Man, lūdzu, maisiņu vīna!

— Jānis Volkinšteins

Man, lūdzu, maisiņu vīna!

— Jānis Volkinšteins

Raksts

Publicēts: 03 novembris, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Vīna pasaule mēdz būt stūrgalvīgi konservatīva un pasīva attiecībā uz pārmaiņām. Vārdu salikums “pudele vīna” ir savienojis iepakojumu ar tā saturu ne mazāk spēcīgi kā “piena paka”. Vai mēs esam gatavi alternatīviem vīna iepakojumiem? Iepazīsimies tuvāk ar komerciāli pieejamiem risinājumiem un centīsimies izgaisināt kādu mītu un aizspriedumu saujiņu.

 

Stikla pudele ir vīna uzticamākais sabiedrotais šodienas fasējumu labirintos. Kaut arī ne senākais, jo vīns tika baudīts krietni pirms pudeļu rūpniecības dzimšanas. Pudeles vīnam ir pielāgotas dažādās krāsās, tilpumos, formās un smagumos. Un katram no šiem elementiem ir nozīme. Proti, ierasti brūnā, zaļā vai zilā stikla krāsa pretstatā caurspīdīgam stiklam bloķē UV starojumu, tādējādi labāk pasargājot vīnu no priekšlaicīga saguruma. Likumsakarīgi – šarmanti caurspīdīgo stiklu, kādu dizaina vārdā iecienījuši daudzi ražotāji, sākot ar viegliem Provansas rozīšiem un beidzot ar ikonisku šampaniešu ražotājiem kā varenais Louis Roederer Cristal, svarīgi pasargāt no gaismas. Savukārt lielāks tilpums – kā 1,5 l magnumi vai vēl lielāki eksemplāri – nodrošinās vīna lēnāku attīstību, ja iegādātajai pudelei ir mērķis dusēt pagrabā līdz, piemēram, bērna pilngadībai.

Arī pudeles formas ir aizraujoša tēma, kas nereti saistās ar reģiona tradīcijām. Vai tās būtu apaļīgās Frankijas (Vācijā) Bocksbeutel smukulītes, Elzasas tradicionālās spicās “flautas”, šarmantās Burgundijas apalītes vai eleganti taisnās Bordo. Eiropas Savienība pat apstiprinājusi dizaina un tilpuma izņēmumu Francijas Juras reģiona clavelin tipa pudelei, kuras 620 ml standarta 750 ml vietā simbolizē tās dzelteno vīnu (Vin Jaune) izgarojušo proporciju ilgas izturēšanas dēļ. Līdz ar to ir iespējami gadījumi, kad īsts vīna zinātājs spēs ar neapbruņotu aci nolasīt šādus tādus knifus, vien attāli redzot pudeli.

Ilgtspējības (sustainability) ēras popularitātē vīna pasaule patlaban piedzīvo pārmaiņas stikla smagumā. Proti, vēl nesen smaga un bieza dārgāka stikla pudele tika asociēta ar ražotāja ambīcijām uzsvērt sava vīniņa kvalitāti, bet šodien šie papildus pat 500 (!) grami pudeles svarā tiek uzņemti ar skepsi, norādot uz ogļskābās gāzes pēdas nospiedumu, vīnu transportējot. Labais stils paģēr izvēlēties vieglākos stikla pudeles risinājumus vai pat apsvērt alternatīvu tik ierastajam stiklam.

Virkne vīndaru, kuriem ir tuva zaļā domāšana, iesaka apsvērt tā dēvēto BIB jeb Bag in Box. Kas tad īsti ir šis Skandināvijā tik populārais “maisiņš kastē” formāts, par kuru pirms 10 gadiem vīpsnāja vairākums eiropiešu, kuri tagad sāk sekot šim trendam? Tas ir ārkārtīgi viegls iepakojums, kur kartona kastē ar dozējamu snīpīti paslēpts neitrāls maiss, kurā saldi čuč vīns, lai atmostos brīdī, kad saimnieks pa kastes snuķīti notecina nepieciešamo daudzumu. Atlikušais vīns nenonāk kontaktā ar skābekli, tādējādi saglabājot svaigumu. Mīnuss – šo vīnu nevarēs ilgi glabāt, jo iepakojums nav dizainēts, lai izturētu vīna komponentes kā skābes un alkoholu ilgākā laika periodā. Tātad formāts ir izcils pasākumiem. Pat šķietami konservatīvā Burgundija sākusi piedāvāt Bagnums ražotāju kā Du Grappinizpildījumā.

Ne mazāk zaļa atteikšanās no pudeles formas ir vīnu transportēšana kegos – līdzīgi kā ierasts alum un sidram. Šim formātam pasaulē neiet viegli, jo no krāna izlejams vīns joprojām tiek asociēts ar ko gaužām necilu un nereti galvassāpes garantējošu. Savukārt plusi – ērta loģistika, neplīstoša tara, izvairīšanās no vīna korķējuma – iedvesmo novatorus attīstīt šo konceptu. Un viens no tādiem ir, piemēram, vīna personība Londonas bāru dzīvē Maikls Zāgers (Michael Sager). Virkne fantastiski atlasītu vīnu ir pieejama viņa projektā Fare kā no skaista dizaina krāniem izlejami, gluži kā redzams viņu mājaslapas titulbildē www.farelondon.com. Skeptiķiem Maikls, kā jau kārtīgs provokators, sarīkoja aklo degustāciju, kur blakus tika servēti vienādi vīni, tikai viens izliets no kega, bet otrs – no pudeles. Kā varat iedomāties, skeptiķiem negāja viegli.

Bundžiņas kā alternatīva stiklam arvien straujāk iemanto popularitāti – vieglas, stilīgas, ērti paķeramas piknikā vai atveramas pasākumos. Vīna stili, kas dizainēti mīlīgam spirdzinājumam, nevis meditatīvai izsmaržošanai stundu garumā, šajā formātā ir kā zivis ūdenī! Ērti, nedārgi un rotaļīgi – kā arī draudzīgi ilgtspējības principam.

Protams, vīnu pasaule ir šarmantu rituālu pilna – ir skaisti notraust putekļus no pagrabā pačučējušas pudelītes, lai ar korķu viļķi atmūķētu klasisku korķi, sirdij sitoties straujāk brīdī, kad jāpārbauda, vai tas nav sabojājis vīnu. Un šīs tradīcijas ir svarīgi izprast un cienīt – jo sevišķi, ja ir runa par vīniem, ko plānots izguldīt pagrabiņā vai vīna skapī uz ilgākiem gadiem. Bet pasaule ir pilnum pilna ar mazāk nopietniem, viegli dzeramiem vīniem, kuru mērķis ir sniegt baudas un prieka dzirksti kādā feinā pasākumā. Un kādēļ lai mēs ar atvērtu prātu neuzticētos vīna iepakojuma alternatīvām? 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 03 novembris, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2020

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu