Kad visi sapņi piepildīsies, varēsi mirt nost

— Inga Gorbunova

Kad visi sapņi piepildīsies, varēsi mirt nost

— Inga Gorbunova

Raksts

Publicēts: 09 jūnijs, 2017

Kategorija: Par visu ko

Dalies

Brīžam šķiet, ka viņa ir visur. Trauku veikalos, mākslas salonos un galerijās. Kleitās, topos un tetovējumos, žurnālos, telvīzijas šovos un sociālajos tīklos. Un uz ielas, protams. Jo lielākoties iet kājām vai brauc ar riteni. Nepamanīt, ka pretī nāk Elita Patmalniece – mūsu popkultūras spilgtākā māksliniece, vienkārši nav iespējams.

Sarunājamies Elitas dzīvoklī.  Arī tas ir kā mākslas darbs, tāds kā viņas aksesuārs- stilistiski izturēts, katrā detaļā pārdomāts. Un arī te Elita ir visur. Nav nācies redzēt otru tādu, kur cilvēks un vide būtu tik ļoti vienoti.

Elita saka:” Man vajag, lai būtu tieši tā – katra krāsa, katra bilde tur, kur tai jābūt. Tikai tā es varu normāli pastrādāt.”

- Pēdējā gada laikā Rīgā vien Tev bijušas četras izstādes. Katra citāda, katrā jauni darbi. Paralēli ir kleitas, krūzes, kartītes, emblēmas, tetovējumi un pasākumi. Šķiet, esi nemitīgā kustībā. Kur rodi tādu enerģiju?

-Tāds man liktenis. Katrs piedzimst ar savu īpašo enerģijas daudzumu, tas ir no Dieva, man šķiet. Tikai arī, ja enerģijas daudz, pašam jādzen sevi uz priekšu, visu laiku jābūt attīstībā.

Reizēm  domāju,- varbūt man nevajag izšķīst pa sīkumiem? Tas paņem daudz laika un varbūt tāpēc cieš tādas lielākas lietas. Bet es pieņemu, ka dzīvoju un strādāju šeit un tagad, un man jādara un jāpaspēj viss, ko vien varu.

Ja tu gaidi kaut kādu labo onkuli, baltajā zirgā, kas atnāks un visu tev nokārtos, beigās var sanākt, ka tā arī nomirsti gaidot. Ir jāpaļaujas pašam uz sevi.Tas iekšējais dzinējs jādarbina, tikai ar to arī var dzīvē kaut ko vispār sasniegt. Esmu tāds īsts darba zirgs. Bet naktīs nekad nestrādāju. Nevaru. Nedrīkst arī pārplēsties, ir jāatpūšas. Citādi nav ideju.

-Kā tu pati raksturotu sevi, kas esi Latvijas mākslas telpā?

Popārtists, kas tad vēl. Tāds cilvēks – visums. Esmu ietekmējusies no Endija Vorhola, Ņujorka mani ārkārtīgi iedvesmo., vēl dažādas vietas, cilvēki, notikumi. Visa dzīve iedvesmo.

Tie nopietnie mākslinieki jau mani par pilnu neņem, bet man vienkārši ir savs stils. Un to nekur nav jāpiesaka, visi uzreiz atpazīst – tā ir Elita. Dailes teātrī bija izstāde, viņi stāstīja, ka apmeklētāji teikuši – varējāt nerakstīt, ka tā ir Elita, mēs tāpat zinātu. Esmu vairāk tāda tautas māksliniece – gudrie mākslas žurnāli par mani neraksta. Viņiem tas, ko daru, nav māksla.

-Endijs Vorhols arī nav māksla?

-Jā par to var daudz domāt – par atšķirīgiem priekšstatiem. Kāds glezno un glezno to, ko sauc par īsto mākslu, bet viņam labi ja vienu darbu visā dzīves laikā nopērk.

Es no tā, ko daru, gūstu prieku, iepriecinu citus un varu arī pārtikt.  Kad izjuka “Rīgas modes”, kur biju desmit gadus nostrādājusi, paliku bez darba, šķita, ka pasaule ir sabrukusi. Un cits nekas neatlika, kā sākt pašai kaut ko gudrot un ņemties. Tu vienkārši esi spiests iet un darīt. Tas, ka es ar savu darbu varu nopelnīt, ir liela laime. Man visus šos gadus vairs nav bijis papildus kādā darbā jāiet strādāt.

Tātad cilvēkiem tas, ko daru, ir vajadzīgs. Un tas tikai pavirši var likties, ka manos darbos nav dziļuma, vai kā tur vēl visa. Viss tur ir – skumjas, prieks, sajūtas. Redzi, kādas manām princesēm atšķirīgas acis.

- Tie, kuri ilgu laiku ir sabiedrības acu priekšā, mēdz arī apnikt. Ar tevi ir pilnīgi pretēji. Cilvēki tevi ierauga un smaida, vēlas parunāties. Sievietes saka – tu viņas iedvesmo.

- Zini, ir vienkārši jākaifo, jāizbauda tas, ko dari, vispār – katrs mirklis. Ja tā strādā, to nevar nejust. Kad man ir iedvesma zīmēt, es zīmēju, ja sagribas šūt, es šuju. Jāiet uz dziedāšanas šovu – eju. Protams, man arī ir visādi kompleksi, bet nepievēršu tam uzmanību. Tā ir Dieva laime, ka ir savs stils un tas ir svarīgāk. Esmu tāda vienkārša, tipiskais padomju bērns. Man patīk runāt ar cilvēkiem, man svarīgas labas cilvēciskās attiecības. Un tāpēc tās tādas arī ir un man tas šķiet tikai normāli. Man pašai  jau arī nepatīk tie saspringtie un augstprātīgie. Protams, ja cilvēks nav vienkāršs, tad vari viņam skaidrot, cik gribi, ka jābūt vienkāršākam, viņš jau nevar to tā mākslīgi no sevis izspiest. Katrs ir tāds, kāds ir.

Kādreiz tevi sauca par modes mākslinieci, par stilisti. Kā būtu pareizi tagad, kad darbojies tik izvērsti? Multimāksliniece?

Jā, jā. Kā kaspars Binemanis ( smejas). Esmu māksliniece. Vienkārši māksliniece.Ar gleznotājas diplomu. Ja pie mums būtu tādas iespējas, kā Rietumos, tad pēc savas pirmās izglītības noteikti būtu nokļuvusi kādā lielā modes namā un tagad veidotu savas kolekcijas. Lai mākslinieks to varētu pilnvērtīgi darīt, nepieciešamas investīcijas – nepietiek tikai izdomāt modeļus, vajadzīgas šuvējas, piegriezēji, telpas un tehnika. Un savs salons.”Rīgas Modēs” jau kaut kas uz to pusi bija, jaunie dizaineri varēja izpausties. Bet ir tā, kā ir un es te pati ap sevi ņemos. Izdomāju, skrienu, pasūtu audumus, meklēju šuvējas. Varētu jau arī pati šūt, bet tad viss būtu šķībām vīlēm.

Tas, protams, labi, ka galerijas grib tirgot, piemēram, manas kleitas. Bet es pārdzīvoju, ka uzliek to milzu uzcenojumu. Gandrīz dubultā. Kurš to var nopirkt?

-Kāds, Runājot par profesionālo dzīvi, būtu tavs visu sapņu piepildījums?

Zini, kā es kādreiz saku? Kad visi tavi sapņi piepildīsies, varēsi mirt nost. Tu tik ej un cīnies, un izvirzi mērķus, un nevari apstāties un tad vienā brīdī saproti, ka galvenais ir izbaudīt to, ko dari. Citādi nekādas jēgas. Dažkārt pēkšņi saproti, ka tas, par ko esi sapņojis pirms gadiem, tiešām arī noticis. Ne uzreiz, uzreiz reti kas notiek.Vispirms esi gājis un stiepis tos savus nēšus un tad, pēc kāda laika tas tiešām piepildījies un neesi pat pamanījis. Dzīve ir ceļš, es tā domāju.

Tas, ko es tiešām gribētu, būtu savs salons. Savs zīmols. Lai cilvēki var nākt, iegādāties manus darbus, pasūtīt tērpus, parunāties. Kur strādā vesela komanda, kas nodrošina ražošanu un es varu nodarboties tikai ar radošo darbu.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 09 jūnijs, 2017

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu