Dievu vēstnesis – Merkūrijs

— Inga Gorbunova

Dievu vēstnesis – Merkūrijs

— Inga Gorbunova

Raksts

Publicēts: 09 jūnijs, 2017

Kategorija: Par visu ko

Dalies

Vasarā Viļņā koncertēs Queen un Adams Lamberts. Droši vien, ka koncerts būs izcili profesionāls. Un tomēr – man, tāpat, kā daudziem, Queen nomira reizē ar Frediju.

Dievu ziņnesis Merkūrijs - šāds ieraksts rudenī bieži bija redzams sociālajā tīklā Feisbook, anonsējot kādreizējās kulta grupas Queen un tās līdera Fredija Merkūrija videoklipus.

Septembrī Merkūrijs būtu svinējis savu septiņdesmito dzimšanas dienu, bet 25.novembrī apritēja divdesmit pieci gadi, kopš viņš mira no AIDS izraisītas plaušu saslimšanas. Dziedātāja kādreizējā dzīvesvieta Kensingtonā kļuvusi par piemiņas vietu, kurp doties faniem, kuru netrūkst arī ceturtdaļgadsimtu pēc viņa nāves.  

Neviens, izņemot Merkūrija kādreizējo dzīvesbiedri Mēriju Ostinu, kura palika viņa līdzgaitniece un tuvākais draugs līdz mūža pēdējām dienām, nezina, kur glabājas dziedātāja pelni. Tāda bijusi viņa pēdējā griba.

Merkūrija mājā tagad dzīvo Ostina un viņas ģimene. Ir vairākas versijas par to, kur atrodas urna ar roka leģendas pelniem. Viena vēsta, ka urna slepus no kalpotājiem ierakta turpat dārzā zem lielā ķirša.

Jebkurā gadījumā, tiem, kas vēlas pieminēt četrdesmit piecu gadu vecumā aizgājušo Frediju, citur kur iet nav. Augstais ķieģeļu žogs joprojām klāts ar grafiti un regulāri tiek aplīmēts fanu vēstulītēm. Pie tā tiek likti ziedi un vakaros bieži deg sveces.

Fredijs Merkūrijs neapšaubāmi bija viena no pagājušā gadsimta spilgtākajām un pretrunīgākajām pasaules roka personībām. Pagājušoruden viņa vārds ticis ierakstīts arī astronomijas vēsturē – kāds jaunatklāts asteroīds nosaukts par Frediju Merkūriju.

Merkūrijs ir no seno romiešu mitoloģijas aizgūts skatuves pseidonīms. Merkūrijs ( grieķiem Hermejs) bija dievu ziņnesis – tā skaidrojams arī feisbukā lasāmais teksts, kurā tomēr viegli nolasāms mājiens uz dziedātāja talantu.

Ar savu  ar īsto vārdu - Faruhs Bulsara- Merkūrijs jutās neiederīgs britu sabiedrībā un vēl mazāk piemērots tas šķita, lai uzsāktu karjeru rokmūzikā.

Dzimis Zanzibārā, persiešu izcelsmes augsta britu ierēdņa ģimenē, skolas gadus pavadīja Indijā, kur mācījās prestižā britu privātinternātskolā.

Jau toreiz viņu sāka saukt par Frediju, jo Faruha vārds pedagogiem un skolasbiedriem šķita grūti izrunājams.

Puika bija ļoti kautrīgs, mocījās kompleksos par izvirzīto augšžokli,  taču pilnībā pārvērtās uzkāpjot uz skatuves.  Starp citu – kompleksi nepārgāja līdz pat pēdējai dzīves dienai. Smejoties Merkūrijs vienmēr mēdza piesegt muti ar roku. 

Īpatnējais žokļa veidojums bija radies, jo dziedātāja mutē bija četri lieki zobi. It kā kosmētisks defekts, ko varēja novērst, taču speciālisti ( un arī pats Merkūrijs) uzskatīja, ka tieši pateicoties šai anatomiskajai īpatnībai viņa balss ieguvusi savu absolūti unikālo skanējumu un pēc operācijas tas varētu izzust.

Ikdienā būdams baritons, Merkūrijs izcili izpildīja gan tenora, gan koloratūrsoprāna intonācijās un pārsteidza visus ar savu četru oktāvu vokālu. Visuzskatāmāk to var saklausīt “Bohēmijas rapsodijā”. Kompozīcijā, kuru mūzikas apskatnieki nodēvēja par rok – opereti, kas visus pārsteidza ar savu garumu ( septiņas minūtes) un jau pusstundu pēc pirmatskaņojuma bija visu vadošo raidstaciju topu pirmajās pozīcijās, atnesot Merkūrijam un Queen pasaules slavu.

Grupa Queen sākotnēji bija studentu grupa.

Ģimene pārcēlās uz Londonu, kur Merkūrijs, nu jau kā Frederiks Bulsara, iestājās Īlingas mākslas koledžā, grafikas nodaļā. Muzicēja dažādās jauniešu apvienībās, līdz satika divus Imperial koledžas studentus – topošo astrofiziķi Braienu Meju un biologu Rodžeru Teiloru. Šie puiši bija izveidojuši grupu Smile. Vēlāk viņiem pievienojās arī elektronikas zinātņu students Džons Dīkons. Tā arī sākās Queen, kas septiņdesmito gadu vidū kļuva par vienu no pasaules rokmūzikas grandiem.

Interesanti, ka papildus muzikālajaiem sasniegumiem grupa iegājusi vēsturē, kā akadēmiski izglītotākā. Visiem Queen dalībniekiem ir augstākā izglītība. Mejs pat savulaik uzsāka rakstīt doktora disertāciju, kuru gan aktīvās koncertdarbības dēļ tā arī neesot pabeidzis.

Merkūrijs bija ne tikai mūzikas un dziesmu tekstu autors, izpildītājs un pianists, bet  arī grupas logotipa un visu viņa dzīves laikā iznākušo disku dizaina radītājs.

Queen  kompozīcijas tiek dēvētas par smagā roka, smagā metāla, kabarē, un pat operas hibrīdu. Merkūrijs sadarbojies gan ar citiem vadošajiem roka māksliniekiem, gan operdziedātāju Monseratu Kabaljē un reiz uzstājies arī kopā ar Londonas karaliskā baleta trupu. Šajā izrādē viņš ne tikai dziedāja, viņš arī ļoti nopietni trenējās, lai organiski iekļautos baletdejotāju vidū, un vēlāk atzina, ka klasiskā baletā stundas bijis viens no dzīves lielākajiem izaicinājumiem. Kā tas bija, cik meistarīgi izdevās – to interesenti arī šodien var noskatīties YouToube.

Pasaules slavu Queen ieguva septiņdesmito gadu vidū un tā bija tik visaptveroša, ka arī visā PSRS, kuras sastāvā tolaik atradās Latvija, jaunieši bija kā pārņemti ar Queen mūziku un grupas līdera izaicinošo un neatkārtojamo šarmu.

Gatavi šķirties no tam laikam ievērojamām summām, lai tiktu pie reizēm šaubīgas kvalitātes ierakstiem ( tos pārrakstīja magnetafona lentās, neskaitāmās kopijās) un no Bilboard pārfotografētiem, miglainiem melnbaltiem mūziķu attēliem.

Var diezgan droši apgalvot, ka Queen un Merkūrijs līdz ar citiem tā laika rietumu mūziķiem, spēlējuši ievērojamu lomu veselas paaudzes brīvdomības stiprināšanā.

Informācijas trūkums Latvijā dzīvojošos ilgu laiku atstāja neziņā par skandāliem, kurus daudzviet izraisīja Merkūrija neslēptā ( tomēr arī neafišētā) biseksualitāte un, maigi izsakoties, visai vētrainais dzīvesveids.

Pēc septiņiem ar Mēriju Ostinu kopā pavadītiem gadiem Merkūrijs bija sapratis, ka nav heteroseksuāls. Un tolaik tas nebija tik vienkāršs secinājums, kā mūsdienās.

Lielbritānijā tikai pirms dažiem gadiem bija tikusi atcelta kriminālatbildība par homoseksuāliem sakariem un valdīja izteikta neiecietība pret netradicionāli orientētiem cilvēkiem. Starp citu, Merkūrijs nekad tā arī publiski neizgāja sabiedrībā ar saviem partneriem vīriešiem. Pat, ja apmeklēja vienu pasākumu, ieradās uz to atsevišķi. Savā testamentā viņš pēdējam draugam atvēlēja 500 000 mārciņu, taču miljonus vērto īpašumu un autortiesības atstāja Mērijai Ostinai un saviem vecākiem.

Tomēr  kādā dzīves posmā viņa dzīvesveids bija tik trakulīgs, komplektā ietilpa arī daudz šampanieša un dažādu apreibinošo vielu, ka  attiecības ar abu dzimumu partneriem vienkārši nebija iespējams noslēpt. Tas izraisīja daudzu agrāko fanu nepatiku, pat agresiju un boikotu, un kļuva par vienu no nopietnākajiem grupas finansiālo un arī emocionālo problēmu izraisītājiem. Otrs bija lēmums koncertēt Dienvidāfrikā, kuru tur valdošā aparteīda režīma dēļ citi mākslinieki boikotēja. Varēja šķist, ka Queen laiks ir pagātnē.

Tomēr  grupas dalībnieku saliedētība un mērķtiecība, ļāva tikt pāri krīzei, kura emocionāli nenoturīgāku apvienību visticamāk būtu iznīcinājusi.

Lielā atgriešanās notika 1985. gadā Londonā, Boba Geldofa organizētajā labdarības koncertā Vemblija stadionā. Un tas bija triumfs, par kuru Eltons Džons pēc koncerta sacīja: “ Jūs nozagāt šovu”.

Diemžēl, tikai divus gadus pēc agrāko pozīciju atgūšanas, Merkūrija AIDS tests uzrādīja pozitīvu rezultātu. Publiski par slimību tika paziņots tikai dienu pirms viņa nāves un arī no grupas biedriem Fredijs šo ilgi slēpa, vienīgi steidzināja un mudināja kolēģus uz aizvien intensīvāku darbu ierakstu studijā. Šajā laikā tika ierakstīti divi spēcīgi albumi. Tapa dziesmas ar ļoti personiskiem tekstiem – tostarp “ To much love will kill You”, “Show must go on” un “Those are the days of our lives”.  Un Merkūrijs līdz pēdējam brīdim, jau daļēji zaudējis redzi piedalījās gan studijas ierakstos, gan klipu filmēšanā.

Queen aizvien vēl koncertē, jo  šovam taču jāturpinās.Tomēr bez Merkūrija tā jau ir pavisam cita līmeņa izrāde.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 09 jūnijs, 2017

Kategorija: Par visu ko

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu