Kamēr pa mājām 1. daļa

— I'mperfekt

Kamēr pa mājām 1. daļa

— I'mperfekt

Raksts

Publicēts: 19 marts, 2020

Dalies

Arī mēs šobrīd pa mājām, bet turpinām darboties un rakstīt. Te esam katrs sagatavojuši tādu kā mazu #paliecmājās iedvesmas kaudzīti ar saviem favorītiem - filmām, grāmatām, aplikācijām, dalāmies ar to, ko paši apņemamies un tev iesakām pamēģināt. 


Zane iesaka:

VIENU LABU GRĀMATU -  iesaku palasīt franču rakstnieka Gija de Mopasāna (Guy de Maupassant) īsos stāstus. Piemēram: „Plūmīte“ (Boule de suif), kas tiek uzskatīts par autora meistardarbu un, manuprāt, tāds arī ir. Īsti, dzīvi un patiesi. Par cilvēku patieso dabu, dziņām, vājībām un kaislībām.

FILMU - jau simtiem reižu redzēta un tik un tā lieliska „Notting Hill“ (1999).  Galvenā varoņa Viljama Tekera dzīvokļa biedrs Spaiks ir vienreizējs:)  Krietna D vitamīna deva garantēta. Apbrīnoju spēju pašiem pasmieties par sevi.

RAIDĪJUMU – "Ielas garumā", kuru iespējams daudzi jau ir redzējuši, jo tas nebūt nav nekas jauns, tomēr esmu pārliecināta, ka vienmēr jau simtreiz piedzīvotajā var ieraudzīt, sajust un saklausīt ko jaunu. Ir tik interesanti ielūkoties mūsu ielās no pilnīgi cita skatu punkta un klausīties stāstos un vēstures faktos par ēkām, arhitektiem, notikumiem un ievērojamiem cilvēkiem, kuri reiz tur dzīvojuši. Nesen noskatījos raidījumu sēriju par Elizabetes ielu. Un izrādās, ka posmu no Kr. Valdemāra ielas līdz Tērbatas ielai dēvēja par Rīgas „brodveju“, jo šajā posmā bija koncentrējušās rīdzinieku un viesu iecienītas kafejnīcas un restorāni Maskote, Rokoko, Piena restorāns, Esplanāde. Tiem katram ir savs stāsts, notikumi un publika. Piemēram, restorānā „Esplanāde“ (kurš atradās tagadējās viesnīcas Latvija vietā) varēja nobaudīt visgardāko Vīnes šniceli Rīgā, kā arī paģiru brokastis:)

APLIKĀCIJU - Duolingo – kas ir valodu apguves aplikācija.

JAUNU AIZRAUŠANOS - varbūt beidzot ir laiks ieviest savu žurnālu/dienasgrāmatu? Tev noteikti atvilknē vai plauktā ir kāda sen, mirkļa vājumā, iegādāta klade, kura tā arī nav atradusi pielietojumu. Tad nu aiziet – plāno, raksti, līmē kolāžas, iezīmē notikumus, mazas ilustrācijas, pieraksti mīļākās receptes, citātus, frāzes, dzejoļu pantus vai dienas notikumus.

PATI APŅEMAS - to arī apņemos darīt – ieviest savu dienasgrāmatu, kā arī atsākt gleznot un gatavot ēst.

TEV IESAKA - iesaku vienmēr censties būt saiknē ar realitāti un neko neuztvert par pašsaprotamu.


Agate iesaka

VIENU MAZU GRĀMATU - “Mazais princis” - to mums katram laiku pa laikam ir vērtīgi pārlasīt. Turklāt šī ir maza grāmatiņa, ja nu kādu laiku ar lasīšanu neesi bijis uz “Tu”, bet tagad gribi ar mazu solīti, bet ienirt grāmatu pasaulē.

FILMU - man vislielāko prieku sagādā veco filmu atradumi. Un tā kā uz Džoniju Depu labprāt skatos pat tad, ja filma nav pārāk laba, kādu laiku atpakaļ “uzsēdos” uz viņa agrākajiem darbiem. Viena no jocīgākajām filmām, ko esmu redzējusi, bet noteikti iesaku “Cry Baby”, cita - miljons reižu noskatītā un tik ļoti iemīļotā “Edward Scissorhands” (kas varbūt kādā savādā, ļoti metaforiskā veidā saisistāma ar šo laiku) un ne tik veca, neizskaidrojamu iemeslu dēļ iepriekš nenoskatīta biogrāfiskā drāma/detektīvs “Blow” (latviski - “Kokaīns”) ar Depu un Penelopi Krūzu. Bet ja tev ir kāds cits Holivudas sirdsāķīts, mierīgi meties virsū viņa karjeras pirmajām filmām, ļoti interesanti.

SERIĀLU - Netflix dokumentālajās sērijās “Sex & Love Around the World” žurnāliste Christiane Amanpour dodas uz dažādām pasaules valstīm Āzijā, Āfrikā, Eiropā, Tuvajos Austrumos, lai sarunātos ar sievietēm (gan nozares pārstāvēm, gan vienkārši draudzenēm, kas vakarā pie vīna glāzes pļāpā par šo un to) par attiecībām, laulību, ģimeni, intimitāti un sieviešu lomu tajā visā. Lieki norādīt, ka katrā sērijā (valstī) tās ir krietni atšķirīgas.

RAIDĪJUMU - LTV veidotie raidījumu šobrīd ir vienīgais, kā dēļ varbūt vēlētos televizoru. Bet, tā kā lielākā daļa skatāmi mājaslapā sev ērtā laikā, tad tīri labi iztieku.  https://ltv.lsm.lv/lv/kultura - šī ir mana iecienītākā sadaļa, noteikti iesaku “Ielas garumā” kādai virtuālai un izzinošai pastaigai pa pilsētu, savukārt “Teātris.zip” var noskatīties lieliskas, jau gadus teātra skatuvi neredzējušas izrādes.

Ieteikšu 3 INSTAGRAM PROFILUS, kam piesekot - @historyphotographed vai @lostinhistorypics, kas dienu dienā atgādinās, cik visādi laiki, skaisti, grūti un šodien neiedomājami, bijuši ar īstām, krietni vecām un spēcīgām fotogrāfijām. Drusku smieglīgāks pašmāju darinājums @vintagelavija. @kissesandmartini (bet tamlīdzīgu profilu ir daudz) - sievišķības un radošuma iedvesmas devai. Ja visvairāk šajā laikā skumsti, par to, ka nevar ceļot uz malu malām, paceļo virtuāli, piesekojot, piemēram, @earthpix. Un varbūt sāc plānot savu sapņu ceļojumu, tas vismaz drusku aizgaiņās to sajūtu. 

PATI APŅEMOS UN IESAKU - Beidzot savest kārtībā savus bilžu albumus. Ik gadu visiem radiem Ziemassvētkos dāvinu aizvadītā gada skaistāko un nozīmīgāko mirkļu iemūžinājumu, līdz ar to visas saimes albumi ir gandrīz perfektā kārtībā, lai taptu pārmantoti no paaudzes uz paaudzi, izstāstot vēl maniem mazmazbērniem 5. paaudzē, kas ir viņu saknes. Tas, ko neesmu visus šos gadus saņēmusies izdarīt - pieķerties savām fotogrāfijām, jo ar katru gadu paliek arvien grūtāk. Šobrīd manā telefonā ir tuvu 22 tūkstošiem attēlu, kuri krietni jāšķiro un jāatlasa labākie. Bet no otras puses - kad vēl labāks laiks, lai pakavētos atmiņās un ar bilžu palīdzību aizceļotu vēlreiz uz skaistākajām vietām.

CITĀTS  “Cilvēkiem vairs nav laika neko iepazīt. Viņi nopērk pie tirgotāja jau visu gatavu. Bet, tā kā nav tirgotāju, kas pārdotu draugus, tad cilvēkiem vairs nav draugu,” rakstīts tajā mazajā grāmatiņā, par ko iepriekš ieminējos. Šobrīd iesaku piestāt dzīves skrējienā, kas jau bija uzņēmis milzīgu ātrumu, un apdomāt, padomāt un izdomāt. Aprunāties un izrunāties (pa telefonu gan) ar svarīgiem, bet sen nesatiktiem cilvēkiem. Atsākt iepazīt. 


Laura iesaka:

GRĀMATU - man no plaukta rokā iekrita britu rakstnieka Džona Faulza grāmata Burvis. Atzīstu, ka man ļoti nepatīk grāmatas vāka noformējums, bet paslaucīju savu viedokli zem paklājiņa, izlēmu izlasīt un beidzot atdot draudzenei atpakaļ. Šī grāmata mani ievilka jau no pirmajām lappusēm. Uz muguriņas rakstīts – intelektuāli psiholoģisks spriedzes romāns ar erotisku kaislību, mistikas un noslēpumu kairinošu klātbūtni. Nu, tā, mīļie draugi, šobrīd atrodos 97. lappusē un teikšu tā – mistikas un noslēpumu kairinošo klātbūtni jau esmu piedzīvojusi, un no Miera ielas pāris reizes uz Grieķiju arī esmu aizceļojusi. Džona Faulza Burvis tiek cildināts kā viņa labākais romāns, atrodams arī slavenajā 20. gadsimta 100 labāko angļu valodā sacerēto romānu sarakstā. Tik tālu piekrītu. Tā kā es esmu bezsāta dvēsele un ar vienu grāmatu man nepietiek, tad paralēli man no plaukta uzvēlās Andras Neiburgas izcilais stāstu krājums Stum stum. Piecpadsmit īsprozas šedevrus pārlasu jau laikam trešo reizi. Tur ir kaut kas skumjš un pamatīgs, turklāt paģēr pēc stāsta izlasīšanas nedaudz padomāt un tikai tad ķerties pie nākamā. Ārkārtīgi patīk šis Neiburgas veikums.

FILMU - ieteikšu noskatīties itāļu režisora Lukas Guadagnino romantikso drāmu Call Me By Your Name. Kino lente nominēta četriem Oskariem un Zelta globusam, turklāt tikusi pie pulka filmu festivālu balvu. Filma par mīlestību. Citādu mīlestību. Būs arī jāraud. Būs jābauda kinomatogrāfiski kadri un garantēju, ka savā karantīnas istabā sajutīsi vasaras smaržu. Un nevar nepieminēt saundtreku, īpaši izcelšu amerikāņu multiinstrumentālistu Sufjen Stevens, kurš nu jau ērti iekārtojies arī manā Spotify pleilistē.

SERIĀLU - Seriālu sadaļā labprāt izceltu The Handmaid’s Tale. Šis kaceklis tapis pēc kanādiešu rakstnieces Mārgaretas Atvudas romāna motīviem. Skatoties šo seriālu brīžiem paliek gan nelaba dūša, gan gribas kādam iesist, tāpēc es laikam ieteikšu šo mākslas darbu atstāt laikam, kad aiz mūsu mākoņa parādīsies biezāka zelta maliņa. Tāpēc šoreiz iesaku paskatīties seriālu What/If ar Renē Zelveigeri galvenajā lomā. Tā tev nebūs nekāda Bridžitas Džounsas dienasgrāmata, bet gan drāma un psiholoģija vienas sezonas garumā.

RAIDĪJUMU - es esmu sākusi skatīties britu modeles un TV sejas Alexa Chung jūtūbes raidījumus. Viss sākās ar to, ka viņa devās uz britu Vogue ēku, rādīja visu, sākot no modes dizaineru kronšteiniem un kafijas aparātiem, beidzot ar sargu, stāstīja par to, kā tiek plānots žurnāls, intervēja redaktorus, māksliniekus un visa veida asistentus. Un tas viss mani, protams, ļoti aizrāva. Nu, diezgan modīgs pasākums, ja interesē modes un žurnālu pasaule.

HOBIJU - Tas nav nekāds hobijs, bet es apņēmos katru dienu iemācīties trīs jaunus vārdus angļu valodā. It kā jau mēs skaļi dižojamies, ka mēs protam angļu valodu, bet reizēm, kad jāsāk izteikties plašāk un daiļrunīgāk, bet tu attopies pie “cat, dog, table” vārdu krājuma, tad pašam paliek bēdīgi.

APŅEMŠANĀS - pirmās trīs karantīnas dienas man bija šoks, bet tad es sapratu, ka, ja es nevaru mainīt apstākļus, tad es mainīšu attieksmi pret šiem apstākļiem. Apņēmos šo 30 dienu laikā ieviest jaunus paradumus. Katru dienu sākt ar online jogu. Iesaku Yoga with Adriene. Tāpat katru dienu iemācīties pagatavot kaut ko jaunu, piemēram, šodien pirmo reizi gatavoju gulašu. Kādam tas var likties smieklīgi, bet man negatavotājam nekā smieklīga tur nav. Turklāt lielisks iemesls piezvanīt vecmammai.

IETEIKUMS TEV - iesaku mazāk laika pavadīt sociālajos tīklos un attīrīt savu iekšējo pasauli. Protams, ka mums visiem atziņas veļas pāri aumaļām, bet tā vietā, lai katru atziņu ierakstītu feisbuka lentē, es to uzrakstu sev uz lapas.


Krišjānis iesaka:

Vienu labu GRĀMATUKarloss Ruiss Safons, “Vēja Ēna”. Spāņu autora romāns ievelk ar scenāriju, vidi, intrigu un spriedzi. Kā sacīt - full package. Kad sāk lasīt, grūti atrauties.

FILMU - nesen noskatījos filmu, kuru kādreiz saucu par mīļāko. Kādreiz, ne jau tādēļ, ka tagad mazāk patīk, bet tādēļ, ka pa šo laiku nebiju redzējis pārāk daudz filmas, kuras varētu likt vienā kategorijā ar šo. Noskatījos un sapratu - aizvien vēl mīļākā. Vai vismaz viena no. Kristofera Nolana “Memento” (2000). Tiem, kuri vēl šo klasiku nav redzējuši...noteikti iesaku :)

SERIĀLU - kopš universitātes pirmajiem gadiem seriālu pasaule man pārsvarā kavējas Dienvidkorejā, un līdz ar to, drosmīgajiem ieteikšu mazliet izkāpt no komforta zonas (bet ne no dzīvokļa) un iemēģināt kaut ko no šīs valsts piedāvātā. Šobrīd skatos “Vagabond” (pieejams Netflix) un esmu ievilkts. Varbūt Jums arī patiks.

HOBIJU - 2020. Gadā apsolīju sev katru mēnesi kaut uzzīmēt/uzgleznot. Kādreiz to darīju biežāk, bet pēdējā laikā nebija sanācis laika tam baigi pievērsties. Pagaidām sanāk turēties pie vārda. Ja zīmēšana vai gleznošana nav Jūsu stiprā puse vai pat interese, šo pašu principu var pielietot kādai citai nodarbei, kura Jūs mazliet izvelk no ikdienas skriešanas. 

PATS ŠAJĀ LAIKĀ APŅĒMIES - šobrīd, pirmo reizi kopš 16. gadsimta, kārtoju savu istabu. Gan jau neesmu vienīgais, kuram mājās kāda istaba prasās pēc nelielas uzkopšanas :)

IEDVESMOJOŠS TEIKUMS TEV - Nostradams reiz pareģoja, ka vislielākā laime atradīs tos, kuri seko @ImperfektLV visos soc. tīklos.

Ilustrācija: M. Cipruss


uz visiem lasāmgabaliem

Publicēts: 19 marts, 2020

 

Dalies


0 komentāri

Lai komentētu nepieciešams autorizēties.

Ienākt ar E-pastu