Kā izlasīt visu, ko gribas

— Inga Grencberga

Kā izlasīt visu, ko gribas

— Inga Grencberga

Raksts

Publicēts: 24 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Pavisam nesen I’mperfekt portālā izlasīju Jolantas rakstu par tsundoku. Japānā esot tāds apzīmējums grāmatu pirkšanas trakumam – tsundoku, kas apzīmē tādu kā nejauši izveidotu kolekciju, kas sastāv no grāmatām, kuras gribētos izlasīt. Gribu pastāstīt par savu pieredzi, kā izlasīt visas tās grāmatas, kuras plauktā gaida savu kārtu. Nevaru noliegt, ka arī man ir pietiekami daudz tādu grāmatu, kuras gribētos izlasīt, bet arī jaunās nepārstāj un nepārstāj pievienoties manai tsundoku kolekcijai.


Mani lasīšanas knifi:

Vienlaikus (paralēli) lasu trīs līdz piecas grāmatas.

Uz naktsskapīša & kindle “dzīvajā rindā” gaida piecas līdz desmit grāmatas.

Want-to-read listē ir 10 līdz 25 grāmatas.

No “visu laiku labākās grāmatas” saraksta jāizlasa 25 līdz 50 grāmatas.

50 līdz ∞ grāmatas jāizlasa, līdz “nāve mūs šķirs”.

…un tad vēl tā viena, kas grib tikt laukā no galvas uz papīra lapām.

 

Bieži vien, runājot par grāmatu lasīšanu, dzirdu frāzi “Ak, es esmu pārāk aizņemts, man vienkārši nesanāk laika, bet tava lasīšana mani iedvesmo – kā tu to dari?”.

Reizēm man arī šķiet, ka nepietiek laika, bet viss ir plānošanā un dažos mazos knifiņos, kā izlasīt vairāk.

 

Grāmatai vienmēr jābūt “pa rokai”

Neliela, viegli lasāma grāmatiņa somā, mašīnā, darbā, pie vecmāmiņas, uz naktsskapīša! Pusdienas laikā, gaidot rindā pie ārsta, sabiedriskajā transportā – telefona un sociālo tīklu vietā grāmatiņa. Protams, tas prasa zināmu gribasspēku, lai telefona vietā paņemtu rokās grāmatu, jo grāmatas lasīšana prasa daudz vairāk garīgas piepūles nekā tvitera vai instagrama apskatīšana. Neliela cīņa ar iedzimto slinkumu.

 

Sagatavo nākamo grāmatu lasīšanai

Ir svarīgi zināt, kura būs tava nākamā grāmata. Jā, te klusītiņām var pielavīties tsundoku. Ir forši zināt, ka tās ir tepat nelasīto grāmatu plauktā, bet ik grāmatnīcas un bibliotēkas apmeklējums man ir īsti svētki, tāpēc vienlaikus cenšos nepirkt vairāk par divām grāmatām.

 

Ja grāmata nepatīk, pārtrauc to lasīt

Nav vērts mocīties, vienkārši sāc lasīt citu grāmatu. Man vairākkārt tā ir bijis – lasu grāmatu, ko citi ieteikuši kā lielisku, bet mokos. Brīdis, kurā saprotu: ak, nav vērts – un paņemu citu grāmatu, kura iedvesmo, ir tik atbrīvojošs.

 

Ieplāno laiku lasīšanai

Vismaz vienu stundu (vai 100 lappuses) dienā! Sporta zāles apmeklējumu taču mēs ieplānojam, kāpēc lai neieplānotu lasīšanu? Turklāt sporta zālē uz velotrenažiera vai skrejceliņa var klausīties audiogrāmatas. Divas labas lietas – vesela miesa un vesels gars – vienlaikus.

 

Dalies savā lasīšanas pieredzē

Un citi tev sāks ieteikt grāmatas, kuras izlasīt. Ja vien ir iespējams, atrodi savu partner in (book reading) crime – cilvēku, kuram ir līdzīga lasīšanas gaume. Savstarpējā mijiedarbība, iesakot grāmatas, ir brīnišķīga. Turklāt mūsdienu tehnoloģiju un virtualitātes laikmetā tam pat nav jābūt tev labi pazīstamam cilvēkam. Kā ļoti noderīgu varu ieteikt goodreads.com (ir pieejama gan web, gan mobilā aplikācija), tajā iespējams atrast teju visas (!) pasaules grāmatas un to reālo lasītāju vērtējumus un atsauksmes. Grāmatnīcā noskenē grāmatas svītrkodu un ieraugi, ko par to domā citi. Šis arī ir ļoti ērts rīks, lai veidotu savus “izlasīto” un “gribas izlasīt” grāmatu sarakstus.

Šeit iespējams sev uzlikt “Grāmatu lasīšanas izaicinājumu”. Piemēram, 52 grāmatas gadā, tas ir, viena grāmata nedēļā vai 12 grāmatas gadā, tas ir, viena mēnesī. Arī feisbukā nu jau vairāk nekā gadu ir grāmatu draugu grupa Izcilas grāmatas. Dažas no manām mīļākajām pagājušā gada grāmatām ir tieši šīs grupas biedru ieteikumi.

 

Izmet (noslēp) savu telefonu 

Ja vien tu telefonā neklausies audiogrāmatas vai nelasi e-grāmatas.

***

Nemaz tik ilgs laiks nav pagājis, kopš es teju zvērēju, turot roku uz grāmatas, ka nekad mūžā nelasīšu e-grāmatas, jo liela daļa šā procesa burvības slēpjas tieši sajūtā, ka vari paņemt grāmatu rokās un pāršķirt lapas. Taču pagājušajā dzimšanas dienā vīrs man uzdāvināja Kindle – elektronisko grāmatu lasīšanas ierīci. Lai arī nesen kādā grāmatā lasīju frāzi, ka “e-grāmatas, salīdzinot ar īstajām grāmatām, ir kā dvēsele bez miesas”, tā ir viena no labākajām jebkad saņemtajām dāvanām.

Lai arī joprojām uzskatu, ka īstu grāmatu lasīt ir daudz kaifīgāk, elektroniskajām grāmatām ir vairākas būtiskas priekšrocības:

* lai kur tu atrastos, visas pasaules grāmatas vienmēr ir pieejamas;

ērti un viegli ceļojumos, tagad koferī ir vairāk vietas kleitām un kurpēm;

* var ietaupīt naudu. Ikviens lasītājs zina, ka grāmatu lasīšana nav no tiem lētākajiem priekiem, un e-grāmatas ir maciņam krietni draudzīgākas.

Turklāt no šā gada pieejama e-grāmatu bibliotēka www.3TD.lv, kurā ikvienam ir iespēja bez maksas lasīt latviešu (un ne tikai) autoru darbus e-grāmatas formātā tiešsaistē mobilajā ierīcē vai datorā. Tā ir Kultūras informāciju sistēmu centra, izdevniecības Zvaigzne ABC un IT uzņēmuma Tieto Latvia kopīgi īstenota iniciatīva, lai veicinātu grāmatu lasīšanu mūsdienīgā un ērti pieejamā veidā.

***

Aktieris Gundars Āboliņš reiz ir teicis: “Vismīļākā grāmata vienmēr ir tā, kuru tu lasi pašlaik.” Jā, tas ir visgrūtāk atbildamais jautājums: kura ir tava mīļākā grāmata? Tomēr gribu ieteikt trīs šogad izlasītas brīnišķīgas grāmatas

 

Mišela Obama

Becoming

Grāmatā, protams, ir ļoti daudz Amerikas politikas un problēmu. Daudz no tā, ko mēs saprotam ar frāzi “amerikāņu sapnis”, un slavas dziesmas Baraka Obamas prezidentūrai.

Taču grāmata ir arī ļoti personīgs un emocionāls Mišelas stāsts par dzīvi. Kā ir būt līdzās varenākajam cilvēkam pasaulē. Kā nepazaudēt sevi, kā atrast jaunu sevi. Kā būt vienkārši labai sievai, mātei un sievietei. Grāmata arī par līdztiesību un iespējām. Vērtīgi! Latvijā pagaidām tā pieejama tikai angļu valodā, bet es no sirds ceru, ka to iztulkos. Grāmata ir arī elektroniskā un audio formātā, ko ielasījusi pati Mišela.

 

Uldis Pīlēns 

(mans) uzņēmēja kods

Esmu patiesi priecīga par šo grāmatu! To vajadzētu izlasīt katram! Grāmata nav tikai par uzņēmējdarbību, tā ir par visu un visiem. Es neesmu uzņēmēja vai augsta līmeņa vadītāja, bet teju ik lappusē varēju teikt: “Jā! Tā ir. Tā vajadzētu.” Ulda Pīlēna bieži citētais Šarmers (U teorijas autors) ar “Es tikai nezināju, ka es to zinu!” atver baigo plašumu.

Grāmata ir laba autora dzīves skolas un vērā ņemamu domātāju / rakstītāju / darītāju esence. Atzīšos, sen nevienā grāmatā nebiju atzīmējusi tik daudz piefiksējamu domu un citātu. Es teiktu, ka šī grāmata būtu jāiekļauj skolu obligātās literatūras sarakstā.

 

Zane Zusta un Diāna Zande 

Tarakāni manā galvā

Brīnišķīga grāmatu, ko gribas lasīt lēnām, lai kārtīgi iepazītu un pieradinātu savus kukainīšus galvā. Autores viegli lasāmajos tekstos runā par teju katrai sievietei saprotamām lietām un izjūtām. Nē, šī nav pašpalīdzības grāmata, bet gan ļoti noderīga, lai paskatītos uz sevi no malas.

 

 

P. S. Es vienmēr teikšu, ka katram grāmatu mīļotājam ir jāizlasa Marsela Prusta Zudušo laiku meklējot. Tieši šīs grāmatas man tā pa īstam atvēra grāmatas lasīšanas čakras un radīja mīlestību uz grāmatām.

 


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 24 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2019

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu