I'mperfekt balsošanas padomnieks

— I'mperfekt

I'mperfekt balsošanas padomnieks

— I'mperfekt

Raksts

Publicēts: 05 oktobris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Apolitisks ceļvedis vēlēšanu džungļos

Britu valstsvīrs Vinstons Čērčils esot teicis, ka demokrātija ir sliktākā no valsts pārvaldes veidiem, bet nekas labāks diemžēl nav izdomāts. Tā kā jēdziens “demokrātija” nozīmē — tautas vara, tieši mums, tautai, nekas cits neatliek, kā vien ņemt varu savās rokās. Un sākt ar to, ka vispār aiziet uz vēlēšanām.

(Daži aktuāli jautājumi no padomnieka)

Vai mana balss netiks izmesta miskastē?

Saeimas vēlēšanās ir noteikta 5% barjera, kas nozīmē — ja partijas saraksts ieguvis mazāk nekā 5% no visām balsīm, iekļūšana Saeimā tam būs liegta. Galvenais iemesls šādas barjeras ieviešanai bija bēdīgā pieredze no pirmās brīvvalsts laikiem, kad tādas barjeras nebija, tāpēc 100 deputāti tika ievēlēti no vairākiem desmitiem dažādu sarakstu. Tas noveda pie politiskā tirgus un apgrūtināja lēmumu pieņemšanu; Kārlim Ulmanim tas kalpoja par ieganstu, lai 1934. gadā sarīkotu valsts apvērsumu un atlaistu Saeimu.

Kas notiek ar tavu balsi, ja nobalsoji par sarakstu, kas nepārvarēja 5% barjeru?

Tā nebūs gluži izmesta miskastē, tomēr faktiski ieguvējas būs tās partijas, kas pārvarēs 5% barjeru, jo tām attiecīgi būs iespēja tikt pie papildu deputātu vietām. Piemēram, teorētiski iespējama situācija, ka 20 saraksti saņem katrs pa 4,5% balsu un neviens netiek Saeimā, bet viens iegūst 10% balsu un aizņem visas 100 vietas. Tāpēc, ja grasies balsot par partiju, kuras reitings sabiedriskās domas aptaujās svārstās ap dažiem procentiem, rēķinies ar risku, ka tava balss aizceļos pie citām partijām.

Kāpēc “mana” partija netika valdībā?

Atšķirībā no divpartiju sistēmas valstīm, piemēram, ASV, kur pēc vēlēšanām uzreiz ir skaidrs uzvarētājs, Latvijā ar vēlēšanām vēl nekas nebeidzas, jo nākamās valdības liktenis izšķiras partiju sarunās par koalīcijas veidošanu. Tā kā neviena partija atsevišķi nevar iegūt vairākumam nepieciešamo 51 vietu Saeimā, parasti nākas “samesties” divām trim partijām kopā. Un dažkārt partija, kas saņēmusi visvairāk balsu un pasludinājusi sevi par vēlēšanu uzvarētāju, nemaz netiek pie valdības veidošanas, jo pārējie nevēlas ar to sadarboties. Divās iepriekšējās Saeimas vēlēšanās šāds liktenis piemeklēja Saskaņu. Tāpēc pirms vēlēšanām ir vērts pievērst uzmanību politiķu izteikumiem par konkurentiem, ar kuriem viņi būtu vai nebūtu gatavi sadarboties valdības veidošanā. Lai gan vēsture rāda, ka pēc vēlēšanām šie uzskati var strauji mainīties.

Kas būs, ja neaiziešu balsot, jeb, citiem vārdiem sakot, pēc tam nevaimanā, ka viss ir slikti!

Ja arī neaiziesi nobalsot, pasaule tāpēc bojā neies un vēlēšanas tāpat būs notikušas. Tikai tu palaidīsi garām iespēju ietekmēt to iznākumu. Bariņš citu cilvēku būs izlēmuši, kā nākamos četrus gadus pārvaldīt mūsu valsti, bet tev atliks vien samierināties ar viņu izvēles sekām. Un īsti pat nevarēsi žēloties, ja valdības lēmumi nebūs tev pa prātam, jo tu taču atteicies no iespējas ietekmēt valdības sastāvu un darba kārtību. Gluži kā gadījumā, ja neaizgāji uz sava bērnudārznieka vecāku sapulci, kurā visi pārējie vecāki draudzīgi nolēma uz Ziemassvētkiem iestudēt “Pelnrušķīti”, bet tavai princesītei uzticēt nevis galveno, bet gan ķirbja lomu, kā arī uzlikt tev par pienākumu sagādāt attiecīgu kostīmu. Zini, ir gana daudz cilvēku, kuri tikai priecāsies, ja pasīvi uzskatīsi sevi vien par mazu skrūvīti, kas tāpat neko nevar ietekmēt. Taču mēs ticam, ka tā nemaz nav. Un sākt varētu ar to, ka vismaz aizietu uz vēlēšanām.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 05 oktobris, 2018

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu