Kā pirkt grāmatas un nelasīt?

— Jolanta Sēnele

Kā pirkt grāmatas un nelasīt?

— Jolanta Sēnele

Raksts

Publicēts: 23 oktobris, 2018

Kategorija: Par visu ko

Dalies

Tev šķiet, ka tāpat nav vērts pirkt neko drukātu, jo nav jau laika lasīt? Te izglābt var tsundoku: māksla atlikt grāmatu lasīšanu uz vēlāku laiku.

Man grāmatskapī ir 193 grāmatas, kas vēl joprojām nav sagaidījušas savu lasīšanas kārtu, kaut dažas no tām pirktas pat pārdesmit gadus atpakaļ. Tikko pievienoju vēl vienu, jo man likās, ka kulturālam cilvēkam reizi dzīvē ir arī Bībele jāizlasa. Un pēc pieredzes zinu, ka līdz gada beigām šis skaitlis nevis saruks, bet tikai palielināsies. Vai es esmu apsēsta? Japāņi teiktu, ka nē. Viņi teiktu,  ka es tikai piekopju tsundoku. Tas ir viens no tiem daudzajiem vārdiem, kas iztulkojami tikai paplašinātā teikumā un apzīmē personu, kam grāmatskapī ir daudz nelasītas literatūras. 

Kā, atsaucoties uz japāņu tekstu profesoru, norāda BBC,, šis ir vismaz 130 gadus vecs termins un pirmo reizi drukātos avotos tas minēts satīriskā kontekstā par skolotāju, kam ir daudz grāmatu, bet kas tās nelasa.” Kaut izklausās apvainojoši, tomēr Japānā šim terminam nav sliktas pieskaņas.

Tsundokugan nevajag jaukt ar bibliofīliju, ko varētu dēvēt par grāmatu trakumu un kas parasti apzīmē retu grāmatu kolekcionēšanu. Te arī meklējama starpība starp šiem diviem terminiem - ja tsundoku apzīmē tādu kā nejaušu kolekciju, kas sastāv no grāmatām, kuras gribētos izlasīt, tad bibliofīlija ir grāmatu kolekcijas veidošana. 

Es piekopju tieši  tsundoku, jo patiešām reiz izlasīšu visas tās 194 grāmatas, arī Eko Fuko svārstu un PetrovuDivpadsmit krēslus. Es tikai nezinu, kad. “Pat tad, kad lasīšana nav iespējama,” ir teicis 19.gadsimta beigu amerikāņu bibliofīls Edvards Ņūtons, “grāmatu klātesamība rada tādu ekstāzi, ka vairāk grāmatu pirkšana, nekā kāds spēj tās izlasīt, ir nekas vairāk kā dvēseles tiekšanās pēc bezgalības. Mēs mīlam grāmatas pat nelasītas, to klātbūtne vien izstaro mierinājumu un to vieglā pieejamība iepriecina.”

Tātad šī stāstiņa morāles īsā versija: neatsakies no drukātiem vārdiem, nepalaid tos garām, pat ja tagad nav laika tos izlasīt. Noteikti tāds priecīgais brīdis pienāks.uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 23 oktobris, 2018

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu