Mikrorajonu pērles

— Marta Metuzāle

Mikrorajonu pērles

— Marta Metuzāle

Raksts

Publicēts: 18 jūnijs, 2023

Dalies

Esmu ieradumu cilvēks, un manas vasaras vakaru pavadīšanas lokācijas bieži vien aprobežojas ar to, kas Rīgas centrā (lasi: no darba vai mājām) atrodas rokas stiepiena attālumā. Taču reizēm šķiet, ka visu Tallinas kvartāla nedēļas aktivitāšu repertuāru zinu jau no galvas un varu sniegt detalizētu atsauksmi par katru Zefīra vai AOK City picu veidu. Vasaras periodā āra terases un kultūras pasākumi uzrodas dažādos Rīgas nostūros, tomēr bieži vien par tiem ir labi informēti tikai vietējie iedzīvotāji. Tāpēc jāmaina priekšstats, ka mikrorajonos atrodams tikai vietējais Ezītis miglā, un jādodas ekspedīcijā mikrorajonu garšīgo un vasaras vakara pavadīšanas pērļu meklējumos!

Jūras prieki, romantiskas filmas un bezkaunīgi gardi burgeri

Vecāķi & Mangaļsala

Protams, vasarā bez pludmales un jūras neiztikt. Tomēr, ja tūristu pārpildītā Jūrmala nav gluži tava iecienītākā atpūtas vieta, Rīgas satiksmes autobusa brauciena vai dažu vilciena staciju attālumā atrodas Vecāķu pludmale un Mangaļsalas mols. Nesolu, ka tur būs mazāk tautas – sevišķi karstās nedēļu nogalēs sabiedriskais transports jebkurā diennakts laikā var būt atpūtnieku pārpildīts, tomēr galamērķī viņi kaut kā izplūst pa visām iespējamajām atpūtas vietām un nav manāmi.

Bez sauļošanās un plunčāšanās iespējām Vecāķos ir daudz dažādu kafejnīcu un restorānu, kur vasaras laikā norisinās arī koncerti. Taču Vecāķu iedzīvotāju pati iemīļotākā vieta ir tieši vasaras sezonā atvērtā kafejnīca Miers Cafe, kas atrodas pašā jūras krastā (Vasarnieku iela 18a). Kafejnīcā iespējams ne tikai nobaudīt gardus dzērienus un kūciņas dzīvās mūzikas pavadībā, vasaros vakaros tur tiek organizēti arī brīvdabas kinovakari. Neizklausās jau slikti. Kā būtu skatīties Piezīmju grāmatiņu viļņu šalkoņas pavadībā? Savukārt nedēļu nogalēs Mierā kļūst par Vecāķu iedzīvotāju mīļāko brančotavu.

Pastaigas vai pāris autobusa pieturu attālumā (ja nu kājas pēc sauļošanās vai pāris kokteiļiem negrib tevi nest) lepni slejas Mangaļsalas mols. Stipru viļņu laikā var meditatīvi vērot, kā tie sitas pret molu, bet jaukākos vasaras vakaros nodrošināts  lielisks saulriets.

Netālu no Mangaļsalas jahtkluba atrodas nesen atvērtā kafejnīca Papa Misha (Albatrosu iela 11a), kur pieejami, iespējams, garšīgākie burgeri Rīgā. Ēdot burgeru un vērojot iespaidīgās jahtas un laivas, rodas sajūta, ka atrodies kādā dienvidzemē. Aktīvākas atpūtas cienītāji Mangaļsalā var noīrēt SUP dēļus vai kādu motorlaivu, lai ķertu jūras vēju.

Raibie piektdienas nakts piedzīvojumi 

Avoti un Grīziņkalns

Daudzi zina par Grīziņkalna un Avotu apkaimes autentiskajām koka mājiņām, kā arī vārtrūmēs apslēptajām skulptūrām (Ūdenszirgs tiešām ir aplūkošanas vērts), taču apkaimes burvība ar to nebeidzas. Abi rajoni atrodas netālu no pilsētas centra, taču kad tu pēdējoreiz apmeklēji kādu koncertu vai devies picu, karbonāžu, pankūku vai alus meklējumos tieši uz šejieni?

Grīziņkalns un Avoti pamazām sāk kļūt par naktsdzīves un izēšanās meku, liekot centram nobālēt. Avotu ielā 53 vien atrodas trīs (!) dažādas iestādes, kur gardi paēst un nobaudīt kādu dzērienu. Bārs Nurme jau kopš durvju atvēršanas brīža šķiet vismājīgākais alus un sidra bārs, kāds pieredzēts, jo bārmenes laipni izstāsta par visiem pieejamajiem dzērienu veidiem un padalās stāstos par vecmāmiņas pēdējo ābolu ražu. Bārs sadarbojas ar blakus esošo Boar BBQ ātro uzkodu vietu – kaimiņos iespējams pasūtīt vistu spārniņus (jā, ar mežacūkām viņiem ir pamaz sakara) un palūgt, lai tos atnes un noliek tieši uz tava galdiņa Nurmē. Turpat ir arī bārs Krokodils, kas labi pazīstams tuvējās apkaimes iedzīvotājiem.

Pavisam netālu atrodas divas ēstuves – Oak’a burgers (Avotu iela 77) un Karbonādes (Lienes iela 10). Pie abām čum un mudž Wolt un Bolt Food kurjeri, apliecinot, ka vieta tuvējā reģionā tiešām ir pieprasīta. Burgeri un apkalpojošais personāls nepieviļ – bārmenis detalizēti izstāsta par sloppy Joe burgera specifiku, kā arī norāda uz tuvējo ledusskapi, kur pats vari izvēlēties jebkuru no desmit pašu ražotajām mērcēm. Maltītes noslēgumā bārmenis vēl apvaicājas, vai neesam vīlušies un kā viss garšojis, taču uztraukumam nav pamata, jo viss tiešām garšo tik labi, ka nākamreiz Bolt Food aplikācijā noziedosi vairākus eiro par piegādi, lai pasūtītu tieši šos burgerus.

Burtiski pāri ielai (Avotu ielā 74) atrodas alus bārs Alus Rūme Trofeja ar gaismiņām pielietu vasaras terasi. Plašajā alus klāstā pavisam viegli iespējams apmaldīties, un tad bārmeņi padalās ar ieteikumiem.

Šķiet, šajā apkārtnē maģiskas vietiņas atrodamas uz katra stūra – vari katru vasaras nedēļas nogali doties uz citu vietu, un ātrāk džinsi sāks spiest, nekā paspēsi nodegustēt visus labumus. Picērija Čau Artilērijas ielā 44 piedāvā itāļu picas ar latviešu pieskārienu. Dodoties picērijas meklējumos, uzmanies, ka nepaskrien tai garām, jo īsti nav nekādas izkārtnes, tikai uz loga uzlīmētā ēdienkarte un otrpus logam redzamie galdiņi un picas krāsns liecina, ka tur ir kāda garšīga padarīšana. Grīziņkalna piedāvājumu klāstā atrodamas arī mutē kūstošas pankūkas (Riga Crepes Pērnavas ielā 60, kas gan brīvdienās nestrādā) un kafejnīca Kafe Mētra Tallinas ielā 73, kur arī iegādājami mājas virtuves ēdieni un dažādi dzērieni.

Savukārt tie, kas vēlas vakara pasēdēšanu āra terasē, uzkodas un alu apvienot ar kādu kulturālu baudījumu, novērtēs Avotu ielā 23A esošo bāru Liepa. Nedēļu nogalēs tur notiek dažādu mūziķu bezmaksas koncerti un bieži vien apskatāmas vietējo mākslinieku izstādes. Uzkodu ziņā šī vieta mani atstāja diezgan vienaldzīgu, tomēr patīkamā mūzika un bāra noskaņa, kā arī pieejamo kokteiļu un alus klāsts bija pietiekami bagātīgs, lai neizteiksmīgās uzkodas šķistu mazsvarīgas.

Vegāniski kulturālais apmeklējums

Teika

Teikā “dzīvo” estētiski glītākās kūciņas visā Rīgā, un es nepieņemu citus argumentus. Kūku studijas Vigan cakes vegāniskie un krāsainie gardumi atrodami Burtnieku ielā 2 vai pasūtāmi Wolt aplikācijā. Pieejami līdz pat 18 dažādiem vegānisko kūku veidiem. Izvēloties dažādus gabaliņus, iespējams pat izveidot savu unikālo, raibo torti, kas ne tikai lieliski garšo, bet arī izrotā jebkuru svinību galdu. Kūku sastāvā nav rafinētā cukura, laktozes, glutēna, olu, miltu un mākslīgo krāsvielu, līdz ar to pat lielākajam kūku pretiniekam, kam visi saldumi ir par saldu, šis varētu iet pie sirds.

Vēl viens slepenais Teikas gastronomiskais dārgakmens ir Ēlande. Pat īsti neslēpjoties, Brīvības gatvē 249 esošais restorāns un konditoreja piedāvā gan biznesa pusdienas, gan bezkaunīgi garšīgus konditorejas izstrādājumus, gan ēdienus līdzņemšanai, ja lielākas viesības plānotas citviet. Es gan vēl aizvien viņiem neesmu piedevusi, ka ēdienkartē vairs nav atrodams pasaulē garšīgākais citronu sorbets, taču arī citi ēdieni Ēlandei padodas patiešām garšīgi. Ja gadās būt Teikas pusē, šis noteikti var būt cienījams risinājums izsalkuma apmierināšanai.

Tomēr vasaras sezonā Teikas šarms nemaz nedomā apstāties pie kūciņām un Ēlandes virtuves. Jaunā Teika un VEF kvartāls šovasar plāno kļūt par jauno ballīšu, koncertu un pankūku svētdienu meku. Neļauj Jaunās Teikas konferenču centram Fantadroms (Gustava Zemgala gatve 74a) sevi nobiedēt ar konferenču centra nosaukumu – papildus dažādiem privātiem pasākumiem un specifiskām konferencēm tur notiek arī kultūras pasākumi, silent disco ballītes un dažādu DJ uznācieni. Savukārt VEF kvartālā papildus atjaunotajam Tower klubam šovasar plānots atvērt kultūras vietu VEF Promenāde. Plānots, ka tur notiks gan dažādu mūziķu koncerti, gan pankūku svētdienas un aktivitātes ģimenēm ar bērniem, konkurējot ar jau atzinību ieguvušo Tallinas kvartālu un Sporta kvartālu un veidojot VEF kvartālu par jauno nedēļu nogales atpūtas vietu. Tā ka piektdienas vakarā marš uz ballīti Fantadromā un tad pavadi mierīgāku rīta cēlienu VEF promenādē!

Sīkāka informācija par Fantadroma un VEF kvartāla organizētajiem pasākumiem atrodama abu lokāciju Facebook lapās.

Pasēdēt starp koka namiņiem ar smalkmaizīti 

Āgenskalns

Lai gan dažādu smalkmaizīšu un neapoliešu picu vietas visā Rīgā aug kā sēnes pēc lietus, arī Āgenskalns neatpaliek. Picu mīļotāji lauž šķēpus par to, vai labākas picas atrodamas Street Pizza vai Vīnkalnu picērijā Āgenskalna tirgū, taču par Āgenskalna smalkmaizītēm un kūciņām tiek nepelnīti aizmirsts.

Jaunatvērtais Āgenskalna tirgus jau kļuvis par kulta vietu, taču burtiski 15 minūšu gājiena attālumā ir vēl citas ikdienā piemirstas vietas. Konditoreja Ciemakukulis Nometņu ielā 9–3 ir zināma visiem Āgenskalna iemītniekiem. Mājīgi iekārtotā kafejnīca piedāvā dažnedažādus pīrādziņus un smalkmaizītes, kas neatpaliek no Parīzes beķerejām. Aktivitātes atradīsies arī pašiem mazākajiem, kas var imitēt ēst gatavošanu pie spēļu plīts rotaļu stūrītī.

Savukārt kūku mīļotājiem iesaku iegriezties kūku bodē Stūrīši Mārupes ielā 8, kur laipns pārdevējs detalizēti izstāsta, no kādām izejvielām tapusi katra kūciņa, un iesaka piemērotāko. Šķiet, ka apmeklētāji cits citu un kafejnīcas darbiniekus pazīst, jo dažiem pat bez vaicāšanas tiek pasniegta iecienītā kafija un kūka. Kūku sastāvs esot pilnībā dabisks, un gribas tam arī noticēt, jo aveņu un siera kūka tiešām garšoja pēc īstām avenēm. Savukārt gardu fokaču ar fetas sieru un prošuto šķiņķi izdevās atrast vietā, kas tik tiešām apliecina sava vārda patiesumu, – Ne tik salds Nometņu ielā 21. Brīvdienu rītā tur gan jāierodas agri, citādi pastāv risks, ka visi svaigi ceptie labumi būs jau izķerti.

Vakara pasēdēšanai ar draugiem Eduarda Smiļģa ielā 35 paslēpies šķietami necils bārs Pils. Pirmoreiz atvērt tā durvis gan šķiet kā ieiet Harija Potera noslēpumu kambarī, taču aiz durvīm atrodas ļoti mājīgs bārs ar plašu dzērienu izvēli un alternatīvās mūzikas koncertiem.

Ne tik alternatīvu bāru cienītāji novērtēs Vinilbāru un lokālu Veldze, kas atrodas turpat netālu Kalnciema ielā. Vienam no bāriem ir āra terase, otram – bagātīgāka ēdienkarte, taču abi jau ir kļuvuši par Āgenskalna vizītkarti. Turklāt pāri ielai atrodas visiem jau zināmais Kalnciema kvartāls, kas, kā jau katru vasaru, arī šovasar kļūs par mājvietu dažādiem tirdziņiem un kultūras aktivitātēm.

Netālu no Āgenskalna tirgus atrodas izstāžu telpa Smilga (Eduarda Smiļģa ielā 34a). Māja ļoti ilgi bija pamesta, taču pēdējo gadu laikā tajā mājvietu raduši dažādi mainīgi avangardiski un nestandarta eksponāti, kas liek nobālēt arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mainīgajai modernās mākslas ekspozīcijai. Raksta veidošanas brīdī, piemēram, tajā vērojama izstāde par veikaliem un dažādiem iepirkumu ratiņiem. Tā kā eksponāti atrodas tikai vienā telpā, izstādi var ļoti ātri apskatīt un doties tālāk. Izstāžu telpa pavisam noteikti ir atvērta katra mēneša pēdējā ceturtdienā, taču citos laikos mēģinājumi iekļūt var beigties dažādi. Spriežot pēc darbalaika, kas norādīts uz durvīm, Smilga ir atvērta arī sestdienās, sākot no pulksten 12, taču man nepaveicās, jo durvis bija ciet un caur logiem uz mani raudzījās tikai iepirkumu ratiņi bez neviena darbinieka. Tāpēc labāk ieplāno vēl pārīti citu Āgenskalna objektu, lai mājās nav jābrauc ar garu degunu.

Vietējo iecienītais krodziņš 

Purvciems

Pretī Rīgas 64. vidusskolai atrodas vietējiem labi pazīstamais krodziņš Vecais Pēteris (Ūnijas ielā 76), kas atgādina Lido, Ezīša miglā un alus kroga Brālis krustojumu. Tur par salīdzinoši zemām cenām iespējams gan nobaudīt alu, gan paēst. Ēdienkartē ir burgeri, pastas, zupas, salāti, šašliki. Pat visklīrīgākais ēdājs atradīs ko piemērotu. Draudzīgais apkalpojošais personāls ieteica nogaršot uzņēmuma firmas ēdienu – vistas vai cūkgaļas karbonādi vai zivi ar paša izvēlētu panējumu un piedevām. Porcijas ir tik milzīgas, ka bārmene uzreiz piedāvāja trauciņu līdzņemšanai, tomēr vakara gaitā kaut kā galā tikām.

Krodziņam ir sava melnā kaķene Petra, kas laipni apsveicinās ar klientiem, un stāvu augstāk dzīvo pats vecais Pēteris, kas bieži vien ienākot ko iedzert vai uzēst. Lai viss vakars nebūtu jāpavada pie galda, var uzspēlēt novusu un izaicināt pie blakusgaldiņiem sēdošos vietējos uz kādu sacensību.

Avangardiskā māksla

Čiekurkalns

Čiekurkalna apkaimes gastronomiskās pērles ir tik labi apslēptas, ka nevietējiem tās grūti atrast (bistro Mr. Bobs šoreiz neieskaitīju). Viskaļu ielā 36 atrodas mākslas centrs Totaldobže, kur vasarās notiek gan dažādi pasākumi, tostarp ballītes, gan mākslas izstādes. Apvienība Black Holes padomju laika rūpnīcā atvēruši mākslas centru, kurā vēl spēcīgi jūtama padomju un 90. gadu dvesma. Neremontētajās telpās var šķist diezgan vēsi, tāpēc labāk biezāk apģērbties.

Sīkāka informācija par plānotajiem Totaldobže pasākumiem atrodama gan apvienības mājaslapā blakcholes.lv, gan Facebook lapā.

Slavenākais pusdienu piedāvājums 

Mežciems

Nu jau par TikTok populāru šašlika vietu kļuvušais restorāns Vilavi Druvienas ielā 30 piedāvā gan plašu āra terasi, gan dažādus šašlikus, gan arī vienu no lētākajiem pusdienu piedāvājumiem Rīgā. Centrā strādājošie var tikai ilgoties pēc Vilavi komplekso pusdienu piedāvājuma par 4,50 EUR, kurā ietilpst pamatēdiens ar piedevām un salātiem, zupa un dzēriens. Taču, ja tev Mežciems pusdienlaikā nav īsti sasniedzams galapunkts, arī citā laikā Vilavi ir ekskursijas vērts. Pirms vai pēc maltītes vari apciemot pirms pāris gadiem atjaunoto Motormuzeju un izbraukt pa Biķernieku trasi.

Mistēriju apvīts 

Torņakalns

Vai zināji, ka Rīgai ir pašai savs ilūziju teātris? Torņakalnā, Vienības gatvē 30, atrodas ilūziju teātris un muzejs Mystero, kurā darbojas arī pazīstamie burvju mākslinieki Enriko un Dace Pecolli. Nedēļu nogalēs teātrī var vērot dažādas pārsteigumu, mistēriju un optisko ilūziju pārpildītas izrādes, un, iepriekš piesakoties, var doties ekskursijā pa ilūziju muzeja telpām. Zinošs gids pastāstīs par optisko ilūziju un populārāko burvju triku vēsturi, varēs aplūkot grandiozu triku rīku kolekciju. Tā kā daudzas izrādes mēdz būt diezgan baisas, pašus mazākos skatītājus nevajadzētu ņemt līdzi, ja vien izrādes aprakstā tas nav speciāli atrunāts.


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 18 jūnijs, 2023

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu