Apsoli sev...

— Guna Bīlande

Apsoli sev...

— Guna Bīlande

Raksts

Publicēts: 29 aprīlis, 2020

Kategorija: Žurnālā

Dalies

Dzīve nav domāta, lai to izdzīvotu, bet gan dzīvotu. Ņemot vērā, ka mēs lielākoties nevaram kontrolēt savas mājas un ģimenes dzīves haosu. Vienīgais, ko tu vari darīt, to atkal un atkal pieņemt. 

Ja esi mamma, tev ir bērni un tu paralēli arī strādā, vai pat tad, ja ikdienas rūpju centrā ir tikai bērni, noteikti zini, kā izskatās haoss. Tas ir negaidīts slimnīcas apmeklējums ar piecgadnieku brīdī, kad vajadzētu paņemt no skolas vecāko bērnu vai vest uz treniņu pašu jaunāko. Vai arī žanra klasika – tieši ieplānotajā veļas dienā salūst veļas mazgājamā mašīna.

Par haosa pieņemšanu

Nenoliedzami, saskaroties ar haosu, mēs mēdzam (bieži) krist izmisumā, domājam, ka mums viss ir (obligāti) jākontrolē un haoss jāuztver kā mūsu neveiksmju rezultāts vai vājuma pazīme. Patiesībā jau mēs visu nemaz nevaram kontrolēt, izņemot tikai pašas sevi. Tā vietā, lai mēģinātu kontrolēt haosu, atliek vien to pieņemt. Nav jēgas sevi šaustīt. Šis nebūt nav grandiozs fiasko it visam, ko dari. Vieglāk ir peldēt pa straumi, nevis pret to, vai ne? Tas attiecas arī uz mājas dzīvi. Pirmkārt, veselīgs humors ir tavs sabiedrotais. Dzīve kļūs daudz vienkāršāka, ja spēsi pasmieties par sevi un situācijām, kurās esi nonākusi. Pat ja tās ir absurdas un spēj iedzīt totālā izmisumā, būs vieglāk, ja uz visu spēsi paskatīties caur humora prizmu. Otrkārt, saki JĀ visiem palīdzības piedāvājumiem. Nav pat divu domu, ka mēs esam stipras un varenas, taču der atcerēties stāstu par puisi, kurš, iekritis upē, ķepurojas un lūdz Dievu, lai tas izglābj viņu no noslīkšanas. Trīs dažādi cilvēki piebrauc ar laivu un piedāvā palīdzību, bet viņš katru reizi saka: “Nē, paldies, Dievs mani izglābs.” Cilvēks noslīkst, un debesīs Dievs saka: “Ko tu izdarīji? Es taču tev aizsūtīju trīs glābšanas plostus!” Dievs vai kāda cita augstāka matērija mums itin bieži sūta glābšanas plostus. Daži no tiem ir lielāki, piemēram, vīramāte piesakās atbraukt uz nedēļas nogali, lai pieskatītu bērnus (iespējams, šis nav labākais piemērs, bet tik un tā). Daži ir mazi, piemēram, vīrs piedāvājas izžaut veļu vai aizbraukt uz veikalu. Saki jā viņiem visiem, arī tad, ja domā, ka vīrs neko īsti nesaprot no veļas žaušanas.

Neļauj savam svaram vai ķermeņa aprisēm noteikt tavu vērtību

Ja tev nav problēmu ar pašvērtējumu, savu ķermeni, svaru vai attiecībām ar ēdienu, bravo, tev patiešām veicas! Bet iespējams, ka tu esi viena no daudzajām sievietēm, kuru uztrauc jebkas no iepriekš minētā plus vēl kāds pārītis nenosauktu lietu. Nav nekāds pārsteigums, ka šajā pārcentīgajā, sociālo mediju apsēstajā sabiedrībā ir grūti saglabāt veselo saprātu par veselīgu ķermeņa tēlu un attiecīgi ar to saistīto mentālo veselību. Ja ķermenis neatspoguļo to, kā tu patiešām jūties, un jau sen esi nogurusi par un ar to cīnīties, šī varbūt ir viena no tām dzīves jomām, kurā beidzot tiek sniegta skaidra atbilde: pieņemt un mīlēt sevi tādu, kāda tu esi. Izklausās taču tik vienkārši! Cilvēks nesastāv tikai no trūkumiem. Ja jau reiz saka, ka katram mākonim ir zelta maliņa, tad ikvienai no mums arī tāda ir. Mums katrai ir savas jomas, kurās esam pārākas. Vienalga, vai tā ir pankūku cepšana, dārza ravēšana, cepuru tamborēšana vai rallijbraukšana. Jebkas! Mums kā dāvana ir piešķirts ķermenis ar visiem mūsu trumpjiem, trūkumiem un iespējām. Nav viegli, bet der atcerēties, ka mums nav jābūt tikai un vienīgi perfektām. Nebūt ne! Goda vārds, nav jābūt superslaidai un jāgozējas bikini, lai varētu sasniegt to, ko patiesi vēlies. 

Kas varētu palīdzēt? Pirmkārt, pārskati savu sociālo mediju lietošanas laiku un saturu. Ja katru reizi, ielūkojoties Instagram, redzi perfektu modeli ar zīdaini klēpī, spīdīgiem matiem un slaidu vidukļa līniju, tad, visticamāk, kļūsi nomākta, izmisusi vai varbūt pat sajutīsi visu šo emociju kokteiļa apvienojumu. Apvainojumu. Vajadzētu tiekties uz to, lai tu pati kļūtu arvien labāka sevis versija, nevis censties realizēt kāda cita izdomātu skaistuma ideālu. Tāpēc pārtrauc sekot modeļiem sociālajos tīklos, jo tā nav realitāte. Otrkārt, sagatavošanās ir puse no uzvaras. Ja vēlies, lai pa rokai būtu veselīgas uzkodas, nevis kāds no (protams, bērnu) neveselīgajiem našķiem, nedēļas sākumā vai nogalē velti laiku, lai pagatavotu veselīgas uzkodas, ko noglabā ledusskapī. Vai varbūt vēlies aiziet uz treniņu rīt agri no rīta? Lieliski! Bet pirms gulētiešanas sagatavo un noliec sporta tērpu, lai no rīta būtu pēc iespējas vieglāk piecelties un doties uz treniņu. Skaidrs, ka mēģināsi to atlikt. Kurš cilvēks tik agri no rīta meklē sporta zeķes vai ko tamlīdzīgu? Neviens saprātīgs cilvēks taču tā nedara, un tas kalpo par izcilu attaisnojumu, lai vēl kādu brīdi pasnaustu. Viens no labākajiem veidiem, kā uzlabot savu dzīves kvalitāti, ir vienkārši pārtraukt sevi salīdzināt ar citiem. Ir tikai viens cilvēks, par kuru vajadzētu censties būt labākai – to, kas biji vakar. 

Ieradumi, kas ilgst ilgāk nekā vienu nedēļu vai mēnesi

Ja jautājums skar veselīga dzīvesveida vai uztura tēmas, nav viegli savas apņemšanās ieviest un uzturēt ikdienā. Ir tikai viens risinājums – pārtrauc lauzt solījumus sev un rīkojies šodien atbilstoši saviem mērķiem. Cik reižu esi kaut ko apņēmusies, bet tā arī neesi to ievērojusi? Varbūt esi apsolījusi sev pēc darba doties paskriet, bet ideja izplēn kā pavasara sniegs saulē, kad kolēģis uzaicina uz laimīgās stundas kokteili blakus darbam esošajā bārā. Vai esi patīkami satraukta par franču valodas apguvi, bet nez kāpēc jau pēc dažām nodarbībām grāmatas plauktā pārklāj putekļi. Pārāk bieži tu pārkāp solījumus, ko pati sev esi devusi. Lai redzētu, cik ļoti tas kaitē tev pašai, apskatīsim situāciju no cita rakursa. Iedomājies hipotētisku draudzeni Annu. Katru reizi, kad esat iecerējušas kaut ko darīt kopā ar Annu, viņa pēdējā brīdī to atceļ, vienalga, cik sen visu bijāt ieplānojušas. Un viņai parasti ir absolūti nožēlojams attaisnojums, piemēram, “es labprāt aizietu uzspēlēt tenisu ar tevi, kā bijām plānojušas, taču Netflix seriāls, kuru es patlaban skatos, ir tik labs, ka man noteikti jānoskatās vēl pāris sēriju”. Anna allaž apgalvo, ka no rītdienas uzsāks diētu, bet jau pēc dienas vai divām viņu var pieķert, labpatikā murrājot, ar kebabu rokās. No rītdienas atkal būs diēta… vai vismaz veselīgs uzturs. Ha! Visticamāk, tu diezgan ātri sapratīsi, ka Anna nav cilvēks, uz kuru var paļauties, vai ne? Un diez vai viņa turpmāk būs tava telefona kontaktu favorītos. Bet tieši tā tu izturies pret sevi katru reizi, kad pārkāp sev dotos solījumus. Ir jāmēģina turēt savus solījumus. Protams, tiem jābūt reālistiskiem. Pretējā gadījumā tie nestrādās. Ja vēlies noskriet savu pirmo pusmaratonu, tad ne tikai apsoli sev, ka reģistrēsies un, cerams, arī skriesi, bet sākumā apņemies trīs četras reizes nedēļā iziet vismaz trīs četrus kilometrus garā pastaigā. Visi lielie plāni sākas no idejas un maziem solīšiem. Šī ir apņemšanās, ko droši vien spēsi realizēt. Tālākais jau vairs nešķitīs grūts, un pamazām ikdienas distanci varēsi kāpināt.

Tavus sapņus nevar īstenot neviens cits!

Ir viegli atteikties no sapņiem. Pārāk bieži mēs klausāmies, ko domā citi. Ir miljoniem piemēru. Vecāki, draugi, kolēģi, vadība un vēl, un vēl, un vēl… Bet neviens cits nevar sasniegt to, ko vari tikai tu pati. Ir jātic! Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki mēdz atteikties no saviem sapņiem, ir...

Vairāk iedvesmas I’mperfekt pavasara numura pielikumā esperfekta!


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 29 aprīlis, 2020

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Pavasaris 2020

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu