Man nav kauns par to dārgo kleitu!

— Jolanta Sēnele

Man nav kauns par to dārgo kleitu!

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 26 februāris, 2018

Kategorija: Par visu ko

Dalies

 “Ja tas ir bērniem, vīram vai lieta, bez kuras citādi tu nomirtu - tad mēs tev ļaujam tērēties. Par pārējo - nokaunies,” analizējot sabiedrības viedokli par sieviešu iepirkšanos, raksta žurnāls Harper Bazar savā mājaslapā. Un tas attiecas ne tikai uz daudz, daudz naudām, bet arī uz pavisam mazām naudiņām. Mēs nu nemaz neesam karojošās feministes, bet kaut kas šajā žurnāla rakstā lika aizdomāties par to, vai bauda joprojām tiek uztverta kā sievietes ienaidnieks.

Protams, nav jālasa Tomass Piketijs (franču ekonomists, pasaulslavenās grāmatas “Kapitāls 21.gadsimtā” autors), lai saprastu:  kamēr viens tērē jahtai, otram nepietiek dzīvokļa īrei, tomēr  - kāpēctikai sievietes kaunina par to, ko viņas pērk, bet vīriešus ne? Kā kāda komentētāja Huffington Post asredzīgi novēroja: ja Hilarija Klintone nogriež matus par 600 dolāriem, tad tas ir aprobežots narcisms, kamēr Donalds Tramps var visu māju izlīmēt ar zelta plāksnēm, un viņš vēl joprojām būs tautas vadonis.

Kaut kādu iemeslu dēļ glīta un dārga sieviešu soma rada iespaidu, ka “es esmu bagāta, materiālistiski noskaņota un gribu izrādīties”, kamēr tikpat vērts vīriešu rokaspulkstenis tādu iespaidu neatstāj. Tieši otrādi, mēs vēl klusībā kungu paslavēsim par labo gaumi un, acīmredzot, vērā ņemamo maka biezumu. Vai to nosaka dzimums? Nesen Īlons Masks, miljardieris, bez jebkāda dziļa iemesla palaida kosmosā vienu no dārgākajām Teslas automašīnām (Masks ir Teslas līdzdibinātājs). Savam priekam vien! Izņemot pāris kreiso avīžu, neviena nemetās viņu sunīt par drausmīgo izšķērdību. 

Rādās, ka galvenais iemesls šādiem dubultajiem standartiem, kā norāda Harper’s Bazaar, ir tas, ka šķiet: vīrieši tērē smagā darbā pelnītu naudu, kamēr sievietes šķērdē mīļotā vīrieša, vīra vai tēva naudu (Latvijā varbūt tas vēl nav tik aktuāli, lai gan zināmas vēsmas sāk pūst arī pie mums). 

Komentēt,ko sieviete ēd, nu ir kļuvis par tādu kā slikto toni, bet uzmanīt, kā sieviete tērē savu naudu – tas ir pārvērties par jaunu un rafinētu veidu, kā sievieti drusku infantilizēt. Atgādinot, ka viņa ir pārāk dumja, pat lai saprastu, kas viņai vajadzīgs. Iespējams, neesam tālu no tā, ka sacentīsimies nevis par to, kura mazāk apēdīs, bet gan – kura mazāk iztērēs. Un sabiedrība ir prasīga, un nekad līdz galam apmierināta, kamēr sevi neietūcām maisaudumā un vien lietuslāsēm ļaujam iepilēt pavērtajās mutēs. 

Taču šis uzskats nāk no tās pašas vecās un labi zināmās “noliktavas”, kur bauda ir sievietes lielākais ienaidnieks, lai kas tā būtu - ēdiens, sekss vai skaistas mantas. Ja kaut kas sagādā baudu sievietei, tas tūlīt pat tiek trivializēts un frivolizēts tādā mērā, kā nekad tas nenotiek attiecībā uz vīriešu baudām. Bet baudīt nenozīmē iegrimt egoismā. Dzīve ir grūta, un grūta visiem. Un ja kaut kas iepriecina - vai tas būtu puķu pušķis, lidmašīnas biļete vai miljoniem vērta glezna- ja vien tu to vari atļauties un tas tevi iepriecina, tev nav jākaunas par to. Nevajag jau tērēt bezjēgā, atkritumu kaudzes tāpat ir gana augstas, taču nesarksti un nemānies (ak, mīļais, es to somiņu nopirku ar atlaidēm!), ja nevienam nenodari pāri ar to, ka kaut ko atļaujies arī sev.uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 26 februāris, 2018

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu