Sporta 2 kvartālā atklāta lielo jautājumu izstāde “Perpendikulārā karote”

— Kristiāna Pauliņa

Sporta 2 kvartālā atklāta lielo jautājumu izstāde “Perpendikulārā karote”

— Kristiāna Pauliņa

Raksts

Publicēts: 31 oktobris, 2022

Dalies

Ziedoņa muzejs Sporta 2 kvartālā, Sporta ielā 2, Rīgā atklāj izstādi, kas apmeklētājiem bez maksas pieejama jebkurā diennakts stundā. Ziedoņa muzeja un scenogrāfa Andra Kaļiņina lielo jautājumu izstāde “Perpendikulārā karote” veltīta Imanta Ziedoņa, Vitālija Korotiča un Gunāra Janaiša grāmatai (1972) ar tādu pašu nosaukumu, kurā dokumentēts ceļojums uz tā laika Tadžikistānu, apbrīnojot tās bagātīgo kultūru un viesmīlīgos cilvēkus.

Imants Ziedonis gan Latvijas, gan pasaules mēroga ceļojuma aprakstos vienmēr meklējis konkrētajai vietai raksturīgo, nekur citur neatrodamo. Spilgtākais ārzemju ceļojuma apraksts izdots grāmatā “Perpendikulārā karote”, kas vēsta par septiņdesmito gadu sākuma Tadžikistānu. Viens no ceļojuma grūtākajiem uzdevumiem ir pašu ceļotāju uzstādītais mērķis atrast tadžiku perpendikulāro karoti. Tās meklējumi autorus aizved daudz tālāk, liekot nojaust, ka mūsu tautām kopīgā ir daudz vairāk nekā sākotnēji varētu šķist. Izstādes radošo komandu veido dažādu jomu profesionāļi – Ziedoņa muzeja komanda, scenogrāfs Andris Kaļiņins, modele Māra Sleja, fotogrāfe Vinita Vilcāne-Krilova un grima māksliniece Līva Drešere.

“Mūsdienās pasaule ir mainījusies – Latvija atkal ir brīva, neatkarīga, bet Tadžikistānas – Kirgizstānas pierobežā jau gadu desmitiem turpinās nemieri. Nav vienas pareizās atbildes, kā raudzīties uz šo grāmatu un jaunajiem jautājumiem, ko tā paver mūsdienās. Tāpēc, saglabātu svaigu laikmeta kontekstā, aicinām šo trīs ceļotāju kopdarbu lasīt caur jautājumiem, kas šobrīd aktuāli katram pašam. Lai ceļojums grāmatā un izstādē pārtop par patstāvīgu un drosmīgu domāšanas ceļu, kurā mācīties atvērtību jaunām pieredzēm,” tā par izstādi stāsta scenogrāfs Andris Kaļiņins.

Mākslinieks telpas iekārtojumā izmantojis dažādus elementus, kas iedvesmoti no grāmatas “Perpendikulārā karote”. Izstādes tekstiem ir tāds pats burtveidols, kāds ir lielākajai daļai Imanta Ziedoņa grāmatu. Burtveidols “Futura” daudziem asociējas tieši ar Ziedoņa grāmatām un interesanti, ka mūsdienās tas pieejams teju visos datoros. Izstādē Sporta 2 kvartālā izmantoti Imanta Ziedoņa un Gunāra Janaiša atvestie priekšmeti no Tadžikistānas, kas izmantoti mūsdienīgās modes fotogrāfijās. Muzeja priekšmeti veidoti ar rokām un izstādē tie pretstatīti industriāli ražoto priekšmetu pasaulei – ledusskapim un gaismas objektiem. Nelielā telpa iekārtota ar paklāju, kas veidots digitālās gleznošanas metodē, atsaucoties uz tradicionālu tadžiku rokdarbu – austu paklāju. Ikviens izstādes apmeklētājs aicināts lasīt “iesaldēto grāmatu” un uzdot vai atbildēt uz kādu no saviem lielajiem jautājumiem, uzrakstot zīmīti un ievietojot to speciālā kastītē.

Lielo jautājumu izstāde izveidota ar Rīgas domes finansiālu atbalstu. Vairāk informācijas par muzeju un izstādi iespējams atrast Ziedoņa muzeja sociālo tīklu profilos: facebook.com/Ziedonamuzejs/, instagram.com/ziedonamuzejs/ un mājas lapā http://www.ziedonamuzejs.lv/.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 31 oktobris, 2022

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu