Alfa tēviņi un beta vīriņi

— Leonards Skudra

Alfa tēviņi un beta vīriņi

— Leonards Skudra

Raksts

Publicēts: 26 septembris, 2021

Kategorija: Žurnālā

Dalies


Vīriešiem tiek piedāvātas neskaitāmas pamācības, kā kļūt par alfa tēviņu, kas izceļas uz pelēkās masas fona un viegli iekaro sieviešu sirdis. Neviens jau negrib palikt “beta vīrieša” statusā, kurš sievietes dzīvē pilda galvenokārt bankomāta funkcijas. Taču stereotips, ka sievietes guļ ar alfām, bet precas ar betām, nebūt nav tik viennozīmīgs.

 Sievietes viņus iekāro un apbrīno, bet citi vīrieši apskauž un vēlas viņiem līdzināties. Šāds viedoklis nereti dzirdēts par alfa vīriešiem, un arī izklaides industrija nenogurstoši centusies atražot stiprā, pievilcīgā un noslēpumainā vīrieša tēlu. Britu slepenais aģents Džeimss Bonds jau vairāk nekā pusgadsimtu līdztekus darba pienākumiem nodarbojas ar neskaitāmu sieviešu savaldzināšanu, un viņa piemēram ir daudz sekotāju gan kino, gan daiļliteratūrā. Pietiek palasīt mūsu pašu Karīnas Račko romānus, kuros galvenais varonis vienmēr ir turīgs, iekārojams un grūti pieejams alfa tēviņš. Nu gluži kā 27 gadus vecais miljardieris Kristians Grejs no Greja piecdesmit nokrāsām, kurš ar savu skatienu vien liek straujāk pukstēt katras sievietes sirdij.

 Ignorē sabiedrības normas

Ja iedomājamies, kam varētu līdzināties Kristians Grejs pēc vairākiem gadu desmitiem, prātā nāk tagadējais ASV prezidents Donalds Tramps – vecs izvirtulis, kurš iedomājies, ka visas sievietes būs sajūsmā, ja viņš tām iebāzīs roku starp kājām, lai gan pašam pie sāniem jau trešā sieva, krietni jauna modele. Pavirši raugoties, varētu šķist, ka 74 gadus vecais Tramps ir tipisks alfa tēviņš: skaļš, bagāts un ietekmīgs. Taču īsta alfa tēviņa galvenā pazīme ir spēcīga pašapziņa un neatkarība no citu viedokļiem, savukārt Tramps kā mazs, niķīgs bērns nemitīgi vēlas saņemt uzslavas no apkārtējiem par to, cik viņš ir lielisks un gudrs. Alfa tēviņam nav vajadzības melot, jo viņš nešaubās, ka rīkojas pareizi, un ir gatavs aizstāvēt savu viedokli, savukārt Tramps savas prezidentūras laikā pamanījies pārspēt visus melošanas rekordus.

Tramps drīzāk būtu pieskaitāms slikto puišu kategorijai, kas nav identiska alfa tēviņu kategorijai, lai gan abām grupām ir kopīgas iezīmes. Sliktie puiši nelabprāt pakļaujas sabiedrības normām; viņi izvēlas dzīvot pēc pašu rakstītiem noteikumiem. Un viņi patīk sievietēm, jo šķiet daudz interesantāki par tiem, kas cenšas uzturēt labo puišu tēlu. Labie puiši tērē savu laiku un naudu, mēģinot izpatikt sievietēm ar komplimentiem un dāvanām, bet viņu panākumi sieviešu pavedināšanā ir atkarīgi no veiksmes, kas nesmaida bieži. Daudz labāk veicas alfa tēviņiem, ar kuriem nekad nav garlaicīgi, jo viņi pamanās turēt sievieti neziņā par saviem nolūkiem. Sliktais puisis nebūs pierunājams uz ilgtermiņa attiecībām vai, pasarg Dievs, laulībām. Šīs kategorijas vīriešiem diez ko nepatīk bērni, tāpēc viņi nevēlas tērēt savu laiku un citus resursus bērnu audzināšanai. Ja tomēr gadās “iekrist” un partnere paliek stāvoklī, sliktais puisis pametīs sievieti jau grūtniecības laikā vai neilgi pēc mazuļa piedzimšanas.

 Cilvēki nav šimpanzes

Dažkārt no vīriešiem, kuri sevi pieskaita labo puišu kategorijai, dzirdēts tāds kā aizvainojums: sak’, mēs esam tik jauki, mīļi un iejūtīgi, bet “tās stulbās” sievietes izvēlas gulēt ar alfa tēviņiem, kuri pēc tam viņas pamet, un tad sievietes meklē “beta vīriešus”, kas viņām palīdzēs izaudzināt alfa tēviņu atvases. Taču bioloģijai ir savi argumenti – arī dzīvnieku pasaulē nereti var redzēt, ka dominējošais alfa tēviņš apaugļo vairākas mātītes, savukārt mazuļu audzināšana jau ir bara uzdevums, kurā iesaistās arī beta tēviņi.

Sociologi norāda, ka šāda terminoloģija – alfa un beta tēviņu piesaukšana –, runājot par vīriešu un sieviešu attiecībām, parādījusies salīdzinoši nesen, jo kādreiz to lietoja tikai attiecībā uz dzīvniekiem, piemēram, pērtiķu vai vilku bariem. Pētnieki uzsver, ka cilvēku sabiedrībā dažādu indivīdu savstarpējās attiecības ir daudz sarežģītākas nekā dzīvnieku barā. Šimpanzēm vai vilkiem ir stingra hierarhija, kur katrs bara loceklis zina savu vietu un lomu, bet cilvēku sabiedrībā viens un tas pats indivīds dažādās vidēs var pildīt dažādas lomas un ieņemt pilnīgi atšķirīgu statusu. Piemēram, bargais priekšnieks, no kura baidās viss darba kolektīvs, vakarā savā amatieru teātrī ir tikai otrā plāna aktieris, ko režisors strostē kā nepaklausīgu bērnu.

Atšķirībā no dzīvnieku pasaules, kur daudz ko iespējams panākt ar spēku un iebiedēšanu, cilvēku sabiedrībā alfa tēviņam jāmāk veicināt sadarbību, lai cilvēki paši izvēlētos sekot viņam un pakļauties. Alfa tēviņš ir drošs un pārliecināts par savām spējām, savukārt beta vīriešu vājā vieta ir nedrošība un pārliecības trūkums. Beta vīrieši pārāk daudz raizējas, ko par viņiem padomās citi, tāpēc bieži vien neuzdrošinās rīkoties tā, kā paši gribētu.

Bērnībā viņiem parasti nav bijis spēcīga vīrieša parauga, kam līdzināties, jo tēvs pametis ģimeni un bērnus audzinājusi vientuļā māte. Līdzīgas sekas ir tad, ja tēvs ģimenē bijis tikai pasīvs vērotājs, kura vienīgais uzdevums ir pelnīt naudu, bet visus svarīgākos lēmumus ģimenes dzīvē pieņēmusi māte. Tad nu šādās ģimenēs ar mātes un vecmāmiņas gādību bieži vien izveidojas labi audzināti zēni, kas vienmēr gatavi uzklausīt sievietes vajadzības. Kad viņi ir pieauguši un izveido paši savu ģimeni, labi audzinātie zēni atkārto bērnībā pieredzēto modeli, kur vīrietis ir pasīvs, bet sieviete ir tas kakls, kas pēc sava prāta groza “ģimenes galvu”.

 Slikto puišu vilinājums

Beta vīrieši ļaujas dzīves plūsmai un saskarsmē ar citiem cilvēkiem izvairās no konfliktiem. Pat ja viņiem nodarīta kāda netaisnība, viņi bieži vien izvēlas turēt mēli aiz zobiem, lai nebūtu jāiesaistās konfliktā un jāaizstāv savs viedoklis. Pie visām viņu problēmām vienmēr būs vainīgs kāds cits: stulbais priekšnieks, sliktā valdība, nejaukā sieva utt. Saskāries ar dzīves netaisnību, beta vīrietis savas sāpes nereti mēģina slīcināt alkoholā vai ieslīgst citās atkarībās.

Beta vīrieši nav pašpietiekami, viņi vienmēr cenšas izpatikt citiem, un šī tendence vērojama arī attiecībās ar sievietēm. Beta vīrietis būs draugs, kurš tevi labprāt uzklausīs un nekad neatteiks palīdzību, bet tas nekādi nevairo viņa izredzes veidot romantiskas attiecības ar konkrēto sievieti. Ja uz mājieniem, ka vēlies ko vairāk par draudzību, sieviete atbild “paliksim draugi”, no šādām attiecībām jābēg kā velnam no krusta, jo tas nozīmē, ka esi ierakstīts “vienkārši draugu” kategorijā un seksuālas attiecības ar šo sievieti neredzēt kā savas ausis.

Seksuāliem piedzīvojumiem sievietes biežāk izvēlas alfa tēviņus, ar kuru palīdzību dzīvei un gultai var piešķirt lielāku asumiņu. Ļaujoties dēkai ar slikto puisi, sievietei nav jābaidās, ka vīrietis viņu uzskatīs par padauzu un padomās: kur gan viņa to visu samācījusies? Tāpēc arī laulības dzīvē beta vīrieši nereti tiek krāpti ar alfa tēviņiem, jo sekss ar slikto puisi šķiet kā spēle, savukārt sekss ar beta vīrieti ilgtermiņa attiecībās var kļūt par apgrūtinošu pienākumu, kas jāuztver gluži kā darbs.

Tiesa gan, alfa tēviņu kā labu mīlnieku reputācija dažkārt ir krietni pārspīlēta, jo viņi galvenokārt rūpējas par savu labsajūtu un ir neadekvāti augstās domās par savām spējām. Alfa vīrietim šķiet, ka gultā viņš ir liels meistars, tāpēc viņa pieeja der visām, lai gan katras sievietes vēlmes un vajadzības mēdz būt atšķirīgas. Vairāk par visu pasaulē alfa tēviņš mīl sevi, gluži kā sengrieķu jauneklis Narciss, kurš iemīlējās savā atspulgā.

 Krāpšanas risks

Lai gan alfa vīrieši cenšas pavedināt pēc iespējas vairāk sieviešu, uz ilgtermiņa attiecībām un bērnu radīšanu viņi ir daudz grūtāk pierunājami. Tāpēc veidojas zināms paradokss: sievietes izvēlas alfa tēviņus, jo šķiet, ka viņiem ir vairāk resursu un labāki gēni, bet alfa tēviņi domā galvenokārt par savām vajadzībām un neaizraujas ar ģimenes veidošanu. Protams, ir arī tādi gadījumi, kad brunču mednieks ar gadiem nomierinās, apstājas pie vienas sievietes un iestūrē laulības ostā, bet arī šādā gadījumā saglabājas lielāks krāpšanas risks. Politikā netrūkst piemēru seksa skandāliem, kad ietekmīgi vīrieši mirkļa iegribas dēļ likuši uz spēles visu: gan laulību, gan politisko karjeru. Psihologi uz jautājumu, kāpēc alfa vīrieši uzņemas tik lielu risku, atbild vienkārši: jo viņiem ir tāda iespēja. Ietekmīgi ļaudis uzskata, ka spēlē pēc citiem spēles noteikumiem, tāpēc viņiem nedraud pieķeršana un atmaskošana. Vara, bagātība un slava pievilina sievietes, un alfa vīriešiem ir vairāk iespēju krist kārdinājumā. Zīmīgi, ka ārlaulības seksa partneres ietekmīgie vīrieši parasti izvēlas no zemāka sociālā slāņa, jo viņiem vajadzīgs kāds, kas viņus apbrīno (pietiek atcerēties ASV prezidenta Bila Klintona dēku ar praktikanti Moniku Levinsku). Psihologi secina, ka politiķu iekulšanās seksa skandālos nav nekāds brīnums, jo rakstura īpašības, kas veicina panākumus politikā, vienlaikus mudina uzņemties nepārdomātu risku. Šādam riskam biežāk ļaujas vīrieši, jo sievietes, kas guvušas panākumus politikā, ļoti reti tiek pieķertas gadījuma sakaros. Visticamāk, viņas ir piesardzīgākas un labāk iemanījušās slēpt savus sānsoļus.

Protams, laulības pārkāpšana ir plaši izplatīta visu sociālo slāņu vidū, slavenību seksa skandāli vienkārši piesaista lielāku uzmanību. Statistika par laulības pārkāpšanu ir diezgan aptuvena, jo cilvēki pat anonīmās aptaujās nelabprāt atzīstas šādos grēkos – ja viņi ir gatavi gadiem ilgi melot dzīvesbiedram, tad bez sirdsapziņas pārmetumiem samelos arī aptauju veicējiem. Tāpēc sociologi nereti ķeras pie viltības un uzdod netiešu jautājumu: vai jūs pazīstat kādu, kas iesaistījies ārlaulības sakaros? No šādām aptaujām iegūtie dati ļauj spriest, ka līdz pat 50% precēto vīriešu un sieviešu vismaz reizi ir krāpuši savu dzīvesbiedru. Vienlaikus sabiedriskās domas aptaujās vairāk nekā 90% respondentu apgalvo, ka ārlaulības sakari ir “morāli nepieņemami”.

 Alfa mātītes

Slavenās grāmatas Vīrieši ir no Marsa, sievietes – no Veneras autors Džons Grejs spriež, ka ietekmīgiem vīriešiem ir augstāks testosterona līmenis, tāpēc alfa tēviņi biežāk meklē jaunus piedzīvojumus, lai viņu dzīve kļūtu interesantāka. Senāk sievietes biežāk pievēra acis uz vīru ārlaulības sakariem, bet mūsdienās šādas dēkas nereti beidzas ar laulības šķiršanu. “Amerikā vidējais attiecību ilgums ir pieci gadi. Trīs gadi kaislei un divi gadi, lai saprastu, ka attiecībām jāliek punkts,” laikrakstam The Observer stāstījis Grejs. Viņš gan uzsver, ka vīrieši nav tikai savu hormonu un iegribu vergi. “Vīrieši no dabas ir poligāmi, bet mūsu dabā ir arī nosliece uz vardarbību. Mēs esam iemācījušies kontrolēt šīs vēlmes un rīkoties civilizēti. Ja ieraugu pievilcīgu sievieti, es varu likt smadzenēm domāt par savu sievu un novirzīt uzbudinājumu uz viņu, tādējādi kontrolējot savas vēlmes.”

Lai gan alfa vīriešiem ir lielākas izredzes gūt panākumus karjerā un ieņemt augstāku pozīciju sabiedrības hierarhijā, tomēr beta vīriešiem nereti ir raksturīga lielāka finansiālā stabilitāte, kas viņus padara piemērotus ģimenes dzīvei. Alfa vīrietim nepatīk strādāt biroja darbu no pulksten 9 līdz 17, pildīt priekšnieka rīkojumus un pavēles. Tāpēc, ja viņš pats nav kļuvis par priekšnieku vai izveidojis savu biznesu, alfa vīrietis riskē palikt bez darba un stabiliem ienākumiem. Šāds vīrietis ir kā sienāzis, kas visu vasaru bezrūpīgi bauda dzīvi, bet rudenī paliek ar tukšu vēderu, kamēr beta vīrieši rīkojas piesardzīgāk un parūpējas par krājumiem.

Mūsdienās mēs dzīvojam dzimumu līdztiesības laikmetā, un nereti sievietei ir lielāki ienākumi un augstāks sociālais statuss nekā vīrietim. Šādas sievietes pašas ir alfa, un ģimenes dzīvē viņām nav vajadzīgs sāncensis, kurš būs greizsirdīgs uz sievas panākumiem un nevarēs pārdzīvot, ka dzīvesbiedre spējīga nopelnīt vairāk nekā viņš. Alfa sievietei daudz labāka saskaņa varētu veidoties ar beta vīrieti, kurš mācēs pieskatīt bērnus, pagatavot vakariņas, ieslēgt veļasmašīnu un darbināt putekļsūcēju. Turklāt beta vīrietis nekad neaizmirsīs apsveikt tevi dzimšanas dienā! Alfa tēviņam pirmajā vietā bieži vien ir draugi un hobiji, savukārt beta vīrietim nebūs iebildumu pret mierīgu laika pavadīšanu mājās.

 Visi nevar būt alfa

Pētījumi rāda, ka beta vīrieši mazāk cieš no stresa, tāpēc viņiem ir labāka veselība un garāks mūžs. Tomēr nevienam jau negribas atzīt: jā, es esmu beta vīrietis, tāpēc daudzi cenšas mainīt savu personību, lai vismaz pēc ārējām pazīmēm līdzinātos alfa tēviņiem. Gan internetā, gan dažādās rokasgrāmatās pieejami neskaitāmi padomi, kā ikviens parasts vīrietis var vairot savu pievilcību un kļūt par sieviešu mīluli. Ar šo taktiku gan ir kāda problēma – ja tev par katru cenu jācenšas pierādīt, ka esi alfa vīrietis, tu pavisam noteikti tāds neesi, jo īstam alfa vīrietim nekas nav jāpierāda, viņa pašapziņa nav atkarīga no citu vērtējuma.

Skaidrs ir arī tas, ka visi vīrieši nekad nebūs alfa tēviņi, kādam jābūt arī beta vai pat omega (pēdējais burts grieķu alfabētā). Reiz savam paziņam Andrim, kurš studēja sieviešu pavedināšanas māku un bija aizrāvies ar dažādām teorijām, uzdevu jautājumu: kas notiks, ja visi vīrieši apgūs šīs gudrības un kļūs par alfa tēviņiem? Andris bija pārliecināts, ka cilvēcei tas nāktu tikai par labu. “Piemēram, pazustu tāda parādība kā resnas sievietes. Nebūtu vientuļās mātes. Mūsdienās sievietes var atļauties uztaisīt ārlaulības bērnu, jo zina, ka atradīs kādu lohu, kurš viņai visu piedos, būs ar mieru precēties un finansiāli atbalstīt. Ja visi vīrieši būtu alfa tēviņi, sievietes tā nerīkotos, viņas turētu sevi stingrākos grožos. Viņas būtu tikumīgākas, slaidākas, skaistākas.” 

Nezinu, vai kādreiz mēs piedzīvosim šādu utopiju, jo daudz ticamāks šķiet kāds cits scenārijs: mākslīgās apaugļošanas tehnoloģijas būs tik attīstītas, ka sievietes varēs 

vispār iztikt bez vīriešiem. Gan alfa, gan beta, gan omega.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 26 septembris, 2021

Kategorija: Žurnālā

Visu rakstu lasiet žurnālā Imperfekt

Rudens 2020

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu