Ko mēs vēl nezinājām par seksu

— Jolanta Sēnele

Ko mēs vēl nezinājām par seksu

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 12 jūlijs, 2017

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Seksa dzīves teorētiķi nākuši klajā ar dažiem jauniem atzinumiem, kuri, ja tā padomā, neko jaunu tomēr neatklāj, tikai akadēmiskā veidā apstiprina to, ko mēs jau tāpat zinājām. Varbūt vienīgi mums nebija ienācis prātā, ka…

…klitors nav tikai klitors 

Nu, ne gluži tik dramatiski, kā izklausās. Jo tas, ko no anatomijas grāmatām pazīstam kā klitoru, vēl joprojām ir un paliek savā vietā, bet, izrādās, tā ir tikai maza daļa no īstā, “lielā” klitora. Kalambūrs? Grūti nepiekrist. Pētnieki visu šo orgānu, kas ir aptuveni persika lielumā un pēc skata (un fizioloģiskās reakcijas ar!) ļoti līdzinās vīriešu ģenitālijām, mēdz saukt par klitorālo kompleksu. Tātad tas, ko ikdienā saucam par klitoru, patiesībā ir tikai aisberga redzamā un vismazākā daļa.

Ka klitors nav tikai sīciņais klitors, to pirms deviņpadsmit gadiem (!) nejauši (un te seko vēl viena izsaukuma zīme!) atklāja austrāliešu uroloģe Helēna O’Konela. Bet kāpēc vajadzēja vismaz pāris gadsimtu, lai ko tādu atklātu? Jautājums vietā. Izskatās, ka anatomi nekad nav bijuši diez ko ieinteresēti klitorā. Viņu interešu objekts vienmēr bijis penis. “Tas ir lielāks, un tev nevajag uzlikt brilles, lai kaut ko ieraudzītu,” ironizē kāda pētniece.

H. O’Konela gan mierinoši bilst, ka iegurņa anatomija nav viegli izprotama. Bet pat tad viņa nevarēja iedomāties, ko īsti vēlāk atklās. “Nav īsti citu orgānu, kas līdzinātos klitoram,” pētniece izteicās intervijā, ko nesen sniedza raidsabiedrībai BBC. “Šis orgāns atgādina divas piramīdas. Tas ir pamatā ārējām ģenitālijām, un vagīnas sienas patiesībā var uzskatīt par klitoru.” Uzbudinājuma laikā visa šī iespaidīgā struktūra pieplūst ar asinīm un piebriest. Gluži tāpat kā penis. Klitors kalpo kā drošības spilvens dzimumakta laikā, bet ekstraasinspieplūdums nodrošina pašas personīgo lubrikantu. “Tātad, ja sieviete nav uzbudinājusies, tad nav arī šo drošības spilvenu un nav lubrikanta, kas savukārt padara dzimumaktu par nekomfortablu vai pat sāpīgu aktivitāti,” secina viena no slavenākajām holandiešu seksoloģēm Elena Lāna.

…nav tāda vaginālā orgasma

Ja jau vagīnas sienas veido klitors (klitorālais komplekss), tad kas tas vairs par vaginālo orgasmu. “Visi orgasmi ir klitorāli,” uzsver E. Lāna. “Kad klitors piebriest, viss šis rajons ir jutīgs, tāpēc dzimumakts var beigties ar orgasmu. Zinot, ka klitors ir tik liels, skaidrs – tas ir par klitora stimulēšanu.”

Lai vai kā, vēl pat mūsu gadsimtā (un ar “mūsu” es domāju 21., nevis 20. gadsimtu) tiek publicēti pētījumi, kuros secina, ka “nespēja sasniegt vaginālu orgasmu sievietēm liecina par psiholoģisku nestabilitāti”. Dažādi pētījumi pierāda, ka tikai 30% sieviešu ir “spējīgas” uz vaginālu orgasmu. Vai tiešām ir tik daudz nestabilu sieviešu, vai arī minētais pētījums, maigi sakot, ir neprecīzs un balstīts anatomijas nezināšanā?

…nav tāda G punkta

Paskaidrojam: nav tāda G punkta kā atsevišķa orgāna. Jo viss galu galā reducējas līdz – jā, tieši tā! – “lielajam” klitoram. Kas tas par apbrīnojamu orgānu, ja šitā spējis piemuļķot paaudzēm gudru pētnieku! Atgriežoties pie G punkta, kā norāda kāds cits slavens holandiešu seksologs, grāmatas Seks! Een leven lang leren (Sekss! Mācīšanās mūža garumā) līdzautors Riks van Lunsinks, daudzām sievietēm nemaz nepatīk, ja tiek stimulēts šis punkts. “Turpat ir arī urīnpūslis, kura aizskaršana vispār var būt nepatīkama,” viņš piebilst.

…tikai iekšā-ārā ir īsts sekss

Pirms 64 gadiem amerikāņu seksologs Alfrēds Kinzijs pabeidza rakstīt savu ziņojumu par sieviešu seksuālo uzvedību. Tajā viņš skaidri un gaiši norādīja, ka dzimumakts ir “vissvarīgākais ne tikai reproduktīvi, bet arī izklaidējoši”.

Neko īpaši jaunu jau viņš nepateica, jo vairākums ļaužu tā arī domāja, tikai nu šai domai tika piešķirts akadēmisks skanējums. Ar seksu vienmēr saprot tikai dzimumaktu, un uz to spēlē ne vien pornoindustrija, bet pat akadēmiskie pētījumi. Šo viedokli vēl vairāk pastiprina fakts, ka vagīna tiek uzskatīta par tādu pašu seksuālu orgānu kā penis.

“Nu, par laimi, tā tas nav – vagīna ir dzimšanas kanāls,” uzsver E. Lāna. “Tur jātiek cauri bērnam. Un, protams, tāpēc tas nebūs superjutīgs seksuāls orgāns, jo citādi nevienai sievietei nebūtu vairāk par vienu bērnu.” Ja neaizrauj prasts iekšā-ārā, tas nenozīmē, ka ar mums kaut kas nav kārtībā. Tā ir vienkārša anatomijas ignorēšana, aizmirstot, ka sievietei arī vajag būt uzbudinātai.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 12 jūlijs, 2017

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Vasara 2017

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu