Arī strādājošas mammas cep mafinus

— Madara Fridrihsone

Arī strādājošas mammas cep mafinus

— Madara Fridrihsone

Raksts

Publicēts: 19 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Nezinu, vai pērn pamanījāt vairākos interneta medijos pārpublicēto no krievu valodas tulkoto bloga ierakstu ar moralizējošo virsrakstu “Sieviešu paaudze ar izkropļotām vērtībām”? Visticamāk, es pati to neievērotu, ja vien ar saiti uz to nebūtu dalījušies tik daudzi. Tātad kaut kas tajā visā apcerējumā par sievietēm, kurām karjera rūp vairāk par visu pārējo, spēja uzrunāt. Es to gribētu saukt par dziļi iesakņojušos mītu. 

Agrāk zāle bija zaļāka, saule spīdēja spožāk, debesis bija zilākas, bet sievietes visu savu laiku veltīja ģimenei. Tam ir viegli noticēt. Vismaz līdz brīdim, kamēr visu mērām ar šodienas dzīves standarta lineālu. Tad ir tik viegli iedomāties sevi kuplos brunčos, ar baltu mežģīņu priekšautiņu un glīti ieveidotiem matiem sagaidām bērnus mājās no skolas ar svaigi ceptām kanēļmaizītēm. Virtuvi, kur cepeškrāsnī jau top kārtējais uz kulinārijas šedevra statusu pretendējošais vakariņu cepetis. Dzīvojot 21. gadsimtā ar visām tā tehniskajām iespējām, diez vai aizdomāsies, ka šī burvīgā aina ir gandrīz tikpat reālistiska kā hobitu karaspēka cīņa pret gobliniem. Tu, protams, vari turpināt ticēt šai idilliskajai ainiņai. Tāpat kā ticēt var arī Facebook testiem, kas apgalvo, ka iepriekšējā dzīvē esi bijusi Kleopatras galmadāma.

Muzejos dažkārt var redzēt tādas melnbaltas fotogrāfijas, no kurām pretim raugās nenosakāma vecuma cilvēki. Viņu sievas ir tās mājsaimnieces, kuras sevi pilnībā veltīja ģimenei, kamēr vīri strādāja divpadsmit stundas dienā sešas dienas nedēļā. Tā nav krāsu sabiezināšana, bet gan oficiāli noteiktais darba laiks Latvijā pirms Pirmā pasaules kara. Lai iejustos tā laika mājsaimnieces ādā, vispirms jāliek aiz auss, ka rūpes par mājas pavardu nav tēlains eifēmisms. Tas nozīmē šo pavardu iekurināt, jo gāzes vai elektriskās plīts tev nemaz nav. Pašai jāsanes ūdens no akas vai pumpja, jo ūdensvads mājoklī ir liela greznība, kas strādnieka ģimenei nav pa kabatai. Labi vēl, ja pumpis ir turpat pagalmā, taču ne visām tā ir paveicies, dažkārt smagie ūdens spaiņi ir jāstiepj vismaz puskilometru vai pat vairāk. Rīta cēliens tev aiziet, gatavojot vīram pusdienas, kas jāaiznes līdz rūpnīcas vārtiem uz brīdi, kad noskanēs svilpe, kura vēsta par pusdienu pārtraukumu. Ļoti iespējams, tu savā pilsētas pagalmā esi iekārtojusi nelielu aploku, kurā turi pāris vistu. Tās ir jābaro, lai tiktu pie olām. Retu reizi pašai kādu vistu nākas nokaut, noplūkt un izķidāt, lai pagatavotu svētku maltīti. Tavā mājoklī nav ledusskapja, tāpēc iepirkšanās reizi nedēļā nav ierasta lieta. Uz bodi jāiet teju katru dienu. Lielveikalu, kur visu var nopirkt vienuviet, nav. Maizi pērk pie beķera, kaulus zupai – pie miesnieka, bet, lai nopirktu ziepes un sērkociņus, jāmēro ceļš uz sīkpreču bodīti. Visai ticams, ka šajā laikā tavi bērni mājās ir gluži vieni. Arī veļas mazgāšanai vajadzīgo ūdeni nākas sanest pašai un sildīt uz tā paša pavarda. Ja dzīvo netālu no kādas upītes vai ezera, veļu vari mazgāt tur. Vismaz vasarā. Laimīgā kārtā drēbju jūsu ģimenei nav daudz, un tās tiek reti mazgātas. Kad esi atgriezusies mājās pēc pusdienu aiznešanas vīram, kādu brīdi vari veltīt bērnu apģērba darināšanai, piemēram, pāršujot vīra novalkātās bikses par bikšelēm dēlam, un tad jau laiks kurināt krāsni, nomazgāt traukus un ķerties pie vakariņu gatavošanas.

Ja tu esi nevis strādnieka, bet zemnieka sieva, bez pavarda kurināšanas, ēdiena gatavošanas un veļas mazgāšanas tev jārūpējas arī par lopiem. Vasarā jāapkopj sakņu dārzs, bet ziemā to aizstāj vērpšana un aušana.

Šeit izklāstītais, protams, attiecas uz vienkāršiem ļaudīm. Ir laimīgās, kuru pavardus kurina ķēkšas, veļu mazgā vešerienes, bet gultas saklāj istabenes. Bet viņu, šo laimīgo, ir pavisam maz.

***

Pavisam īsi rezumējot – tie zinātnieki, kuri apgalvo, ka mūsdienu aizņemtie vecāki ar bērniem pavada vairāk laika nekā jebkad iepriekš, nerunā niekus. Sadzīves tehnika, automašīnas un astoņu stundu darba diena ir neiedomājami atvieglojusi mājas soli un devusi iespēju apvienot algotu darbu ar rūpēm par ģimeni. Gan mājas pavarda dieviešu apraudātāji, gan bargākie patriarhālisma kritiķi to vienkārši ignorē.

Jo kaut kur zemapziņā arvien gruzd pārliecība, ka mājas un darba dzīves savienošana ir teju neiespējamā misija, ka kāda no šīm dzīvēm noteikti cietīs. Sevišķi tad, ja runa ir par ambiciozām sievietēm. Tām, ko ne bez nicinājuma pieskaņas daži mēdz dēvēt par karjeristēm. “Paskatieties uz Vācijas kancleri Angelu Merkeli, uz Lielbritānijas premjerministri Terēzi Meju. Bērnu viņām nav. Lūk, sievietes, kas visu dzīvi atdevušas politisko ambīciju piepildīšanai,” sauc mājas pavarda ticības adepti.

Bet cik bērnu ir Merilinai Hevsonei? Neesat par tādu dzirdējuši? Viņa ir divu dēlu mamma, kura jau piecus gadus ieņem militārās rūpniecības giganta Lockheed Martin valdes priekšsēdētājas un izpilddirektores amatu. Forbes vērtējumā – divdesmitā ietekmīgākā sieviete pasaulē. Un kā ar politiku? Bijušajai Aļaskas gubernatorei un ASV Republikāņu partijas kandidātei uz viceprezidenta amatu Sārai Pellinai ir pieci bērni, turklāt jaunākais sirgst ar Dauna sindromu. Mūsu kaimiņvalsts Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida ir četru bērnu māmiņa. Arī mūsu finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai ir četri bērni. Tā nu tas ir, katram “pierādījumam” par karjeras kaitīgumu “vienkāršai sievietes laimei” varam atrast pretpierādījumu.

Pirms kādiem padsmit gadiem, Saeimas kafejnīcā dzerot kafiju, kāda kolēģe no žurnālistu vidus man pēkšņi teica: “Es brīnos, ka cilvēks ar tavām ambīcijām nolēma dzemdēt bērnu.” Samulsu, jo man nešķita, ka vēlme darīt darbu, ko mīli, ir uzskatāma par lielām ambīcijām. Toreiz man bija tikai viens dēls. Tagad man ir trīs brīnišķīgi dēli, bet arvien neesmu sapratusi, kāpēc tik daudziem šķiet, ka ģimeni un bērnus ir teju neiespējami savienot ar intensīvu darba dzīvi.

***

Ir jāapgūst tikai dažas lietas. Pirmām kārtām jau tas, ka resursi ir ierobežoti. Nauda, emocijas, bet, pats galvenais, laiks – to visu nākas dalīt uz pārdalīt, svērt un izsvērt, atteikties no liekā. Kaut vai no to pašu bezjēdzīgo Facebook testu “Kas tu biji iepriekšējā dzīvē?” pildīšanas.

Kad tev ir bērni, dzīve saved kopā ar citām mātēm. Un tu ieraugi šo pasauli visā tās daudzveidībā. Ieraugi tās, kuras sava biznesa vadīšanu un profesionālo sportu spēj apvienot ar četru bērnu izvadāšanu uz pulciņiem. Iepazīsti arī pilna laika mammas un mājsaimnieces, kuru mājās grūti atrast pat tīru tējas krūzi. Uzzini, ka trauku mazgāšanai un mājas spodrināšanai viņa nepiešķir nekādu nozīmi, jo bērni jau tāpat visu atkal sajaukšot.

Un tad tu iemācies atrast laiku lietām, kas tev šķiet nozīmīgas. Sakārtot savu darba dzīvi tā, lai nekad nekavētu nevienu bērnu koncertu, izrādi vai vecāku sapulci. Izvērtēt, kura filma vai teātra izrāde ir pelnījusi vairākas stundas tava laika. Gatavot lazanju un risoto, cept kūkas un mafinus. Jā, arī strādājošas mammas to tiešām māk un dara. Nešķendēties, ka televīzijā neko prātīgu nerāda, izslēgt to kasti un doties gludināt virtuves dvieļus arī tad, ja apzinies, ka tas izgludinātais dvielis ir kaut kas tāds, kas varbūt rūp vienīgi tev.

Protams, ir profesijas, kuru pārstāvjiem ir vienkāršāk atlicināt vairāk laika ģimenei un bērniem. Tramvaja vadītāja vai lielveikala pārdevēja darbu uz mājām līdzi nepaņemsi, kamēr kvalificētai grāmatvedei, lai sagatavotu atskaites Valsts ieņēmumu dienestam, ir nepieciešams vien dators un interneta pieslēgums, lai tiktu klāt elektroniskās deklarēšanas sistēmai. Žurnāliste intervijas atšifrēšanai un zvērināta advokāte līgumprojekta sagatavošanai var pievērsties arī mājās pēc vakara pasaciņas izlasīšanas un sliktā sapņa “aizbučošanas”.

Patiesībā prasmes un kvalitātes, kas nepieciešamas, lai noorganizētu foršu dzimšanas dienas ballīti bērnam, ir gluži tās pašas, kas vajadzīgas, organizējot semināru vai konferenci. Tik vienkārši.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 19 marts, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2018

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu