Mamutu stiepējas

— Ansis Kalējs

Mamutu stiepējas

— Ansis Kalējs

Raksts

Publicēts: 22 septembris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Dalies

(Fragments no raksta)

Saskaņā ar tradicionālo ģimenes modeli naudas pelnīšana ir galvenokārt vīrieša atbildība, taču mūsdienu ekonomikā arvien vairāk ir ģimeņu, kurās sieviete pelna vairāk (dažkārt pat krietni vairāk) nekā vīrietis. Un abiem ir vajadzīgas pamatīgas diplomāta iemaņas, lai šī kutelīgā situācija nenovestu pie attiecību kraha.

Dzimumu līdztiesības aktīvistes nereti atgādina, ka darba tirgū sievietes ir neizdevīgākās pozīcijās, jo saņem mazāku atalgojumu, attiecīgi arī vecumdienās viņām nav tik liela pensija. Statistika apstiprina šo novērojumu, jo Latvijā vidējais sieviešu atalgojums ir par 17% zemāks nekā vīriešiem. Tam ir dažādi iemesli, piemēram, sievietes var atlicināt mazāk laika karjeras veidošanai, to ietekmē grūtniecība un bērnu aprūpe. Tāpat joprojām ir vērojama dzimumu segregācija dažādās profesijās — tādi “sieviešu darbi” kā medicīnas māsas un bērnudārza audzinātājas pārsvarā ir slikti apmaksāti, bet tādās dāsni atalgotās profesijās kā jūrnieki, celtnieki, lidmašīnu piloti un IT speciālisti dominē vīrieši (lai gan Latvijā arī dažas “vīriešu profesijas”, piemēram, policisti un ugunsdzēsēji, nevar lepoties ar labu atalgojumu).

Par algu melo tāpat kā par seksu

Lai gan satraukums par sieviešu diskrimināciju darba tirgū ir pamatots, daudz mazāk tiek runāts par medaļas otru pusi — arvien vairāk ir tādu pāru, kur sievietei ir gan augstāks sociālais statuss, gan lielāki ienākumi nekā vīrietim. Pretējs variants tiek uzskatīts par “dabisku” un pašsaprotamu, bet ģimenes modelis, kurā galvenā pelnītāja ir sieviete, daudziem joprojām šķiet dīvains un nepieņemams. Šādu ģimeņu ir gana daudz, bet par tām ir mazāk zināms, jo neviens vīrietis nestaigā apkārt, lepodamies, ka viņam ir mazāka alga nekā sievai. Patiesību sakot, pētījumi rāda, ka šādā situācijā abi dzimumi nedaudz piemelo apkārtējiem — vīrieši stāsta, ka viņiem ir lielāka alga nekā patiesībā, savukārt sievietes nosauc mazāku skaitli. Tas ir līdzīgi kā jautājumā par seksa partneru skaitu — vīriešiem ir tendence uzdot vēlamo par esošo un piepušķot šo skaitli, savukārt sievietes nereti izvēlas noklusēt patiesību, lai partnera un sabiedrības acīs saglabātu “pareizās meitenes” tēlu.

Pētījumi rāda, ka Latvijā sieviešu īpatsvars vadītāju amatos ir lielākais Eiropas Savienībā (47% jeb gandrīz puse vadītāju ir sievietes), kas paver iespēju pretendēt uz labāku atalgojumu. Vēl pirms nepilna gadsimta vairākums sieviešu Latvijā bija mājsaimnieces, kas vispār nestrādāja algotu darbu, bet tagad abi dzimumi bieži vien ir mainītās lomās: sieviete pelna naudu, bet vīrietis iejūtas mājsaimnieka lomā. Ne vienmēr tā ir brīvprātīga izvēle, jo dažkārt vīrietis vienkārši nevar atrast darbu vai strādā slikti atalgotā profesijā, tāpēc sievietei nekas cits neatliek, kā vien kļūt par galveno “mamuta stiepēju” ģimenē.

Diemžēl šis modelis ir pretrunā ar tradīcijām un ģimenes uzbūves principiem, kas veidojušies gadsimtu laikā. Tiesa gan, arī senākos laikos priekšstats par vīrieti kā galveno ģimenes apgādnieku ne vienmēr bija gluži precīzs. Jā, pirmatnējā -kopienā vīrietis gāja medībās un centās papildināt gaļas krājumus ar mamutiem un citiem zvēriem. Taču medības ir bīstams un neprognozējams pārtikas ieguves veids — kādreiz paveicās tikt pie lielā medījuma, bet citreiz nācās atgriezties savā alā ar tukšām rokām. Tad nu sievietes, kas “niekojās” ar ogu vākšanu un dārzeņu audzēšanu, patiesībā deva pat lielāku pienesumu kopējam katlam. Kopš tā laika pagājuši gadu tūkstoši, bet vīriešu un sieviešu “programmatūra” daudz nav mainījusies: sievietes dod priekšroku stabilam ienākumu avotam, tāpēc, piemēram, biežāk strādā valsts iestādēs, kur ir lielākas sociālās garantijas, savukārt vīrieši ir gatavi riskēt, dibināt savus uzņēmumus, lai mēģinātu vairāk nopelnīt.

(..)

Atceros, biju diezgan šokēts, kad uzzināju, cik patiesībā pelna mana draudzene Laura. Viņa strādāja par projektu vadītāju, un man bija nojausma, ka viņas alga varētu būt lielāka par manējo. Taču negaidīju, ka tā būs divas vai pat trīs reizes lielāka! Nē, man, protams, bija prieks par Lauru, ka viņai izdevies iekārtoties labā vietā, taču, ja runājam pilnīgi godīgi, neiztiku arī bez zināmas devas skaudības.


Foto: Shutterstock


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 22 septembris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu