Gandrīz kūka

— Dana Sinkeviča

Gandrīz kūka

— Dana Sinkeviča

Raksts

Publicēts: 09 oktobris, 2017

Kategorija: Žurnālā

Dalies


Vārīti saldi burkāni + kartupeļi + rudzu milti – ir cilvēki, kas šādu kombināciju uzskata par aizdomīgu jau saknē. Jo labāk, mums paliks vairāk. Tām, kas sklandraušus un tā radiniekus atklājušas kā ļoti garšīgas “gandrīz kūkas”.

Atradu un iesaku piecas vietas Rīgā un apkārtnē, kur tos var dabūt. Jo, ja neesi Kurzemē, pie šāda rauša tikt nav viegli. Un rudenī tie garšo vislabāk.


Madam Brioš 

Jūrmalā, Mellužu prospektā 9

Mmm, krēmīgs, pufīgs un pats kūst mutē, visvairāk atgādina īstu kūku. Patīkams saldums. Un vēl kanēļa sirsniņa pa virsu. Visdārgākais. Iekšējā Imperfekt degustācijā ieņēma godpilno pirmo vietu.

Raušus cep katru dienu, bet tos mēdz ātri izpirkt. Iesaiņo bezmaksas stingrā kartona kastītē.

Galvenās sastāvdaļas: burkāni, kartupeļi, olas, skābais krējums, rudzu un kviešu milti.

Cena: 2 eiro


Lauku beķereja 

Rīgā, A. Čaka ielā 110 (uz stūra ar Tallinas ielu)

Vislielākie, visblīvākie un vistradicionālākie, cik nu es saprotu no sklandraušu cepšanas. Labs salduma/sāļuma balanss. Tādu apēd un jūties, kā divus vienā dabūjusi – gan pusdienas, gan desertu. Atzīšos, ēdu tos daudz, kad baroju bērnu. Lai mazajam vēders nesaietu grīstē, saldumus tikpat kā ignorēju. Bet tā gribējās! Tad nu šie žograuši man bija glābiņš, un mazais boss arī neprotestēja. Mani personiskie favorīti.

Raušus necep katru dienu, jo cepēja, kas to prot, tikai viena, un tad nu jāskatās, kā iekrīt viņas maiņa. Tāpēc drošāk piezvanīt. Iesaiņo polietilēna maisiņā vai kastītē par maksu.

Galvenās sastāvdaļas: burkāni, kartupeļi, skābais krējums, rudzu milti, cukurs.

Cena: 0,70 eiro

 

Maiznīca Liepkalni 

t/c A7 Rīgas-Bauskas šosejas malā, Ķekavas pagastā

Maziņi burkānrausīši, tiek tirgoti uz svara, pārlieti ar plātsmaižu želeju. Saldi, bez kartupeļu kārtiņas, burkāni garšā ne pārāk izteiksmīgi. Kopumā drīzāk pretendē uz vidēji barojoša našķa statusu.

Šos burkānraušus necep katru dienu, tāpēc drošāk piezvanīt, kad gaidāms kārtējais cepiens. Var arī pasūtīt uz konkrētu dienu. Iesaiņo kartona kastītē (vismaz tad, ja pasūtīti iepriekš).

Galvenās sastāvdaļas: burkāni, olu masa, skābais krējums, rudzu milti, cukurs.

Cena: 8,55 eiro/kg


Veikali Sky


Burkānīgi un patīkami saldi, ar ķimenēm. Tā kā iepriekšējā partija bija jau izpirkta, konkrētos raušus man burtiski 15 minūšu laikā izcepa Krasta ielas Sky veikalā ļoti atsaucīgas cepējas, dabūju tos vēl karstus.

Cep katru dienu, bet iepriekš vienmēr drošāk piezvanīt. Iesaiņo stingrā bezmaksas kartona kastītē.

Galvenās sastāvdaļas: burkāni, kartupeļi, rudzu milti, krējums, olu masa, cukurs.

Cena: 0,59 eiro


Latvijas ekoprodukti 

 K. Barona ielā 45/47 (ieeja no Stabu ielas)

Burkānīgi, maigi, garšā sāļākie no visiem šeit apskatītajiem. Paēdis no viena nebūsi, bet kā starterītis vai uzkoda brīžos, kad vēderā pamodies rijīgs trollis, būs īsti vietā.

Nopērkams dažas reizes nedēļā, tāpēc drošāk piezvanīt. Iesaiņo polietilēna maisiņā.

Galvenās sastāvdaļas: burkāni, kartupeļi, rudzu un kviešu milti, skābais krējums, olas. Nav sertificēts ekoprodukts.

Cena: 0,65 eiro


Kas ir sklandrausis

Lai arī man personīgi šķiet, ka sklandrausis jau pretendē uz “gandrīz kūka” statusu, Vikipēdija vēsta, ka “sklandrausis ir tradicionāls latviešu ēdiens, īpaši Kurzemē. Tas ir no neraudzētas rudzu mīklas gatavots un ar ķimenēm apbērts saldais rausis ar kārtainu kartupeļu un burkānu pildījumu”. Rauša nosaukums radies no kuršu vārda “sklanda”, kas nozīmē slīpu, nolaidenu aizsargsienu, bet to pazīst arī ar citiem vārdiem: žograusis, dižrausis, burkānrausis. Patiesībā kuru katru plāceni ar burkāniem pa vidu nemaz nedrīkst dēvēt par sklandrausi, jo tā nosaukums ir aizsargāts un iekļauts Eiropas Savienības reģistra sarakstā Garantēta tradicionālā īpatnība, kas nozīmē, ka, līdzīgi kā itāļu mocarellas vai grieķu fetaki sieru, arī par sklandrausi var dēvēt tikai tādu rausīti, kas pagatavots pēc tradicionālās receptes. Un, protams, kurzemniekiem skaidrs, ka gardākos raušus var dabūt tikai Kurzemē. Atklāti sakot, arī man kā rīdziniecei jāatzīst, ka garšīgākos sklandraušus esmu ēdusi kaut kur ceļa malā Alsungas pusē. Bet, kamēr nebrauc pie kurzemniekiem, jāiztiek ar to, kas ir.

Kur vēl meklēt žogkūkas?

Dažas pārbaudītas vietas

* Cienītājiem par lielām žēlabām jūlijā aizvērās Suitu maize Brīvības gatvē, kas nozīmē arī to, ka tur vairs nevar dabūt sklandraušus, kuri, iespējams, bija labākie Rīgā. Taču saimnieks Mareks Reķis sola, ka rudenī viņš meklēšot jaunu vietu veikalam un ceptuvei Rīgas centrā, tāpēc sekojiet informācijai viņa Facebook lapā, kā arī www.suitumaize.lv. Jautāts, vai var ieteikt kādu citu labu sklandraušu vietu, Mareks teic, ka vēl jau viņa mamma Alsungā cep raušus. Adrese: Magoņu iela 1a, tālr. 29411730.

* Ventspils autoostas kafejnīca.

* Veikals Mūsmājas Ventspilī, Puķu ielā 33.

* Kafetērija Santande Ventspilī, Kuldīgas ielā 30.uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 09 oktobris, 2017

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2017

 

Dalies


1 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu


Ieva Skubina


Suitu maize atgriezusies ar saviem nemainīgi Lieliskajiem Kr. Barona 78, Rīgā :-)

pirms 5 mēnešiem Atbildēt