Kāpēc sportot un iedzert pēc bioloģiskā pulksteņa?

— Jolanta Sēnele

Kāpēc sportot un iedzert pēc bioloģiskā pulksteņa?

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 28 decembris, 2017

Kategorija: Par visu ko

Dalies

Reiz sensenos laikos kāds franču astronoms ievietoja mimozu absolūtā tumsā un novēroja, ka, kaut gaismu neredzējusi, tomēr dienas laikā tā lapas atvēra, bet nakts laikā – aizvēra. Astronoms pieņēma, ka kautrīgajai puķei iekšā ir kaut kas līdzīgs pulkstenim, kas nosaka, kad un ko darīt. Mazliet vairāk nekā 200 gadus vēlāk trīs amerikāņu zinātnieki saņēma Nobela prēmiju medicīnā par bioloģiskā pulksteņa molekulārā mehānisma atklāšanu, kamēr tradicionālā Ķīnas medicīna par bioloģiskā pulksteņa esamību zināja jau pirms pāris tūkstošiem gadu.

Protams, nekur, tur iekšā, mums nekas netikšķ. Tā arī nav nekāda tāda „viena vieta” – bioloģiskā pulksteņa „detaļas” ir izmētātas pa dažādām šūnām, kur tās kontrolē gūzmu fizioloģisku procesu, sākot ar to, kad aizmigt un beidzot ar to, kad ļaut uzdzīvot kortizolam. Nav jākļūst par bioloģiskā pulksteņa vergu, bet, ja seko tā vadlīnijām, kļūst vieglāk.Pat, ja neesi mimoza.

 Kad labāk sportot? Nav jau tā, ka pulkstenim būtu pa spēkam kādu piespiest izkustināt aizsēdētos locekļus tikai pēcpusdienā. Taču laiks no 14.00-18.00  nodrošina visoptimālāko fizioloģisko fonu fiziskām aktivitātēm.  Šajā laikā muskuļi ir visspēcīgākie (par 6% salīdzinot ar citu dienas laiku), plaušas funkcionē efektīvāk (jo īpaši labs laiks tam ir pieci vakarā),  roku – acu koordinācija ir vislabākā un locītavu un muskuļu elastība ir izteiktāka (par 20% vairāk nekā citos laikos). Kādā pētījumā profesionāli peldētāji uzrādīja vislabāko sniegumu  ap pieciem vakarā. Savukārt tiem sporta veidiem, kur svarīgs līdzsvars, labāks laiks ir no rīta.  

 Kad labāk iedzert? Agrā vakarā - laika posmā no sešiem līdz deviņiem, kad aknas visefektīvāk tiek galā ar alkoholu. Kā pierādījuši eksperimenti, dzerot vienu un to pašu daudzumu alkohola dažādos dienas laikos, nemainās alkohola līmenis asinīs, bet tas citādāk iespaido smadzenes. Vakarā tam ir vismazākais iespaids uz kognitīvajām spējām, bet dzerts no rīta, alkohols mūs gāztu no kājām, savukārt pusdienās tas padarītu mūs ļoti miegainus.  

 Kad labāk mācīties? Te laika ir atvēlēts gana: laikā no desmitiem rītā līdz diviem pēcpusdienā vislabāk strādā īstermiņa atmiņa, kas nozīmē, ka šajā laikā labi apgūt jaunas lietas. Tas arī ir vislabākais laiks, kad pieņemt lēmumus, bet ne labākais laiks prāta vētrām. Tās labāk noturēt vēlā pēcpusdienā, kad cilvēks ir viegli noguris un koncentrēšanas ir apgrūtināta. Tieši šādā stāvoklī, kad fizioloģiski ir grūti pieķerties vienai idejai un kad saprāts atlaidis savus kontroles grožus, ir vieglāk tikt pie radošām idejām.  


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 28 decembris, 2017

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu