientētu cilvēku, manu kolēģu, paziņu, draugu un sadarbības partneru lokā bieži nonāk geji. Neviens vien no viņiem ir ienācis manā dzīvē uz palikšanu. Un šajās attiecībās tiešām ir daudz traģikomiska un sirsnīga, nu, gluži kā Seksā un lielpilsētā.

Esmu geju radars

Smejos, ka gadu gaitā esmu kļuvusi par precīzu geju “radaru”, gandrīz nekļūdīgu varu viņus atšifrēt pēc izskata, runasveida un attieksmes. Pat tādas detaļas kā sociālie tīkli diezgan viegli palīdz atbildēt uz jautājumu: kāpēc izskatīgam un foršam vīrietim ap 30 nav stabilu attiecību ar meitenēm? Piemēram, ja Facebook vismaz trešdaļa no viņa draugiem ir geji (tā nu sanāk, ka savas radošās nodarbošanās dēļ pazīstu daudzus, arī no skapja neiznākušos homoseksuālistus), ja nav nekādu sieviešu vai bērnu bilžu, ir diezgan liela varbūtība, ka meitenei, kura cer uz ko vairāk nekā draudzība, te nekas nesanāks. Šaubu gadījumā vēl var apjautāties kādam geju kopienas paziņam, viņi pārsvarā zina visus “savējos”.

Jāteic, vieglāk attiecības veidojas ar tiem draugiem un paziņām, kuri iznākuši no skapja, tas ir, brīvi runā par savu seksualitāti un attiecībām ar sava dzimuma pārstāvjiem. Tas nozīmē, ka ar viņiem var atklāti izrunāties arī par saviem pārdzīvojumiem mīlas frontē un seksā, viņiem ir mazāk kompleksu attiecībā uz citām dzīves jomām.

Iekšā skapī vai ārā no tā

Ar tiem, kuriem bail vai kuri nevēlas iznākt no skapja, attiecības veidojas sarežģītāk. Jānis ir viens no tiem. Pirms gadiem divpadsmit iepazināmies kādā darba komandējumā. Tas bija pasākums Kannās, kas katru vakaru beidzās ar ballītēm pludmales kafejnīcās. Mēs ar Jāni ātri atradām kopīgu valodu, uz nedēļas otru pusi jau kopā apmeklējām saviesīgos pasākumus, dzērām aukstu baltvīnu un dejojām, pēdējā vakarā viņš mani sagrāba daudz stingrāk, un puiša rokas cieši slīdēja gar manu dibenu. Jutu, ka manī mostas kas vairāk par koleģiālām jūtām. Vēlāk izrādījās, ka Rīgā mums ir kopīgi paziņas, un mēs bieži sagadījāmies vienās un tajās pašās ballītēs. Jānis bija iejūtīgs, sirsnīgs, atkal sekoja vīns un dejas.

Kādu dienu sapratu, ka esmu Jānī iemīlējusies. Un ko gan dara meitenes šādā situācijā? Sāk sūtīt dažādus signālus un rīko “lamatas”. Jānis nekādi nereaģēja, bija jauks un sirsnīgs, taču jebkādus manus mēģinājumus tuvoties pieklājīgi un atturīgi noraidīja. Man šķita, ka neesmu pietiekami laba izskatīgajam un sabiedrībā pazīstamajam puisim. Kritu izmisumā, tievēju, sportoju un pirku jaunas kleitas. Izmēģināju arī manas krustmātes padomu un mēģināju pavisam brutāli ievilkt viņu gultā. Jānis tajā vakarā vienkārši aizbēga. Centos ar viņu atklāti izrunāties, viņš to negribēja. Manas mīlas mokas bija tik lielas, ka šķita – līdz pasaules galam vairs nav tālu.

Tomēr pat vislielākā kaisle un mīla, īpaši neatbildēta, ar laiku sāk plēnēt. Tā tas bija arī šajā gadījumā; pamazām sāku pamanīt detaļas, ko caur rozā brillēm nebiju saskatījusi. Vērojot Jāņa dzīvi ciešāk, man radās aizdomas, ka viņš nemaz neinteresējas par meitenēm. Visbeidzot šo secinājumu apstiprināja paziņa Kaspars, ar kuru kopā nonācu seminārā Vīnē. Viņš nekad nav slēpis, ka pieder seksuālajām minoritātēm, priecīgi piedalās praidos un mēdz man dot samērā jēdzīgus attiecību padomus. Sēdējām kādā kafejnīcā ar skatu uz zilo Donavu, pa kuru slīdēja uguntiņām rotāti kuģīši, triecām par niekiem un aprunājām paziņas un draugus. Saruna ievirzījās par Jāni. “Paklau, vai zināji, ka viņam ir vētrains romāns ar Robčiku?” jautāja Kaspars. Robčiks bija geju komūnā labi pazīstams aktieris, arī es viņu šad un tad satiku. “Vai tad Jānis ir gejs,” saņēmos jautājumam. “Mīļā, nu, tak zilāks par zilu!” pārliecinoši sacīja Kaspars. Tikai problēma esot tā, ka Jānis kategoriski atsakās runāt par savu orientāciju ārpus geju vides. Arī Robčikam par to esot sirdsēsti, jo viņa jaunā mīla nekur nevēlas iziet kopā, neiepazīstina pat ar tuvākajiem draugiem.

Var kopā pasūkstīties par vīriešiem – cūkām

Klausījos mutīgā Kaspara runas plūdos un jutu, ka mani pārņem aizvien lielāks atvieglojums. Problēma nav manī! Esmu pietiekami seksīga, skaista un gudra, vienkārši nevajag iemīlēties gejā. Jāteic, ka Jānis no skapja nav iznācis joprojām, taču man ir nācies pieredzēt arī pretējus gadījumus. Tā notika ar paziņu Māri, kurš bija uzaudzis blakus dzīvokļos ar manu labu draudzeni. Viņi bija bijuši cieši draugi skolas un studentu laikos, tāpat arī vēlāk. Manas draudzenes mīlasstāsti noteikti būtu kādas situāciju komēdijas sižeta vērti, bet ar Māri bija dīvaini – sirsnīgais un gudrais puisis dzīvoja viens, par attiecībām runāt kautrējās. Draudzenei bija radušās aizdomas, viņa uzdeva jautājumus Mārim, taču viņš izvairījās.

Neilgi pirms savas 30. dzimšanas dienas Māris beidzot iznāca no skapja, un pēkšņi mūsu priekšā sāka noritēt viņa kaislīgā mīlas dzīve. Īsi romāni un ilgākas aizraušanās sekoja cita citai – kordiriģents, ātrās palīdzības šoferis, citu pēc cita Māris tos ieveda mūsu draugu lokā, acīmredzami juzdamies atvieglots, ka beidzot var iepazīstināt mūs ar saviem čaļiem, tāpat kā to darījām mēs. Reiz Māris neprātīgi samīlējās seksīgā narkologā no Tallinas. Bija acīmredzams, ka narkologam viņš bija tikai izklaide vienas nedēļas nogales garumā. Taču Māris cerēja uz ko vairāk, mēģināja sarunāt jaunus vīkendus ar narkologu, bet nekas nesanāca. Mēs zināmā mērā bijām priecīgas un atvieglotas, jo nu varējām kopā ar Māri lamāties par vīriešiem – izmantotājiem un cūkām, kam vajag tikai seksu un piedzīvojumus.

Atbalsta, dod jēdzīgus padomus un skaita kalorijas

Kad mana lielā mīla uz Jāni bija izplēnējusi, sapratu, ka viņš tomēr ir lielisks cilvēks un es viņu gribu paturēt savā draugu lokā. Jāteic, šo lēmumu neesmu nožēlojusi ne brīdi. Es zinu, ka varu uz viņu paļauties, un viņš ir bijis klāt man sāpīgos dzīves brīžos. Tāpat izsvērtais un apdomīgais draugs man vienmēr palīdz pieņemt ar darbu un citām lielām dzīves izvēlēm saistītus lēmumus.

Jānis, tāpat kā vairākums manu paziņu geju, fanātiski aizraujas ar fitnesu un nereti mēdz lielīties ar saviem sasniegumiem šajā jomā. Tieši tāpēc viņš ir viens no labākajiem padomdevējiem jautājumos par uzturu, un, ja man vajag zināt, cik kaloriju ir vienā rupjmaizes šķēlē, mans draugs no galvas nosauks pareizo ciparu. Dažkārt Jāņa aizraušanās ar kalorijām, piemēram, norādot, ka manā mīļajā kamambērā ir pārāk daudz tauku un man nevajadzētu to ēst, raisa dusmas. Taču, kad nomierinos, saprotu, ka viņam ir taisnība.

Jānis ir eksperts ne tikai uzturzinātnē, viņš aktīvi seko līdzi jaunākajiem sasniegumiem kosmētikā, un tieši no viņa es nesen uzzināju, kāds patlaban ir efektīvākais līdzeklis krunku mazināšanai uz pieres.

Es arī pilnībā uzticos savu homoseksuālo draugu vērtējumam par jaunākajām kleitām. Tā paziņa Ģederts ir izslavēts savu sieviešu kārtas kolēģu un draudzeņu vidū kā cilvēks, kurš var dot lieliskus padomus iepirkšanās jomā. Mēs visas viņu uzklausām, jo puisim tiešām ir lieliska gaume, un daža draudzene pat ņem viņu līdzi uz veikaliem. Ja kādai no mums ir jauns draugs, arī to viņš novērtē. “Mārai ar to britu taču nekas nesanāks, ap rudeni viņš būs prom, šis nav no palicējiem,” pārliecinoši saka Ģederts, kad, sēžot siltā pavasara saulītē, apspriežam mūsu draudzenes jauno mīļāko. Oktobrī man nākas uzklausīt Māras raudas, ka visi briti ir totāli idioti. Kādu laiku mēs šo faktu slēpjam no mūsu drauga geja, jo negribam dzirdēt triumfālo frāzi: “Nu, es taču teicu!”

Uz riepu maiņu neceri

Atšķirībā no hokeju, copi un močus mīlošajiem heteroseksuālajiem vīriešiem geji ir uzticami kompanjoni kultūras pasākumu apmeklēšanā, tāpēc man nav jāsatraucas, kas ies kopā ar mani uz teātri vai koncertu “sausajos periodos”. Šiem kopējiem pasākumu apmeklējumiem parasti seko arī dzīvas diskusijas un sarunas. Tāpat mani īpašie draugi un paziņas ir neatņemama ballīšu sastāvdaļa, viņi vienmēr māk radīt vieglumu un prieku.

Nesen kādā ballītēm ar Kasparu apspriedām savas veiksmes un neveiksmes tinderī. Atzinu, ka manas draudzības pēdējā laikā veidojas tikai ar ārzemniekiem, ar latviešu vīriešiem vienkārši neiet. “Nu, mēs, daudz pa pasauli braukādami, esam izlutināti, tāpēc starp latviešiem labus kandidātus grūti atrast,” man sacīja Kaspars, kurš ilgu laiku strādājis diplomātiskajā dienestā. Viņam esot bijusi tā pati problēma, bet nu esot nolaidis latiņu zemāk un tiekoties arī ar vietējiem vīriešiem. Kaspara ietekmē arī es esmu sākusi iet uz randiņiem ar latviešiem, pagaidām gan ar to latiņas laišanu zemāk veicas diezgan grūti. Tikmēr Kaspars man iesaka, kādas profila bildes labāk būtu liekamas tinderī un kādus pavadošos tekstus rakstīt. Jāatzīst, visi viņa padomi vienmēr “strādājuši”.

Protams, ir dzīves jomas, kurās no gejiem nav nekādas jēgas. Reiz savā mašīnā vedu pazīstamu mūziķi uz koncertu Cēsīs. Mums ritēja spraiga saruna par dažādām norisēm kultūrā, nevairoties arī no aktīvas kopēju paziņu privātās dzīves apspriešanas. Pēkšņi atskanēja būkšķis – bija pārplīsusi riepa. Muzikants izkāpa no mašīnas, paskatījās uz pārplīsušo riepu un izmisušā balsī teica: “Agnese, es nemāku mainīt riepas!” Lieki teikt, ka tajā brīdī klusībā veltīju viņam visus pasaules rupjākos lamuvārdus. Situāciju izglāba kāds sirms kungs, kurš pamanīja neērto situāciju un, ar vērīgu skatu nopētījis manu bezpalīdzīgo biedru, piedāvājās riepu nomainīt.

Heteroseksuāli vīrieši uz manām draudzībām nereti reaģē tā kā greizsirdīgi, tā kā nicīgi. Taču tikai retajam no viņiem piemīt rakstura īpašības, kuras gejiem ir pārpārēm un kuru dēļ mēs, sievietes, viņus mīlam: intelekts, jūtīgums, sirsnība un radošums.

Lietas, ko nesaprotu

Tomēr ir šis tas, ko es nevaru saprast un pieņemt savos draugos gejos. Piemēram, daudziem pieņemamās brīvās attiecības. Kāds mans paziņa var vienu vakaru aizrautīgi stāstīt par savu ilglaicīgo partneri, bet pēc dažām dienām atklāt, ka no kluba aizgājuši katrs ar citu vīrieti. Es saprotu, kāpēc ir svarīgi praidi, kas sākumā bija kustība par seksuālo minoritāšu tiesību atzīšanu. Taču, kad kāds mans paziņa rāda bildes no geju fetišu festivāla Berlīnē, kur apkārt staigā puskaili, ādām un ķēdēm apkārušies vīrieši, pat manam izteikti liberālajam prātam tas ir par daudz. Un ir vēl kāda lielai daļai geju piemītoša īpašība – klačošanās, un tā daudzkārt pārsniedz vairākuma sieviešu spējas trīt mēles.

Savulaik kāda paziņa man pajautāja, kā es varu iet baznīcā un vienlaikus “pīties” ar homoseksuālistiem. Latvijā baznīca ir ļoti konservatīva, arī man ir bijis daudz jādomā par šo, jo īpaši grēka jēdziena kontekstā. Taču mans lielākais skolotājs kristietībā ir Jēzus, kurš mācīja mīlēt visus. Tas nozīmē – arī homoseksuāļus. Galu galā, kas es esmu, lai kādam ko pārmestu? Vienmēr ir viegli nosodīt, bet daudz grūtāk mīlēt visus bez nosacījumiem, arī gejus.

Dažkārt gan ar draudzenēm, vērojot mūsu īpašos draugos, nosmejam: tik daudz laba ģenētiskā materiāla iet zudībā. Taču, kā savulaik sacīja slavenajā Holivudas kinofilmā, nobody is perfect*. Un tāpēc es mīlu savus draugus gejus tādus, kādi viņi ir.


* Neviens nav ideāls – citāts no filmas Džezā tikai meitenes.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 06 mai, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu