Muzikālās sniegpārslas

— Anna Rūna-Umbraško

Muzikālās sniegpārslas

— Anna Rūna-Umbraško

Raksts

Publicēts: 05 janvāris, 2023

Dalies

Kā gan pārdzīvot ziemas miegu bez mūzikas? Šajā apskatā tiksi gan pie malkas pagales siltumam, gan gaismas tumšajiem vakariem. Tikai uzmanies no melnā ledus un pāris lāstekām, kas var pēkšņi ietriekties kādā sajūtu stīgā.

Taylor Swift 

Midnights

Trīspadsmit negulētas naktis jeb Teilores desmitais studijas albums 13 dziesmu garumā jau pirmajā izdošanas dienā pārspēja Spotify straumēšanas rekordus, kuri piederēja viņai pašai ar iepriekš izdotajiem “folklore” un Red (Taylor’s Version). Šis projekts sekmīgi turas pie iepriekš pārbaudītām dziedātājas vērtībām: viegliem bungu ritmiem, maigiem synth motīviem un instrumentālajām progresijām. Ja salīdzina to ar Teilores iepriekšējiem folk mākslas darbiem, albumu noteikti var saukt par popa albumu. Tomēr šķiet, ka dziedātājas spilgtāko veikumu Reputation ar negulētajām naktīm pārspēt neizdosies. Māksliniece, sadarbojoties ar producentu Džeku Antonofu un dziedātāju Lanu Del Rey, paspējusi parādīt arī šā projekta vairākas versijas, piemēram, Anti-Hero kaverversiju un Midnights (3am Edition), publicējot dziesmas, kas neiekļuva 13 negulētajās naktīs.

Arctic Monkeys 

The Car

Pēc četru gadu pārtraukuma Arktiskie pērtiķi atgriezušies ar savu jaunāko projektu The Car. Paziņojums par albumu nāca pēkšņi kādā Šveices festivālā, kur grupa pirmatskaņoja I Ain’t Quite Where I Think I Am. Līdzīgi kā iepriekšējā albumā, šis ir pilnībā grupas vokālista Aleksa Tērnera sarakstīts un Džeimsa Forda producēts meistardarbs, kuru varbūt ne kuram katram izdosies saprast. Kļūstot mākslinieciski patstāvīgāka, grupa beidzot atradusi savu stilu un pilnībā attālinājusies no populārā 2013. gada albuma AM skanējuma. Kārtējo reizi pierādot savu instrumentālo un kompozīcijas talantu, Arctic Monkeys vairāk pietuvinājusies Deivida Bovija un glam rock skanējumam.

Drake, 21 Savage 

Her Loss

Apvienojoties kopīgam albuma projektam, vienojot gan ziemeļu, gan dienvidu Amerikas repa puses, Drake un 21 Savage laiduši klajā Her Loss. Katra dziesma ir savā ziņā unikāla un atsaucas uz kādu repa vai popkultūras referenci, pieturoties pie īstu reperu liricisma. Dažbrīd abu mākslinieku dziesmu daļas, stilistiski tām nesaskanot, var izklausīties kā milzīgs kontrasts vienam pret otru. Bet mūsdienu repā viss ir iespējams, un klausītājam noteikti būs interesanti iet cauri šim projektam. Mūzikas kritiķi apgalvo, ka Drake acīmredzami uzņēmies šā projekta virsvadību, atstājot 21 Savage otrā plāna lomā, un pieļāvis lielu kļūdu, dziesmās uzbrukdams citām popkultūras ikonām, piemēram, Megan Thee Stallion un Ice Spice. Neiztiekot bez klasiskām reperu pretrunām un pārmetumiem, albuma koncepts veidots kā pretestība pret attīstību un izaugsmi personīgajā dzīvē.

MARTA 

Dabas parādība

Tematiski šai ziemai pašmāju mūziķe Marta Grigale izdevusi otro studijas albumu Dabas parādība, atklājot savu trauslo un sievišķo būtību. Sadarbībā ar producentu Jāni Jačmenkinu (JJ Lush), Marta radījusi deviņus lipīgus meldiņus un krāsaini latvisku skanējumu, atstājot patīkamu nospiedumu Latvijas mūzikā. Ar nostalģisku romantiku, pozitīvi maigajām lirikām šis albums būs kā silts apskāviens aukstā ziemas dienā. Pati dziedātāja stāsta: “Dziesmu rakstīšana ir mana terapija, un man ir svarīgi būt godīgai gan pret klausītājiem, gan sevi, citādi šī terapija nestrādā un man vienkārši nav interesanti. Tāpēc albumā ir iekļauti tikai patiesi stāsti par to, kas man sāp, pēc kā ilgojos un tiecos, kas iepriecina, kas justs un piedzīvots.” Jau 2023. gada aprīlī albumu būs iespējams klausīties īpašā dzīvajā koncertā K. K. fon Stricka villā Rīgā.

Joji 

Smithereens

Pēc 2020. gada Nektāra ilgi gaidītais trešais studijas albums no Joji ir publicēts, iekļaujot mūziķa emocionālo hitu Glimpse of Us. Deviņu dziesmu projekts ir izveidots kā divdaļīgs A un B albums; B daļā dziesmas rakstītas ar lielajiem burtiem, liecinot par toņa un motīvu maiņu. Albums ir par sāpīgām attiecībām un melanholiskām ilgām pēc šķiršanās, reflektējot uz piedzīvoto. Kamēr A daļa šķiet kā zemākais punkts mūziķa šķiršanās pārdzīvojumā, tikmēr B daļa liecina par lēnu atsvešināšanos un savas uzmanības un enerģijas virzīšanu citā virzienā. Joji pašlaik ir raksturīgi neizmantot sociālos medijus, tāpēc projekta un nākamās tūres izziņošana nāca pēkšņi un patīkami pārsteidza visus viņa fanus.

piri & tommy 

froge.mp3

Pēc līguma parakstīšanas ar Polydor Records uzlecošās zvaigznes Piri (Sofija) un Tomijs izdevuši savu debijas projektu froge.mp3 jeb varde mp3 formātā. Popmūzikas duo iepazinās Tinderī un nu jau paspējuši uzstāties Glastonbury, Leeds un Reading britu festivālos. Muzikālais pāris popularitāti ieguva sociālo mediju platformās, atskaņojot vieglus bītiņus un atmiņā paliekošas melodijas. Tādas dziesmas kā soft spot vai on & on ir lieliski piemēri duo muzikālajam stilam un dabiskajam vieglumam. Tomijs stāsta, ka veidot dziesmas ar Sofiju esot tik vienkārši – viss, kas viņam ir jāizdara, jāuzraksta pāris taktis, un Sofija no nekā izdomā veselu mākslas darbu.

bbno$ 

bag or die

27 gadus vecais kanādiešu reperis Aleksandrs Gumučians jeb baby no money nācis klajā ar savu sesto albumu bag or die. Albums ļaus sasildīties vēsākos ziemas vakaros. Pēc nelielas aizķeršanās ar albuma izdošanu mūziķis kārtējo reizi neliek vilties ar savu atraktīvo imidžu un pozitīvo attieksmi pret dzīvi. Izpelnoties jau iepriekšēju atpazīstamību sociālajos medijos, it īpaši TikTok platformā ar pielīpošajiem meldiņiem kā edamame un Lalala, mūziķis kļuvis par meme ikonu un liek jebkuram pūlim dejot līdzi. Tikko izziņotajā tūrē reperi būs iespējams dzirdēt dzīvajā arī Lietuvā.

WILLOW 


Willow piektais studijas albums ir līdz šim personiskākais. Izzinot savas emocijas, mūziķe iekāpusi emoroka kurpēs, ar mērķi parādīt citiem, ka just dažāda veida emocijas ir labi. Willow aicina visus sekot savai sirdij un, ieklausoties intuīcijā, darīt dzīvē to, ko vēlas. Izpelnoties atpazīstamību jau agrā bērnībā kā Vila Smita meita, Vilova cenšas cīnīties pati par savu patstāvību un imidžu mūzikas industrijā, nodalot sevi no iepriekšējiem stereotipiem un pieņēmumiem un iemiesojoties avangardiskākā tēlā.

Oh Wonder 

22 Make

Kad Entonijs un Džozefīne Vesti no muzikālā dueta Oh Wonder gandrīz šķīrās pandēmijas laikā, precētais pāris tomēr spēja rast kopīgu valodu caur mūziku, sarakstot albumu 22 Break un izliekot savas sāpes un negatīvās emocijas dziesmās. Apgalvojot, ka tā ir bijusi tikai tumšā puse no kopējā stāsta, šogad tika izdots 22 Make, kas runā par pozitīvajām emocijām pārdzīvotajās grūtībās, satuvinot un spēcinot pāri kā vēl nekad. Pāris uzsver, ka ir svarīga abu pušu iniciatīva, lai mīla atkal plauktu, un tad viss pozitīvais atnāks pats, atgādinot par to, ka esat lemti viens otram.

Tom Odell 

Best Day of My Life

Toms Odels kārtējo reizi pierādījis savu talantu muzikālu un emocionālu gleznu radīšanā. Iet cauri šim albumam ir kā izdzīvot drēgnu ziemu milzu pārdzīvojumos kopā ar pašu mūziķi. Tomam Odelam klavieres ir kas vairāk par mūzikas instrumentu, drīzāk kā ierocis pašam pret sevi un klausītāju. Vienā brīdī klavieru spēle spēj būt tik maiga kā tikko uzsnidzis sniegs, bet jau pēc mirkļa mūzika duras kā lāstekas, no kurām nav iespējas aizbēgt.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 05 janvāris, 2023

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu